Jak dokonać zgłoszenia darowizny do urzędu skarbowego, żeby nie zapłacić podatku?
REKLAMA
REKLAMA
Krok 1: Kiedy należy zgłosić darowiznę do urzędu skarbowego?
Zgłoszenie darowizny dotyczy tylko osób należących do najbliższej rodziny (grupa 0), chcących skorzystać z zupełnego zwolnienia od podatku od spadków i darowizn.
REKLAMA
Termin
Termin na zgłoszenie darowizny wynosi 6 miesięcy licząc od dnia powstania obowiązku podatkowego, czyli od chwili spełnienia świadczenia (wykonania darowizny).
Wymagane dokumenty: Formularz SD-Z2
Właściwy urząd skarbowy
W przypadku kiedy wniosek składamy samodzielnie (a więc bez pośrednictwa notariusza) właściwym będzie Naczelnik Urzędu Skarbowego, w którego okręgu znajduje się nasze (obdarowanego) miejsce zamieszkania.
W przypadku spadków, obowiązuje podobna właściwość – wyjątkiem jest sytuacja w której w skład spadku wchodzi nieruchomość lub prawo spółdzielcze – wówczas właściwym będzie zawsze urząd skarbowy, w obrębie którego znajduje się nieruchomość.
Jeśli umowa darowizny zawierana jest przed notariuszem, to on dokonuje zgłoszenia do US. Jest płatnikiem podatku od spadków i darowizn.
Krok 2: Wypełniamy formularz SD-Z2
Formularz SD-Z2 można pobrać ze strony internetowej lub uzyskać w urzędzie skarbowym.
Numer NIP/PESEL – w górnej części formularza znajduje się miejsce na podanie naszego numeru NIP/PESEL.
Data nabycia - w przypadku darowizny jest tożsama z datą powstania obowiązku podatkowego.
Data powstania obowiązku podatkowego - w przypadku darowizn jest to data otrzymania przedmiotu darowizny (np. przyjęcie rzeczy, wpłata pieniędzy na konto).
Pole A – w polach oznaczamy właściwy urząd skarbowy oraz cel składania formularza, tj. zgłoszenie nabycia lub korektę wcześniejszego zgłoszenia.
Pole B - wskazujemy w nim nasze dane – zgodnie z rubrykami formularza.
Pole C – wskazujemy dane Darczyńcy – łącznie ze wskazaniem czy jest osobą fizyczną, czy nie (np. spółką).
Pole D – zaznaczamy kwadrat rodzaju przysporzenia. Druk jest uniwersalny, zawiera więc wiele różnych możliwości – od darowizny, przez dziedziczenie, zapis, polecenie, na ustawieniu służebności skończywszy. Wybieramy więc opcję "darowizna".
Pole E dotyczy osób, które w tytule nabycia własności rzeczy lub praw majątkowy zaznaczyły "nieodpłatne zniesienie współwłasności i tytuły określone w art. 1a ustawy".
Pole F - wskazujemy dokument, który jest źródłem (lub potwierdzeniem) przysporzenia. Do wyboru mamy:
- oświadczenie o przyjęciu spadku;
- testament;
- prawomocne orzeczenie sądu;
- umowę,
- ugodę
- inny dokument;
- zarejestrowany akt poświadczenia dziedziczenia;
- europejskie oświadczenie spadkowe.
Dokumentu nie załączamy do zgłoszenia.
Pole G - w zależności od przedmiotu darowizny wypełniamy właściwą rubrykę. Należy zwrócić uwagę na to, czy otrzymujemy wyłączną własność przedmiotu, czy tylko udział we własności. Musimy podać wartość przedmiotu darowizny – o ile nie jest to trudne w przypadku pieniędzy – o tyle w przypadku praw, czy własności rzeczy (w tym nieruchomości) należy wartość oszacować – tak aby nie odbiegała od wartości rynkowej. Wartość przedmiotów darowizny należy zsumować w ostatniej rubryce.
Pole H - wskazujemy stosunek pokrewieństwa wg stanu faktycznego (określamy, kim jesteśmy w stosunku do darczyńcy), wybierając właściwy kwadrat.
Pole I - zaznaczamy sposób przekazania środków pieniężnych tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy.
Może to być:
- rachunek bankowy;
- rachunek w SKOK;
- rachunek płatniczy inny niż w banku lub w SKOK;
- przekaz pocztowy
Ważne! Pieniądze przekazane w gotówce nie korzystają ze zwolnienia.
Pole J - uwagi. W tej rubryce można wskazać dane kontaktowe podatnika (np. numer telefonu).
Krok 3: Złożenie wniosku
Do wniosku nie załączamy żadnych dokumentów. Należy go jedynie podpisać i opatrzyć datą.
Wniosek składa się samodzielnie, jeśli w oparciu o tę samą umowę zostały obdarowane różne osoby wchodzące w skład grupy 0 – każda z nich składa oddzielny wniosek.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA