REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Darowizna pieniężna od rodziców. Jeden prosty błąd pozbawia prawa do zwolnienia

Darowizna pieniężna od rodziców. Jeden prosty błąd pozbawia prawa do zwolnienia
Darowizna pieniężna od rodziców. Jeden prosty błąd pozbawia prawa do zwolnienia
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Darowizna pieniężna od rodziców korzysta oczywiście ze zwolnienia podatkowego. Jednak, aby uniknąć podatku od darowizny od najbliższej rodziny trzeba pamiętać o właściwym udokumentowaniu. Niestety, podatnicy wciąż popełniają jeden prosty błąd w tym zakresie.

O tym, że darowiznę pieniężną od rodziców należy odpowiednio udokumentować dowiedziała się jedna z podatniczek, która złożyła wniosek o interpretację podatkową. Darowizna została przekazana w formie gotówki i wpłacona na konto osobiste. I tu właśnie Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej znalazł błąd, który kosztował utratę prawa do zwolnienia podatkowego.

REKLAMA

Darowizna pieniężna otrzymana w gotówce od rodziców, następnie wpłacona na konto osobiste

REKLAMA

W tej konkretnej sprawie podatniczka wskazała, że otrzymała pieniądze w formie darowizny od ojca i matki. Rodzice wypłacili ze swojego konta środki pieniężne z banku i przekazali je podatniczce w formie gotówki, po czym wpłaciła je ona na swoje konto osobiste. W potwierdzeniu transakcji wpłaty widnieje, że podatniczka wpłaciła środki pieniężne tytułem: „wpłata własna”.

W celu uniknięcia podatku od darowizny od najbliższej rodziny podatniczka wypełniła deklarację SD-Z2 zgłaszając fakt uzyskania środków pieniężnych. Z operacji bankowych wynika skąd pojawiły się pieniądze. Uznała w związku z tym, że według niej ma prawo do skorzystania z ulgi podatkowej dla grupy zerowej. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej był jednak innego zdania i wskazał, w czym tkwi błąd.

Zwolnienie darowizny środków pieniężnych wymaga spełnienie określonych warunków, jednym z nich jest udokumentowanie

W celu ustalenia, czy w danej sytuacji spełnione są warunki do skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania, organ skarbowy przypomniał jakie są przepisy. Z treści przepisu art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn wynika, że w przypadku gdy przedmiotem darowizny są środki pieniężne, dla skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania konieczne jest spełnienie trzech warunków:

  • otrzymanie darowizny od jednej z osób wymienionych w tym przepisie;
  • złożenie zgłoszenia o nabyciu własności środków pieniężnych (poza sytuacją przewidzianą w art. 4a ust. 4 ustawy);
  • udokumentowanie ich otrzymania dowodem przekazania na rachunek płatniczy nabywcy, na jego rachunek, inny niż płatniczy, w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej lub przekazem pocztowym.

REKLAMA

W przypadku darowizny środków pieniężnych warunkiem niezbędnym do skorzystania z omawianego zwolnienia jest więc m.in. fakt udokumentowania przez obdarowanego ich otrzymania dowodem przekazania na swój rachunek bankowy albo rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym. Zapis ten należy rozumieć w ten sposób, że warunkiem wystarczającym do skorzystania ze zwolnienia podatkowego uregulowanego w art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn jest udokumentowanie przekazania środków pieniężnych we wskazany w tym przepisie sposób przez darczyńcę na rzecz obdarowanego. Tym samym, podejmowanie innych czynności w celu udokumentowania otrzymania środków pieniężnych tytułem darowizny jest niewystarczające albo zbędne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dyrektor KIS stwierdził, że "z potwierdzenia transakcji wpłaty wynika, że to Pani wpłaciła środki pieniężne tytułem: „wpłata własna”. Taki sposób działania nie wyczerpuje norm omawianego przepisu. Z opisu stanu faktycznego wprost wynika, że darowiznę otrzymała Pani „do ręki”, a nie w sposób wskazany w ww. przepisie". W konsekwencji, otrzymana od rodziców darowizna środków pieniężnych nie korzysta ze zwolnienia określonego w art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego [Harmonogram obchodów]

1 sierpnia 1944 r. wybuchło Powstanie Warszawskie. W związku z tym, w najbliższy czwartek, 1 sierpnia, w stolicy planowane są różne uroczystości związane z 80. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego. Sprawdź harmonogram obchodów.

80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego – zmiany w organizacji ruchu

W związku z trwającymi obchodami 80. rocznicy Powstania Warszawskiego już od poniedziałku wprowadzone zostały liczne zmiany w organizacji ruchu. Sprawdź, gdzie będzie obowiązywał zakaz parkowania, które ulice zostaną zamknięte, a także, jak obchody wpłyną na kursowanie komunikacji miejskiej.

Krajowy System Cyberbezpieczeństwa (KSC) w Polsce: co zmieni wdrożenie dyrektywy NIS2?

Ustawa o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa w pierwotnym kształcie obowiązuje w Polsce od 2018 r. Jej nowelizacja, której celem jest dostosowanie zarówno do przepisów unijnej dyrektywy NIS2, jak i do współczesnych cyberzagrożeń, stanowi jeden z aktualnych priorytetów Ministerstwa Cyfryzacji. Zmiany legislacyjne mają wejść w życie jeszcze w 2024 r. Co należy o nich wiedzieć?

Dofinansowanie zakupu samochodu. 1 sierpnia rusza nabór wniosków

W czwartek, 1 sierpnia 2024 r., rusza nabór wniosków o dofinansowanie przy zakupie samochodu osobowego. Pomoc finansowa może wynieść nawet 85 proc. ceny zakupu samochodu.

REKLAMA

Darowizna pieniężna od rodziców. Jeden prosty błąd pozbawia prawa do zwolnienia

Darowizna pieniężna od rodziców korzysta oczywiście ze zwolnienia podatkowego. Jednak, aby uniknąć podatku od darowizny od najbliższej rodziny trzeba pamiętać o właściwym udokumentowaniu. Niestety, podatnicy wciąż popełniają jeden prosty błąd w tym zakresie.

Kogo dotyczy ustawa o sygnalistach? Od kiedy obowiązuje?

Ustawa o sygnalistach - kogo dotyczy i od kiedy obowiązuje? Czy na dzień 25 września 2024 r. procedury zgłoszeń mają już być gotowe czy wystarczy w tym dniu rozpocząć ich wdrażanie np. poprzez planowanie wymaganych konsultacji?

Trzy ważne poprawki do ustawy o systemie kaucyjnym

Pojawiły się istotne zmiany w ustawie o systemie kaucyjnym. Jednak z poprawek dotyczy kaucji, która ma teraz podążać za produktem. Drugą ważną poprawką jest wykorzystanie logistyki zwrotnej przez sklepy. Trzecia zakłada umożliwienie operatorowi wnioskowania o dokumenty DPR.

Rusza nabór wniosków o bon energetyczny

Z początkiem sierpnia rusza nabór wniosków o bon energetyczny. Wnioski o przyznanie nowego świadczenia można składać bezpośrednio w gminie właściwej ze względu na miejsce zamieszkania lub przez formularz internetowy. Jest też możliwość składania wniosków przez platformę ePUAP oraz aplikację mObywatel. Wzór wniosku o przyznanie bonu jest już dostępny.

REKLAMA

Podwyżki dla pracowników samorządowych. Nowe przepisy wchodzą w życie

W czwartek, 1 sierpnia 2024 r., wejdą w życie przepisy zmieniające minimalny poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Od tego dnia zacznie obowiązywać nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych.

Zasiłek stały 2024 i 2025 r.: Ile wynosi, kryterium dochodowe, czy wlicza się do emerytury

Zasiłek stały 2024 i 2025 r. Ile wynosi w 2024 r.? Czy ulegnie zmianie w 2025 r.? Od 1 stycznia 2025 roku wzrosną kryteria dochodowe w pomocy społecznej. Czy wpłyną na wysokość zasiłku stałego? Czy zasiłek stały wlicza się do emerytury?

REKLAMA