Komu powinniśmy przekazać darowiznę ?
Darowizna na rzecz organizacji pożytku publicznego, może pozwolić obniżyć należny podatek.
Działalnością pożytku publicznego jest działalność społecznie użyteczna, prowadzona przez organizacje pozarządowe w sferze zadań publicznych określonych w ustawie. Organizacjami pozarządowymi są, niebędące jednostkami sektora finansów publicznych, w rozumieniu przepisów o finansach publicznych, i niedziałające w celu osiągnięcia zysku, osoby prawne lub jednostki nieposiadające osobowości prawnej utworzone na podstawie przepisów ustaw, w tym fundacje i stowarzyszenia.
Działalność pożytku publicznego może być prowadzona także przez osoby prawne i jednostki organizacyjne działające na podstawie przepisów o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej, o stosunku Państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych oraz o gwarancjach wolności sumienia i wyznania, jeżeli ich cele statutowe obejmują prowadzenie działalności pożytku publicznego. A także stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego.
Zobacz: Jak skorzystać z ulg w PIT dokonując darowizny na rzecz organizacji pożytku publicznego?
Po wejściu Polski do UE ustawodawca musiał pozwolić podatnikom na odliczanie darowizn przekazywanych na rzecz obcych organizacji. Od 2007 roku odliczeniu podlegają darowizny przekazane równoważnym organizacjom określonym w przepisach regulujących działalność pożytku publicznego obowiązujących w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Również w tym przypadku chodzi o organizacje prowadzące działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych, które realizują określone cele.
Jakie są warunki skorzystania ze zwolnienia ?
Warunkiem skorzystania z ulgi jest:
- - dokonanie darowizny za pośrednictwem poczty, banku, lub SKO – z zachowaniem dowodu przelewu.
- - w przypadku organizacji działających w innym państwie członkowski UE – konieczne jest dodatkowo:
- udokumentowanie przez podatnika oświadczeniem tej organizacji, iż na dzień przekazania darowizny była ona równoważną organizacją do tych działających w oparciu o polskie przepisy.
- istnienia podstawy prawnej wynikającej z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, której stroną jest Rzeczpospolita Polska, lub odrębnych ustaw, do uzyskania przez organ podatkowy informacji podatkowych od organu podatkowego państwa, na którego terytorium organizacja posiada siedzibę.
Zobacz serwis: Podatek od darowizn
WAŻNE LIMITY
Kwota o jaką możemy pomniejszyć nasz przychód w danym roku podatkowym z tytułu darowizn jest równa wartości darowizny - NIE WIĘCEJ JEDNAK NIŻ 6% przychodu.
Darowizny z różnych tytułów kumulują się - tj. odpisy z tytułu darowizny na cele kościelne, organizacji charytatywnych i krwiodawstwa ,nie mogą łącznie przekroczyć 6% przychodu.
Jak rozliczyć darowiznę - przeczytasz na pit.wieszjak.pl