Krwiodawstwo jako darowizna

Dawstwo krwi i osocza można odliczyć od podatku.
Honorowy dawca krwi może pomniejszyć swój przychód w rocznym zeznaniu o wartość oddanej krwi.

Co jest objęte zwolnieniem ?

Honorowe krwiodawstwo jest traktowane przez przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jako darowizna. Pozwala ona obniżyć przychód podatnika za dany rok podatkowy – tym samym zmniejszając jego zobowiązanie podatkowe (lub zwiększając nadpłatę- i tym samym zwrot podatku).

W szczególności podlega zwolnieniu dawstwo krwi i osocza.

Jak wylicza się wartość darowizny ?

Aby skorzystać ze zwolnienia z PIT –darowizna musi mieć swoją wartość. Podobnie jest z krwią i osoczem.

Cenę reguluje rozporządzenie ministra zdrowia z 7 grudnia 2004 r. w sprawie określenia rzadkich grup krwi, rodzajów osocza i surowic diagnostycznych wymagających przed pobraniem krwi zabiegu uodpornienia dawcy lub innych zabiegów oraz wysokości ekwiwalentu pieniężnego za pobraną krew i związane z tym zabiegi.

Zobacz: Zwolnienie z długu może być uznane za darowiznę

Zgodnie z rozporządzeniem:

- litr krwi wart jest w ramach odliczenia – 130 zł

- litr osocza wart jest 170 zł.

Jakie są warunki zwolnienia ?

Po każdorazowym oddaniu krwi, powinniśmy otrzymać ze stacji krwiodawstwa pokwitowanie dotyczące ilości pobranej krwi, oraz jej wartości.

Pokwitowania należy zachować- mogą być niezbędne podczas kontroli skarbowej.

W oparciu o dokumenty możemy wyliczyć wartość oddanej krwi w ciągu całego roku podatkowego.

WAŻNE LIMITY

Kwota o jaką możemy pomniejszyć nasz przychód w danym roku podatkowym z tytułu darowizn jest równa wartości darowizny – NIE WIĘCEJ JEDNAK NIŻ 6% przychodu.

 Darowizny z różnych tytułów kumulują się – tj. odpisy z tytułu darowizny na cele kościelne, organizacji charytatywnych i krwiodawstwa, nie mogą łącznie przekroczyć 6% przychodu.

Zobacz serwis: Podatek od darowizn

Jak skorzystać z ulgi ?

Darowizny uwzględniamy w drukach podatkowych zeznania rocznego – nie musimy załączać do niego żadnych dokumentów – musimy je jednak przetrzymywać przez co najmniej 5 lat – na wypadek kontroli skarbowej.

Krwiodawstwo rzecz jasna nie tylko pozwala uniknąć części podatku, jest jednocześnie ratunkiem dla wielu potrzebujących . Ulga podatkowa jest więc tylko dodatkową nagrodą za pomoc innym.

Odwiedź stronę: http://www.krewniacy.pl/ - kampanii na rzecz krwiodawstwa.

Prawo
WSA: Ze środków w OFE i subkonta ZUS można regulować długi składkowe wobec …… ZUS. Nie chcesz, aby ta możliwość była aktywna
27 wrz 2024

Ta szczególna sytuacja wiąże się bowiem z wydarzeniem, który każdy z nas chce przesunąć jak najdalej na przyszłość. Jest to śmierć. Dopiero po śmierci można "ruszyć" pieniądze z OFE i subkonta ZUS. I mogą to zrobić spadkobiercy. WSA w Rzeszowie potwierdził słuszność oczekiwań ZUS, że spadkobiercy "wyjmą" pieniądze z OFE i subkonta. I spłacą zaległości spadkowe zmarłego. Zarówno ZUS jak i sąd nie widziały w tym nic szczególnego.

Podatek katastralny i od pustostanów - stanowisko Ministerstwa Finansów
26 wrz 2024

Czy resort finansów planuje wprowadzenie podatku katastralnego oraz tzw. podatku od pustostanów? Z takimi pytaniami posłowie zwrócili się do resortu finansów. W interpelacji parlamentarzyści poprosili ministra finansów o rozwianie wątpliwości związanych z planowanymi zmianami w systemie podatkowym dotyczącymi nieruchomości.

Ministerstwo Finansów: VAT, PIT, CIT - rozwiązania dla przedsiębiorców poszkodowanych w powodzi
26 wrz 2024

Ministerstwo Finansów przygotowało przepisy, które zawierają rozwiązania przeznaczone dla poszkodowanych w trakcie powodzi. Poszkodowani przedsiębiorcy mają wydłużone terminy płatności podatków i dodatkowe ulgi podatkowe. Przewidziano także stawkę VAT 0 proc. dla darowizn towarów i usług.

ZUS: Wdowa z rentą rodzinną po mężu nie dostanie tego dodatku
26 wrz 2024

Osoby, które pobierają rentę rodzinną po zmarłym rodzicu i oboje rodzice nie żyją (albo zmarła im tylko matka a ojciec jest nieznany), mogą ubiegać się w ZUS o dodatek dla sierot zupełnych. Dodatek ten nie przysługuje wdowom, które pobierają rentę rodzinną po mężu - informuje Katarzyna Krupicka, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie podlaskim.

To już ostatnie dni na skorzystanie w pracy z tego uprawnienia. Z końcem września 2024 roku prawo do niego się przedawni. Sprawdź, czy tobie też
26 wrz 2024

To już ostatnie dni na skorzystanie z tego uprawnienia. Z końcem września 2024 roku prawo do niego przepadnie i pracownik nie będzie mógł się domagać o pracodawcy realizacji swoich uprawnień. Sprawdź, czy dotyczy to również ciebie.

Dodatek dopełniający do renty socjalnej. Komisja sejmowa jest za
26 wrz 2024

Dodatek dopełniający do renty socjalnej. Komisja sejmowa jest za. Zgodnie z harmonogramem prac Sejmu, trzecie czytanie odbędzie się w piątek, 27 września. Czym jest dodatek dopełniający do renty socjalnej? Komu i w jakiej kwocie będzie przysługiwać?

Ulgi podatkowe dla pracujących emerytów i rencistów
26 wrz 2024

Ulgi podatkowe dla pracujących emerytów i rencistów. Którzy seniorzy mogą skorzystać z ulg podatkowych? Na jakich zasadach można z nich skorzystać? Które dochody obejmuje ulga, a których nie obejmuje?

Nowe „żłobkowe” od 1 października 2024 r. Jest limit opłaty za żłobek - po jego przekroczeniu nie ma dofinansowania. MRPiPS pokazuje jak to liczyć i odpowiada na pytania rodziców
26 wrz 2024

października 2024 r. wejdzie w życie większość przepisów ustawy z 15 maja 2024 r. o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka – „Aktywny rodzic”. Ustawa ta określa zasady wypłaty 3 różnych świadczeń pieniężnych dla rodziców małych dzieci (w tym nazywanego już potocznie „babciowym”), przeznaczonego na zapewnienie (w tym: opłacenie) opieki nad takim dzieckiem. Jednym z tych świadczeń jest „Aktywnie w żłobku”. Ile wynosi to świadczenie? Jak o nie wnioskować? Jakie wątpliwości mają rodzice i jak na nie odpowiada Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej i ZUS?

Nauczycielem w przedszkolu będzie mógł zostać student. To efekt niedoborów kadrowych, z którymi borykają się nie tylko szkoły. MEN już pracuje nad zmianami
26 wrz 2024

Nauczycielem w przedszkolu będzie mógł zostać student. To efekt niedoborów kadrowych, z którymi borykają się nie tylko szkoły. MEN już pracuje nad zmianami, bo brakuje aż około 1000 nauczycieli przedszkoli.

Aż 2333 zł miesięcznie na seniorów od 2025 r. Bon senioralny [dla kogo, na co, wniosek]
26 wrz 2024

Rząd prowadzi wzmożoną politykę senioralną. Wynika to m.in. z tego, że prognozy demograficzne, wskazujące na dynamiczny wzrost liczby osób starszych w Polsce w najbliższych dziesięcioleciach. W związku z tym, jednym z ważniejszych uprawnień dla osób w wieku 75+ i ich rodzin będzie bon senioralny. W artykule odpowiedzi na najczęstsze wątpliwości czytelników: Komu przysługuje bon senioralny? Na czym ma polegać bon senioralny? Ile wynosi bon senioralny? Kto dostanie bon turystyczny dla seniora? Kiedy wejdzie bon senioralny? 

pokaż więcej
Proszę czekać...