Darowizna pieniężna „do ręki” wpłacona później na własne konto bez zwolnienia z podatku
REKLAMA
REKLAMA
Takie stanowisko zajął Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 17 maja 2019 r. (sygn. 0111-KDIB2-2.4015.50.2019.3.MZ).
REKLAMA
Polecamy: Darowizny, testamenty, spadki (PDF)
Darowizna bez przelewu
W przedmiotowej sprawie darowizna została przekazana gotówką do rąk własnych wnuka przez dziadka, który nie posiada konta bankowego. Darczyńca nie ma zaufania do nowych technologii, pieniądze trzyma we własnym mieszkaniu, emeryturę wręcza mu osobiście listonosz.
Pieniądze wpłacone na konto
Obdarowany otrzymaną kwotę wpłacił na swoje konto bankowe oraz złożył zgłoszenie do urzędu skarbowego. W późniejszym terminie zawarł również z dziadkiem pisemną umowę, która potwierdziła, iż pieniądze pochodziły właśnie od niego.
Organ uznał, iż w tej sytuacji nie przysługuje zwolnienie określone w art. 4a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn.
Brak przesłanek do zwolnienia z podatku
Jak czytamy w interpretacji, z treści przepisu art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn wynika, że w przypadku gdy przedmiotem darowizny są środki pieniężne, dla skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania konieczne jest spełnienie trzech warunków:
- otrzymanie darowizny przez jedną z osób wymienionych w tym przepisie;
- złożenie zgłoszenia o nabyciu własności środków pieniężnych (poza sytuacją przewidzianą w zacytowanym art. 4a ust. 4 ustawy);
- udokumentowanie ich otrzymania dowodem przekazania na rachunek płatniczy nabywcy, na jego rachunek, inny niż płatniczy, w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej lub przekazem pocztowym.
REKLAMA
Wobec powyższego, w przypadku darowizny środków pieniężnych warunkiem niezbędnym do skorzystania z omawianego zwolnienia – jak już wyżej wskazano – jest m.in. fakt udokumentowania przez obdarowanego ich otrzymania dowodem przekazania na swój rachunek bankowy albo rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym.
Skoro w analizowanej sprawie środki pieniężne zostały przekazane wnioskodawcy w formie gotówki – „z ręki do ręki”, a następnie wnioskodawca sam wpłacił te środki na swój rachunek bankowy, stwierdzić należy, iż nie został spełniony warunek określony w art. 4a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn.
W opisanej we wniosku sytuacji nie można udokumentować otrzymania przedmiotowych środków pieniężnych w sposób określony w art. 4a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn, tj. dowodem przekazania na rachunek bankowy nabywcy albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym, gdyż środki te – jak wynika z wniosku – zostały przekazane wnioskodawcy w gotówce. To dopiero sam wnioskodawca – będąc już właścicielem środków – dokonał ich wpłaty na rachunek bankowy. Taki sposób działania nie wyczerpuje norm omawianego przepisu.
Bez znaczenia dla rozstrzygnięcia w niniejszej sprawie są motywy, jakimi kierowały się strony darowizny decydując się na przekazanie darowizny w formie gotówki. Ustawodawca jednoznacznie wskazał jakie warunki muszą zostać spełnione, aby zwolnienie mogło zostać zastosowane. W analizowanej sprawie warunki do zwolnienia nie zaistniały.
Polecamy serwis: Podatek od darowizn
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat