Darowizna samochodu dziecku z zastrzeżeniem warunku
REKLAMA
REKLAMA
Warunek określony przez ustawodawcę w art. 89-94 kodeksu cywilnego rozumiany jest jako okoliczność przyszła i niepewna, od której ustawodawca uzależnia ważność dokonywanej czynności prawnej. W treści umowy można zastrzec więcej niż jeden warunek, a ważność umowy uzależniona jest od spełnienia jednego z warunków, bądź wszystkich jednocześnie. Sam warunek może zostać zastrzeżony w umowie w sposób wyraźny lub może wynikać z samej treści danej umowy.
REKLAMA
Darowizna
Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego darowizna jest jednostronną czynnością zobowiązującą, na podstawie której darczyńca zobowiązuje się do przeniesienia własności na obdarowanego. Czynność taka ma charakter nieodpłatny i w przypadku darowizny samochodu dziecku nie jest wymagane uiszczenie podatku od spadków i darowizn, ponieważ obejmuje ona krąg osób najbliższych. W zamian za dokonaną na rzecz dziecka darowiznę, nie można oczekiwać od niego otrzymania żadnego ekwiwalentu pieniężnego. Jednakże dokonanie darowizny samochodu można uzależnić od spełnienia się określonego warunku.
Zobacz: Darowizna z zastrzeżeniem terminu lub warunku
Podstawowy podział warunków
Według podstawowej klasyfikacji warunków można je podzielić na zawieszające i rozwiązujące. Zaistnienie pierwszego z nich uzależnione jest od zdarzenia przyszłego i niepewnego oraz od wystąpienia związanego z tym określonego skutku. Natomiast ziszczenie się warunku rozwiązującego oznacza, że ustały skutki danej czynności prawnej. Zgodnie z tym podziałem darowizna samochodu dziecku z zastrzeżeniem warunku dotyczy właśnie warunku zawieszającego.
Skutki spełnienia warunku
Jeżeli darowizna samochodu ma zostać dokonana pod warunkiem zawieszającym, to w chwili jego spełnienia oświadczenie woli staje się skuteczne z mocy prawa. W przypadku warunku rozwiązującego oświadczenie takie staje się bezskuteczne.
Rodzice darują dziecku samochód pod warunkiem ukończenia szkoły średniej.
Dopuszczalność warunku
Co do zasady zastrzeżenie warunku jest dopuszczalne niezależnie od rodzaju dokonywanej czynności. Przeszkodą w uzależnieniu czynności od spełnienia danego warunku jest treść przepisu lub przedmiot własności, ponieważ ustawodawca wprowadza zastrzeżenie, zgodnie z którym nie można dokonać przeniesienia własności nieruchomości pod warunkiem. Darowizna samochodu dziecku jest zatem dopuszczalna, gdyż przedmiotem dokonywanej czynności jest ruchomość. Ponadto w przypadku zastrzeżenia warunku na ważność dokonywanej czynności prawnej mogą mieć wpływ inne elementy, np. wskazanie daty.
Warunek niemożliwy
Nie można zastrzec warunku w umowie darowizny, który byłby niemożliwy do spełnienia bądź przeciwny ustawie czy sprzeczny z zasadami współżycia społecznego. Zastrzeżenie tego rodzaju warunku powoduje nieważność czynności prawnej.
Warunkiem niemożliwym będzie ukończenie przez 18letnie dziecko szkoły wyższej. Natomiast warunkiem sprzecznym z zasadami współżycia społecznego będzie otrzymanie samochodu, w sytuacji gdy zostanie on prze dziecko skradziony.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA