Na rzecz kogo można udzielić darowizny ?
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych pozwala obniżyć przychód roczny o darowizny udzielane na działalność charytatywno- opiekuńczą kościelnych osób prawnych.
Oznacza to, że obdarowanym może być zarówno Kościół Katolicki, jak i organizacje religijne innych obrządków- o ile posiadają odpowiednie umowy z Państwem Polskim.
Jakie warunku należy spełnić ?
Ustawodawca zastosował jednak dosyć ostre kryteria:
- nie można zaliczyć do darowizny datków udzielonych w gotówce – podatnik musi posiadać dowód przelewu dokonanego na rachunek podmiotu.
- Podatnik musi postarać się o sprawozdanie z działalności kościelnej osoby prawnej – po dwóch latach od datku.
Zobacz: Jak dokonać zgłoszenia darowizny do urzędu skarbowego, żeby nie zapłacić podatku?
Kiedy brak limitu ?
W odróżnieniu od zwykłej darowizny na cele „kultu religijnego” darowizna nielimitowana musi mieć konkretny cel – to jest musi być przeznaczona na cele charytatywno- opiekuńcze danej kościelnej osoby prawnej.
Stąd odpowiednie oznaczenie musi się znaleźć nawet w tytule przelewu.
Co więcej na cele kontroli skarbowej, podatnik musi uzyskać sprawozdanie z działalności danej jednostki – tak aby urząd skarbowy wiedział, czy dana osoba prawna zajmuje się działalnością opisaną powyżej.
Jeśli darowizna spełnia wymagania – wówczas można dokonać nielimitowanego odliczenia- o wysokości rzecz jasna udzielonej darowizny.
Darowizna musi być dokonana za pośrednictwem poczty, banku , lub SKO.
Zobacz serwis: Podatek od darowizn