Darowizna pieniężna od ojca. Jeden warunek ma decydujące znaczenie dla zwolnienia

Adam Kuchta
rozwiń więcej
Darowizna pieniężna od ojca. Jeden warunek ma decydujące znaczenie dla zwolnienia / fot.Shutterstock

W przypadku gdy przedmiotem darowizny od ojca są środki pieniężne, to w celu skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania konieczne jest spełnienie określonych warunków. Jednym z tych warunków jest konieczność udokumentowania przez obdarowanego ich otrzymania dowodem przekazania na swój rachunek bankowy. Organ skarbowy tego warunku bardzo pilnuje. 

O tym, że jednym z kluczowych warunków dających prawo do zwolnienia darowizny środków pieniężnych od ojca jest konieczność udokumentowanie ich otrzymania dowodem przekazania na rachunek płatniczy dowiedziała się jedna z podatniczek. Reguły prawne dotyczące zwolnienia przypomniał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w nowej interpretacji podatkowej, do której sięgamy w tym artykule.

Błąd przy wpisywaniu tytułu zlecenia bankowego spowodował problemy z opodatkowaniem darowizny pieniężnej otrzymanej od ojca

Z przedstawionego we wniosku o interpretację opisu stanu faktycznego wynika, że podatniczka otrzymała darowizny środków pieniężnych od ojca. Chodzi konkretnie o darowizny przekazane w ten sposób, czyli:

  • 13 października 2023 r. 40 tysięcy złotych,
  • 16 października 2023 r. 50 tysięcy złotych,
  • 17 października 2023 r. 20 tysięcy złotych.  

Wszystkie te wpłaty były dokonywane na konto podatniczki podczas osobistych, razem z ojcem, wizyt w banku. Podatniczka wypełniła umowę darowizny i złożyła ją do urzędu skarbowego. Urząd skarbowy poinformował ją, że powinna zapłacić podatek od darowizny, ponieważ osoba, która przyjmowała pieniądze w banku od ojca, popełniła błąd przy wpisywaniu zlecenia bankowego i wpisała podatniczkę jako osobę, która wpłaciła powyższe kwoty.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wskazał, że w celu ustalenia, czy w opisanej sytuacji spełnione były warunki do skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania należy przeanalizować przesłanki zawarte w przepisach prawa. Z treści przepisu art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn wynika, że w przypadku gdy przedmiotem darowizny są środki pieniężne, dla skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania konieczne jest spełnienie trzech warunków:

  1. otrzymanie darowizny od jednej z osób wymienionych w tym przepisie;

  2. złożenie - w terminie określonym w ustawie - zgłoszenia o nabyciu własności środków pieniężnych (poza sytuacją przewidzianą w art. 4a ust. 4 ustawy);

  3. udokumentowanie ich otrzymania dowodem przekazania na rachunek płatniczy nabywcy, na jego rachunek, inny niż płatniczy, w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej lub przekazem pocztowym.

Wobec powyższego, w przypadku darowizny środków pieniężnych warunkiem niezbędnym do skorzystania z omawianego zwolnienia – jak już wyżej wskazano – jest m.in. fakt udokumentowania przez obdarowanego ich otrzymania dowodem przekazania na swój rachunek bankowy albo rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym.

Niewłaściwe udokumentowanie darowizny dowodem przekazania na swój rachunek bankowy nie daje prawa do zwolnienia podatkowego

Zdaniem Dyrektora KIS: "w opisanej sytuacji nie można uznać udokumentowania otrzymania przedmiotowych środków pieniężnych w sposób określony w art. 4a ust. 1 pkt 2 ustawy  o podatku od spadków i darowizn, tj. dowodem przekazania na rachunek bankowy nabywcy albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym, gdyż środki te - jak wynika z potwierdzenia wpłaty, które ma służyć za udokumentowanie - zostały wpłacone przez Panią na Pani rachunek bankowy. Tym samym takiego dowodu nie można uznać za wystarczający fakt udokumentowania, skoro na potwierdzeniu wpłaty to Pani została wskazana jako osoba wpłacająca. Taki sposób działania nie wyczerpywał norm omawianego przepisu. Decydujące znaczenie ma tutaj bowiem wskazanie osoby wpłacającej, którą - jak wynika z potwierdzenia wpłaty - była Pani".

W konsekwencji, organ skarbowy uznał, że otrzymane przez podatniczkę darowizny podlegały opodatkowaniu na ogólnych zasadach określonych dla nabywców zaliczonych do I grupy podatkowej. A zatem "skoro otrzymane od taty darowizny środków pieniężnych nie korzystały ze zwolnienia określonego w art. 4a ust. 1 ww. ustawy, powinna Pani złożyć zeznanie o nabyciu rzeczy lub praw majątkowych na formularzu SD-3 określonym przez Ministra Finansów  w rozporządzeniu z dnia 27 listopada 2015 r. w sprawie zeznania podatkowego składanego przez podatników podatku od spadków i darowizn  (Dz.U. z 2015 r., poz. 2068)".

Prawo
Po co nakrętki są przymocowane? Od 2025 w automatach tylko bez nakrętek? Sklep będzie musiał przyjąć butelki i opakowania po wodzie, soku, nektarze czy mleku. Co za paranoja pomstują Polacy
07 sie 2024

Od 1 lipca 2024 r. wszystkie plastikowe nakrętki muszą być fabrycznie przytwierdzone do butelki czy kartonu. Minister Klimatu i Środowiska Pauliną Hennig-Kloska mówi: "Myślę, że nikomu nic się nie stanie z tego powodu, że ta nakrętka jest na trwałe przystawiona". My pytamy, w takim razie dlaczego w 2025 r. butelki oddawane do automatów mają być bez nakrętek? To kolejna legislacyjna paranoja: ze złością zarzuca społeczeństwo!

Rodzic powinien złożyć wniosek do 31 sierpnia 2024 r., jeśli chce zachować ciągłość wypłaty zasiłku
07 sie 2024

To ważny termin dla rodziców pobierających zasiłki rodzinne, którzy chcą otrzymywać je również w kolejnym okresie zasiłkowym. Od terminu zawnioskowania o świadczenia zależy to, kiedy zostaną wypłacone. Jakie są najważniejsze kwoty k kryteria w okresie 2024/25?

Zasiłek pielęgnacyjny 2024 i 2025 r.
07 sie 2024

Zasiłek pielęgnacyjny 2024 i 2025 r. Ile wynosi? Kto może starać się o zasiłek pielęgnacyjny? Czy rząd planuje podwyższenie zasiłku pielęgnacyjnego od 1 listopada 2024 r.? Jest projekt rozporządzenia.

90 lub 110 zł miesięcznie na rehabilitację niepełnosprawnego dziecka. Dla kogo taki dodatek?
07 sie 2024

Dodatek na pokrycie zwiększonych wydatków związanych z rehabilitacją lub kształceniem dziecka z niepełnosprawnością przysługuje osobom uprawnionym do zasiłku rodzinnego. Jakie kryteria trzeba spełnić, aby uzyskać takie wsparcie w okresie 2024/25?

Prawa i wsparcie dla uczniów z ADHD. MEN: będą zmiany
07 sie 2024

W dniu 29 lipca 2024 r. 2iceminister edukacji Izabela Ziętka poinformowała Rzecznika Praw Obywatelskich, że w Ministerstwie Edukacji Narodowej trwają prace nad kompleksową zmianą systemu wsparcia dzieci i uczniów o różnym poziomie funkcjonowania, w tym z zespołem ADHD. Nowe przepisy mają różnicować wsparcie na podstawie indywidualnych potrzeb.

BHP i prawa pracowników w upały w 2024 roku. Kiedy nowe przepisy? Będzie sjesta w godzinach południowych?
07 sie 2024

Warto wiedzieć, ze zapewnianie zdrowych i bezpiecznych warunków pracy pracowników w miejscu pracy jest jednym z głównych  obowiązków pracodawców, zgodnie z art. 207 § 2 Kodeksu Pracy. Odrębne rozporządzenie reguluje obowiązki firm wobec pracowników w momencie występowania wysokich temperatur. Ale w czasach zmieniających się warunków klimatycznych oraz rosnących temperatur letnich, istnieje paląca potrzeba dostosowania tych regulacji do aktualnych realiów. Dostrzega to też Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Komunikat ZUS: Świadczenie wspierające po śmierci niepełnosprawnego. Kto i jak może je dostać?
07 sie 2024

Prawo do świadczenia wspierającego ustaje wraz ze śmiercią osoby uprawnionej. ZUS wyjaśnia w jakich sytuacjach najbliżsi mogą otrzymać wypłatę niezrealizowanego świadczenia wspierającego, kto będzie mógł je dostać i jakich formalności trzeba dopełnić.

Zwolnienie kobiety w ciąży jest możliwe. W jakich sytuacjach pracodawca może to zrobić?
07 sie 2024

Pracownice w ciąży są objęte szczególną ochroną wynikającą z prawa pracy. Zwolnienie jest możliwe w przypadku ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy oraz z winy pracownicy, za zgodą związku zawodowego. Przepisy szczegółowo regulują te sytuacje.

Początek końca Google? Sąd federalny w USA: Firma winna monopolu na rynku wyszukiwarek internetowych. Będzie podział?
07 sie 2024

W dniu 5 sierpnia 2024 r. sąd federalny dla dystryktu Kolumbia w USA orzekł, że firma Google jest winna stworzenia monopolu na rynku wyszukiwarek internetowych. Ten proces dziennik "The New York Times" okrzyknął krokiem milowym w sądowej walce z technologicznymi gigantami.

Zasiłek pogrzebowy 2025 r. Czy szykują się zmiany?
07 sie 2024

W maju w wykazie prac legislacyjnych rządu pojawił się projekt MRPiPS zwiększający zasiłek pogrzebowy. Od 1 marca 2011 r. kwota zasiłku jest stała i wynosi 4 tys. zł. Czy zmieni się w 2025 r.? Znamy rekomendacje ministerstwa finansów dotyczące zasiłku pogrzebowego.

pokaż więcej
Proszę czekać...