Dostajesz pieniądze od ojca? Taka darowizna będzie zwolniona, ale musisz pamiętać o jednej sprawie
REKLAMA
REKLAMA
- Błąd przy wpisywaniu tytułu zlecenia bankowego spowodował problemy z opodatkowaniem darowizny pieniężnej otrzymanej od ojca
- Niewłaściwe udokumentowanie darowizny dowodem przekazania na swój rachunek bankowy nie daje prawa do zwolnienia podatkowego
O tym, że jednym z kluczowych warunków dających prawo do zwolnienia darowizny środków pieniężnych od ojca jest konieczność udokumentowanie ich otrzymania dowodem przekazania na rachunek płatniczy dowiedziała się jedna z podatniczek. Reguły prawne dotyczące zwolnienia przypomniał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w nowej interpretacji podatkowej, do której sięgamy w tym artykule.
REKLAMA
Błąd przy wpisywaniu tytułu zlecenia bankowego spowodował problemy z opodatkowaniem darowizny pieniężnej otrzymanej od ojca
Z przedstawionego we wniosku o interpretację opisu stanu faktycznego wynika, że podatniczka otrzymała darowizny środków pieniężnych od taty. Chodzi konkretnie o darowizny przekazane w ten sposób, czyli:
- 13 października 2023 r. 40 tysięcy złotych,
- 16 października 2023 r. 50 tysięcy złotych,
- 17 października 2023 r. 20 tysięcy złotych.
REKLAMA
Wszystkie te wpłaty były dokonywane na konto podatniczki podczas osobistych, razem z ojcem, wizyt w banku. Podatniczka wypełniła umowę darowizny i złożyła ją do urzędu skarbowego. Urząd skarbowy poinformował ją, że powinna zapłacić podatek od darowizny, ponieważ osoba, która przyjmowała pieniądze w banku od ojca, popełniła błąd przy wpisywaniu zlecenia bankowego i wpisała podatniczkę jako osobę, która wpłaciła powyższe kwoty.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wskazał, że w celu ustalenia, czy w opisanej sytuacji spełnione były warunki do skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania należy przeanalizować przesłanki zawarte w przepisach prawa. Z treści przepisu art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn wynika, że w przypadku gdy przedmiotem darowizny są środki pieniężne, dla skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania konieczne jest spełnienie trzech warunków:
otrzymanie darowizny od jednej z osób wymienionych w tym przepisie;
złożenie - w terminie określonym w ustawie - zgłoszenia o nabyciu własności środków pieniężnych (poza sytuacją przewidzianą w art. 4a ust. 4 ustawy);
udokumentowanie ich otrzymania dowodem przekazania na rachunek płatniczy nabywcy, na jego rachunek, inny niż płatniczy, w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej lub przekazem pocztowym.
Wobec powyższego, w przypadku darowizny środków pieniężnych warunkiem niezbędnym do skorzystania z omawianego zwolnienia – jak już wyżej wskazano – jest m.in. fakt udokumentowania przez obdarowanego ich otrzymania dowodem przekazania na swój rachunek bankowy albo rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym.
Niewłaściwe udokumentowanie darowizny dowodem przekazania na swój rachunek bankowy nie daje prawa do zwolnienia podatkowego
REKLAMA
Zdaniem Dyrektora KIS: "w opisanej sytuacji nie można uznać udokumentowania otrzymania przedmiotowych środków pieniężnych w sposób określony w art. 4a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn, tj. dowodem przekazania na rachunek bankowy nabywcy albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym, gdyż środki te - jak wynika z potwierdzenia wpłaty, które ma służyć za udokumentowanie - zostały wpłacone przez Panią na Pani rachunek bankowy. Tym samym takiego dowodu nie można uznać za wystarczający fakt udokumentowania, skoro na potwierdzeniu wpłaty to Pani została wskazana jako osoba wpłacająca. Taki sposób działania nie wyczerpywał norm omawianego przepisu. Decydujące znaczenie ma tutaj bowiem wskazanie osoby wpłacającej, którą - jak wynika z potwierdzenia wpłaty - była Pani".
W konsekwencji, organ skarbowy uznał, że otrzymane przez podatniczkę darowizny podlegały opodatkowaniu na ogólnych zasadach określonych dla nabywców zaliczonych do I grupy podatkowej. A zatem "skoro otrzymane od taty darowizny środków pieniężnych nie korzystały ze zwolnienia określonego w art. 4a ust. 1 ww. ustawy, powinna Pani złożyć zeznanie o nabyciu rzeczy lub praw majątkowych na formularzu SD-3 określonym przez Ministra Finansów w rozporządzeniu z dnia 27 listopada 2015 r. w sprawie zeznania podatkowego składanego przez podatników podatku od spadków i darowizn (Dz.U. z 2015 r., poz. 2068)".
Interpretacja indywidualna Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej z 21 czerwca 2024 roku, nr 0111-KDIB2-2.4015.41.2024.3.PB
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA