Zwolnienie z długu może być uznane za darowiznę
REKLAMA
REKLAMA
Interesującą nas kwestię podejmuje interpretacja indywidualna ministra finansów z 29 czerwca 2010 roku (sygnatura: PL/LM/834/38/CHI/2010/146).
REKLAMA
Zwolnienie z długu
Zwolnienie z długu to umowa pomiędzy stronami, w której wierzyciel zwalnia dłużnika z długu, a dłużnik zwolnienie przyjmuje. Samo zwolnienie z długu nie wymaga określonej formy, która warunkowałaby jej ważność. Jest to czynność dwustronna rozporządzająca. Celem takiej jej może być zwolnienie się ze zobowiązania (causa solvendi), dążenie do otrzymania jakiegoś świadczenia od drugiej strony (causa obligandi vel acquirendi), lub obdarowanie kogoś (causa donandi). Gdy mamy do czynienia z tym trzecim przypadkiem, możliwe jest uznanie zwolnienia z długu za darowiznę. Kluczowa jest tu wola stron, które muszą przeprowadzić zwolnienie z długu w formie darowizny.
Umowa darowizny
Umowa darowizny jest to umowa, w której darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego, kosztem swojego majątku. Oświadczenie woli darczyńcy powinno być dokonane w formie aktu notarialnego. Przyjecie darowizny może mieć formę dowolną. Niedochowanie przez darczyńcę formy powoduje nieważność umowy, chyba, że przyrzeczone w niej świadczenie zostanie wykonane.
Zobacz też: Kiedy mogą odwołać darowiznę
Skutki podatkowe
Skutkiem takiego zakwalifikowania zwolnienia z długu jest to, że podlega on podatkowi od spadków i darowizn. Podatnikiem takiego podatku jest w tym przypadku obdarowany. Może on jednak skorzystać ze zwolnienia, jakie przywiduje ustawa, jeżeli darczyńcą jest jego małżonek, zstępny, wstępny, pasierb, rodzeństwo, ojczym lub macocha. Aby to zrobić musi zgłosić nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego. Termin wynosi sześć miesięcy od dnia złożenia oświadczenia przez darczyńcę w formie aktu notarialnego, albo od dnia spełnienia przyrzeczonego świadczenia. Gdy przedmiotem darowizny są pieniądze obdarowany musi również udokumentować ich otrzymanie dowodem przekazania ich na odpowiedni rachunek.
Zobacz też serwis: Darowizna
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat