Grupy podatkowe
Wysokość podatku oblicza się w zależności od tego, do której grupy podatkowej należy obdarowany. Grupę podatkową ustala się stosownie do stosunku osobistego łączącego darczyńcę z obdarowanym.
Do I grupy podatkowej należą: małżonek, zstępni, wstępni, pasierb, zięć, synowa, rodzeństwo, ojczym, macocha, teściowie
Do II grupy podatkowej należą: zstępnych rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępnych i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonków rodzeństwa małżonków, małżonków innych zstępnych.
Do III grupy podatkowej należą: inni nabywcy.
Zobacz: Dozwolony użytek w sieci
Osoby najbliższe najbardziej uprzywilejowane
Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, jeżeli zaliczamy się do I grupy podatkowej, możemy zostać całkowicie zwolnieni z zapłaty podatku. Warunkiem takiego zwolnienia jest jednak otrzymanie w darowiźnie mieszkania o powierzchni użytkowej nie większej niż 110 mkw.
Warunki zwolnienia
Musimy dodatkowo spełnić jeszcze kilka innych kryteriów łącznie, określonych w art. 16 ust 2 wspomnianej ustawy, mianowicie:
- obdarowani muszą być obywatelami polskimi lub mieć miejsce stałego pobytu na terytorium RP,
- nie są właścicielami budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość bądź będąc nimi przeniosą własność budynku lub lokalu na rzecz zstępnych, Skarbu Państwa lub gminy w terminie 6 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego albo zawarcia umowy darowizny w formie aktu notarialnego
- nie przysługuje im spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego lub wynikające z przydziału spółdzielni mieszkaniowej: prawo do domu jednorodzinnego lub prawo do lokalu w małym domu mieszkalnym, a w razie dysponowania tymi prawami przekażą je zstępnym lub przekażą do dyspozycji spółdzielni w terminie 6 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego, albo zawarcia mowy darowizny w formie aktu notarialnego,
- nie są najemcami lokalu lub budynku, lub będąc nimi rozwiążą umowę w terminie 6 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego, albo zawarcia umowy darowizny w formie aktu notarialnego,
- będą zamieszkiwać będąc zameldowanymi na pobyt stały i nie dokonają jego zbycia przez okres 5 lat:
- od dnia złożenia zeznania podatkowego, albo zawarcia mowy darowizny w formie aktu notarialnego – jeżeli w chwili złożenia zeznania lub zawarcia umowy darowizny nabywca mieszka i jest zameldowany na pobyt stały w nabytym lokalu lub budynku
- od dnia zamieszkania potwierdzonego zamieszkaniem na pobyt stały w nabytym lokalu lub budynku – jeżeli nabywca zamieszka i dokona zameldowania w ciągu roku od dnia złożenia zeznania podatkowego albo zawarcia umowy darowizny w formie aktu notarialnego.
Kolejnym warunkiem zwolnienia osób z pierwszej grupy podatkowej z podatku jest wspomniane już zgłoszenie nabycia własności praw majątkowych lub rzeczy właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego. Musimy to zrobić w ciągu 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego – czyli złożenia przez darczyńcę oświadczenia w formie aktu notarialnego.
Zobacz: O czym pamiętać otwierając e-sklep - 7 kroków
Pozostałe ulgi podatkowe
Jeżeli nie należymy do I grupy podatkowej możemy liczyć na dużo niższe oszczędność przy zapłacie podatku. Zapłacimy podatek od darowizny z odliczeniem kwoty wolnej od podatku:
- 7276zł - jeżeli należymy do II grupy podatkowej
- 4902 zł - jeżeli należymy do III grupy podatkowej
Jeżeli w ciągu 5 lat poprzedzających otrzymanie darowizny nieruchomości od tej samej osoby otrzymaliśmy już jakąś darowiznę, musimy kwotę tej darowizny odliczyć od wspomnianej kwoty wolnej od podatku. Jeżeli w czasie tych 5 lat otrzymaliśmy darowizny od innych osób niż darczyńca mieszkania, możemy jako kwotę wolną od podatku potraktować sumę nie większą niż 19 274 zł.