Aby być zwolnionym od podatku od nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych w drodze darowizny należy spełnić trzy warunki.
Zobacz: Darowizna nie zobowiązuje do opieki
Warunek pierwszy: nabycie od osoby najbliższej
Nabycie następuje od osoby najbliższej, tj.: małżonka, zstępnego (dziecka, wnuka, prawnuka, itd.) wstępnego (ojca, matki, dziadka, babci, prababci, pradziadka itd.), rodzeństwa, pasierba, ojczyma, macochę.
Warunek drugi: zgłoszenie nabycia w terminie sześciu miesięcy
Nabycie takie należy zgłosić do urzędu skarbowego w terminie sześciu miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego, czyli nabycia. Zgłoszenia należy dokonać na formularzu SD-Z2.
Zobacz: Rząd likwiduje NIP dla obywateli
Kiedy nie ma obowiązku zgłoszenia?
Obowiązek zgłoszenia nie obejmuje przypadków gdy nabycie następuje na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego, albo gdy wartość majątku nabytego od tej samej osoby w okresie ostatnich 5 lat poprzedzających rok podatkowy nie przekroczy kwoty 9.637 zł.
Dotyczy to również jednorazowej darowizny w wysokości do 9.637 zł. Kwota ta jest obliczana oddzielnie dla każdego z darczyńców, ale równocześnie dla każdego z nich wszystkie darowizny dokonane w okresie pięciu kolejnych lat są sumowane. Należy więc uważać na moment, w którym ich suma przekroczy ten limit.
Warunek trzeci: udokumentowanie nabycia
Trzecim i ostatnim warunkiem, jest udokumentowanie nabycia (w przypadku nabycia środków pieniężnych) dowodem przekazania na rachunek bankowy nabywcy albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo- kredytową lub przekazem pocztowym.
Warunki muszą być spełnione łącznie
Wszystkie trzy powyższe warunki muszą być spełnione łącznie.
Niespełnienie chociażby jednego z warunków, spowoduje iż nabycie rzeczy lub praw majątkowych podlegać będzie opodatkowaniu na zasadach określonych dla nabywców zaliczonych do I grupy podatkowej i wówczas należy wypełnić formularz SD-3.