Od podatku nie uciekniesz

Adam Kret
rozwiń więcej
Podatkiem od spadków i darowizn objęte jest również zasiedzenie nieruchomości.
Podatek od spadków i darowizn jest specyficznym podatkiem, w którym obowiązek podatkowy w zasadzie się nie przedawnia- niezależnie od tego kiedy otrzymaliśmy darowiznę (lub spadek). Wszystko przez ruchomy termin powstania obowiązku podatkowego.

Czym może być darowizna?

Mówiąc o podatku od spadków i darowizn warto zwrócić uwagę na to czym jest darowizna. Wbrew obiegowemu mniemaniu darowizna nie musi polegać na… dawaniu (np. pieniędzy, samochodu, mieszkania itp.). Innym przejawem darowizny jest umorzenie długu (np. pożyczki) lub cesja praw. Podatkowi podlega również nieodpłatne zniesienie współwłasności – od wartości nadwyżki ponad udział danego współwłaściciela.

Co warte wzmianki- podatkiem od spadków i darowizn objęte jest również zasiedzenie nieruchomości.

Ruchomy moment powstania obowiązku podatkowego

Dla celów omówienia przedawniania się zobowiązania podatkowego w zakresie podatku od spadków i darowizn należy przyjrzeć się bliżej momentowi powstania obowiązku podatkowego- on bowiem stanowi początek biegu terminu przedawnienia.

Ustawa o podatku od spadków i darowizn reguluje moment powstania obowiązku podatkowego w art. 6. Z niego można wywnioskować 3 podstawowe momenty powstania obowiązku podatkowego:
1. W momencie uzyskania własności przedmiotu nabytego w drodze :
- dziedziczenia- z momentem przyjęcia spadku
- zapisu i polecenia – w momencie ich wykonania
- zachowku – w momencie uzyskania całości lub części świadczenia
- darowizny – w momencie jej otrzymania – lub sporządzenia aktu notarialnego (jeśli taka forma została lub musiała być zastosowana)
2. W momencie poświadczenia nabycia pismem- chodzi tu o dokumenty dokumentujące nabycia (np. pisma bankowe, urzędowe itp.) – w przypadku orzeczeń sądów, obowiązek podatkowy powstaje wraz z datą ich uprawomocnienia.
3. W przypadku gdy nabycie nie zostało zgłoszone do opodatkowania, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą powołania się przez podatnika przed organem podatkowym lub organem kontroli skarbowej na fakt nabycia.

Skutki ruchomego obowiązku

To, że obowiązek podatkowy może powstać kilkukrotnie – budzie pewne wątpliwości doktrynalne, szczególnie co do charakteru odnowienia – oraz tego, czy jeśli od momentu powstania pierwotnego obowiązku podatkowego do kolejnego minął okres przedawnienia – obowiązek podatkowy może powstać ponownie.

  
Porównaj- Kiedy podatek może się przedawnić. 
       

Większość przedstawicieli doktryny, łącznie z orzecznictwem sądów administracyjnych wskazuje jednak, że upływ czasu pomiędzy różnymi etapami powstawania obowiązku podatkowego, nie ma wpływu na odnowienie obowiązku podatkowego. Stąd – niezależnie od upływu czasu –okoliczność powodująca powstanie obowiązku podatkowego zawsze skutkuje odnowieniem tego obowiązku. Stąd wniosek de facto obowiązek podatkowy w zakresie podatku od spadków i darowizn w praktyce się nie przedawnia i nie może się przedawnić. W ostateczności może powstać wraz z wszczęciem kontroli przez urząd skarbowy i powołaniem się na darowiznę.

Jedyny przypadek przedawnienia jaki może zaistnieć – musi wynikać z opieszałości urzędów skarbowych. Jeśli do końca 5 roku liczonego od roku, w którym podatnik złożył deklarację lub w którym w wyniku kontroli podniósł nabycie w drodze spadku lub darowizny, urząd skarbowy nie skończy postępowania –obowiązek podatkowy ulegnie przedawnieniu.

Jan K. uzyskał przed 8 laty wysoką (nieujawnioną) darowiznę od rodziców w wysokości 80.000 zł – które wykorzystał do nabycia nieruchomości. Urząd Skarbowy analizując transakcję (wiedział o niej z uwagi na zapłacony podatek od czynności cywilnoprawnych) wszczął kontrolę, której zadaniem było wyjaśnienie źródeł środków wykorzystanych do nabycia nieruchomości, z uwagi na brak pokrycia w przychodzie wykazanym w rozliczeniu rocznym. Jan K. powołał się na darowiznę od rodziców i z tym momentem powstał obowiązek podatkowy – z kwalifikowaną stawką 20 % (zamiast 7). Opodatkowaniu podlega wartość darowizny ponad przysługujące pomiędzy danymi osobami kwoty wolne od podatku.

Różny moment powstania obowiązku podatkowego- różny podatek

W przypadku 2 pierwszych (powołanych w pierwszym akapicie) sposobów powstania obowiązku podatkowego- podatnik składa deklarację SD-3 lub SD-Z2 i rozlicza się z urzędem skarbowym. Ten wówczas nalicza należny podatek –lub potwierdza zwolnienia od podatku. Wszystko wówczas podlega skali podatkowej- uzależnionej od właściwej grupy podatku od spadków i darowizn. Natomiast jeśli podatnik powoła się na nabycie w drodze spadku lub darowizny w momencie kontroli podatkowej – zapłaci podatek w wysokości 20%.

Tu warto zauważyć pewien mechanizm- jeśli dane przysporzenie zostanie wskazane przez podatnika jako darowizna / spadek – podatek wynosi 20%. Jeśli jednak podatnik nie powoła tego sposobu nabycia – zostanie ono uznane za przychód pochodzący z nieujawnionego źródła – podlegający ustawie o PIT i podatkowi w wysokości 75%. Jednak, co ważne, podatek dochodowy od osób fizycznych przedawnia się w dużo łatwiejszy sposób- tj. wraz z końcem roku podatkowego w którym minęło 5 lat od uzyskania przychodu – nie ma też ruchomego momentu powstania obowiązku podatkowego.

Zobacz serwis: Podatek od darowizn

Prawo
Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus
17 lip 2024

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

Inflacja w sklepach wyższa niż oblicza GUS. Handlowcy przerzucą w wakacje na klientów cały VAT podwyższony w kwietniu
17 lip 2024

Przeanalizowano ponad 71,4 tys. cen detalicznych w czerwcu 2024 roku. Jakie wyniki? Otóż codzienne zakupy podrożały w porównaniu do czerwca 2023 roku średnio o 3,1%. W maju podwyżka (cały czas w porównaniu do analogicznego miesiąca w roku poprzednim) wyniosła 2,9%, w kwietniu – 2,4%, a w marcu – 2,1%. To już trwała tendencja. Kolejny miesiąc z rzędu ceny konsekwentnie idą w górę. W grudniu 2024 r. inflacja może dojść do poziomu 4-5%. A ceny w sklepach mogą wzrosnąć jeszcze wyżej. W 2025 roku inflacja może być wyższa niż w 2024 r. Spadek inflacji jest prognozowany dopiero na 2026 rok – o ile oczywiście nie będzie żadnych poważnych zawirowań. Do tego eksperci przypominają, że obecna walka cenowa między dyskontami spowalnia poziom i tempo wzrostu cen. Ale jednocześnie ostrzegają, że w czasie wakacji sklepy mogą przerzucić całość odmrożonego w kwietniu podatku VAT na swoich klientów.

Andrzej Duda. Ile zostało prezydentowi do końca kadencji?
17 lip 2024

Kiedy prezydent Andrzej Duda kończy kadencję? Kiedy są wybory prezydenckie?

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? W 2024 r. zrób te trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie
16 lip 2024

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? Zrób trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie. Darowizny w najbliższej rodzinie są co do zasady zwolnione od podatku, jednak czasami trzeba złożyć druk SD-Z2.

Wycieczki szkolne – sukces programu Podróże z klasą. Wkrótce rusza kolejny nabór
16 lip 2024

W ramach programu „Podróże z klasą” pozytywnie rozpatrzono 2283 wniosków o dofinansowanie wycieczek szkolnych. Barbara Nowacka, minister edukacji, ogłasza nowy nabór w programie, na który przeznaczy dodatkowe 20 mln zł.

15 sierpnia mija termin wdrożenia przepisów z tzw. ustawy Kamilka
16 lip 2024

Na wdrożenie „Standardów ochrony”, wprowadzonych w ramach tzw. ustawy Kamilka pozostał jedynie miesiąc. Niestety, większość placówek, których dotyczą przepisy ma duży problem z przygotowaniem i implementacją wymaganych dokumentów i procedur. 

Od 1 stycznia 2025 r. wzrosną kryteria dochodowe w pomocy społecznej, a także zasiłki
16 lip 2024

Są już nowe kwoty kryteriów dochodowych, uprawniających do świadczeń z pomocy społecznej od dnia 1 stycznia 2025 r. Odpowiednie rozporządzenie w tej sprawie zostało właśnie opublikowane w Dzienniku Ustaw.

Pracowałeś przed 1999 rokiem i masz te dokumenty? Złóż wniosek do ZUS o wyższą emeryturę
17 lip 2024

Warto przeszukać swoje szafki i segregatory. W nich można znaleźć dokumenty, które mogą pozwolić ZUS-owi przeliczyć ponownie emeryturę i przyznać wyższe świadczenie. Mogą to być np. wpisy w starym „książeczkowym” dowodzie osobistym o zatrudnieniu. Konieczny jest też wniosek do ZUS w tej sprawie. Jest to ważne przede wszystkim dla osób za które były opłacane składki przed 1999 rokiem. Bo po tej dacie wszystkie składki są ujmowane na indywidualnym koncie ubezpieczonego w ZUS.

pokaż więcej
Proszę czekać...