Ustanowienie nieodpłatnej służebności może drogo kosztować
REKLAMA
REKLAMA
Ustanowienie nieodpłatnej służebności nie jest już korzystne dla podatnika. Po ostatniej nowelizacji ustawy o podatku od spadków i darowizn, dla potrzeb obliczenia kwoty należnego podatku od ustanowienia nieodpłatnej służebności osobistej jej roczna wartość została ustalona jako 4 proc. wartości rzeczy obciążonej służebnością. Obowiązek powstaje z chwilą ustanowienia prawa.
REKLAMA
Jeśli służebność została ustanowiona na czas nieokreślony, podstawą opodatkowania jest 4 proc. wartości obciążonej podatkiem nieruchomości przemnożona przez 10 lat.
W wyniku tej operacji należny podatek wzrośnie do 40 proc. wartości całej nieruchomości, na której służebność ta została ustanowiona.
Zobacz: Odpowiedzialność obdarowanego za niedostatek darczyńcy
REKLAMA
Służebnością osobistą najczęściej obejmowane są nieruchomości. Jako, że nieruchomości są wartościowe, to podatek do zapłaty z tytułu ustanowienia służebności może wynieść nawet kilka tysięcy złotych. Nie jest to korzystne z perspektywy podatnika.
Jeszcze bardziej paradoksalna sytuacja jest w przypadku służebności na czas określony. Przy ustanowieniu służebności na dłuższy czas, w skrajnych przypadkach wysokość należnego podatku może przewyższać wartość nieruchomości.
Co zrobić, aby uniknąć podatku od spadków i darowizn?
Najlepszym rozwiązaniem jest ustalenie służebności odpłatnej, od której należy doprowadzać podatek od czynności cywilnoprawnych.
Natomiast przy dużych kwotach należy rozważyć wprowadzenie wynagrodzenia (w tym w naturze), co automatycznie wykluczy opodatkowanie podatkiem od spadków i darowizn.
Zobacz serwis: Umowa darowizny
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat