Jaka forma umowy darowizny samochodu?
REKLAMA
REKLAMA
Np. ojciec daruje córce samochód na podstawie zwykłej umowy pisemnej, poprzez wydanie samochodu i przyjęcie tego samochodu przez córkę. W tym przykładzie pomimo, że umowa nie była sporządzona w formie aktu notarialnego jest ważna bo darowizna jest wykonana poprzez wydanie.
REKLAMA
Możliwość odwołania darowizny
Na marginesie warto zaznaczyć, że darczyńca może odwołać darowiznę, jeżeli:
REKLAMA
1) nie została ona wykonana i po zawarciu umowy stan majątkowy darczyńcy uległ pogorszeniu, tak że wykonanie darowizny nie może nastąpić bez uszczerbku dla jego własnych usprawiedliwionych potrzeb lub nie jest dopuszczalne, ponieważ stwarza uszczerbek dla ciążących na nim ustawowych obowiązków alimentacyjnych, tj. na przykład ojciec podarował córce samochód, jednak samochód nie został jeszcze wydany , natomiast po zawarciu tej umowy darczyńca stracił pracę i w związku z tym jego stan majątkowy uległ pogorszeniu. W takiej sytuacji darczyńca może odwołać darowiznę.
2) ma miejsce rażąca niewdzięczność obdarowanego wobec darczyńcy; wówczas następuje zwrot przedmiotu darowizny. Rażąca niewdzięczność zachodzi wtedy, gdy obdarowany np. znęca się nad darczyńcą, poniża go, nie wypełnia obowiązków względem darczyńcy co do których wcześniej się zobowiązał, chyba że darczyńca przebaczył obdarowanemu. W takim przypadku nie może odwołać darowizny z powodu niewdzięczności. Należy również zaznaczyć, że w tym przypadku odwołanie darowizny nie jest uzależnione od tego czy umowa darowizny została już wykonana czy nie.
Zobacz również: Z jakich powodów można odwołać darowiznę?
Ponadto umowę darowizny można rozwiązać w ciągu dwóch lat od jej wykonania, gdy darczyńca zostanie ubezwłasnowolniony po zawarciu umowy i zostanie ustalone, że była ona nadmierna.
Odwołanie darowizny następuje przez oświadczenie złożone obdarowanemu na piśmie.
Obowiązek podatkowy
Zawierając umowę darowizny, na stronach ciąży obowiązek podatkowy zgodnie z obowiązującymi przepisami, tj. ustawą z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn, ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa.
Zobacz również serwis: Darowizny
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat