Darowizna pieniężna od obojga rodziców. Jak zgłosić? Ile wniosków SD-Z2?
REKLAMA
REKLAMA
- Warunki zwolnienia darowizny od rodziny z podatku od spadków i darowizn
- Zgłoszenie darowizny od obojga rodziców – ile formularzy SD-Z2?
Jaka jest podstawa prawna zgłaszania darowizny? Zgodnie z ustawą o podatku od spadków i darowizn, darowizna pieniężna od rodziców podlega zgłoszeniu. Natomiast obowiązek podatkowy powstaje w momencie złożenia przez darczyńcę oświadczenia w formie aktu notarialnego lub, jeśli umowa zawarta jest bez tej formy, w momencie spełnienia świadczenia. Warto zaznaczyć, że darowizna od rodziców może korzystać ze zwolnienia podmiotowego od podatku, pod warunkiem spełnienia określonych warunków.
REKLAMA
Warunki zwolnienia darowizny od rodziny z podatku od spadków i darowizn
REKLAMA
Wysokość podatku od spadków i darowizn ustala się w zależności od grupy podatkowej, do której zaliczony jest nabywca. Zaliczenie do grupy podatkowej następuje według osobistego stosunku nabywcy do osoby, od której lub po której zostały nabyte rzeczy i prawa majątkowe. Jak wynika z art. 14 ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, do I grupy podatkowej zalicza się: małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów.
Prawo przewiduje kwotę wolną od podatku do kwoty nieprzekraczającej 36 120 zł - jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do I grupy podatkowej. Aby skorzystać ze zwolnienia od podatku, obdarowany, w przypadku przekroczenia limitu kwoty wolnej od podatku, musi zgłosić nabycie darowizny do właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego.
Zgłoszenie darowizny od obojga rodziców – ile formularzy SD-Z2?
REKLAMA
W przypadku otrzymania darowizny, obdarowany zobowiązany jest do złożenia zgłoszenia na formularzu SD-Z2. Problem polega jednak na tym, że wniosek SD-Z2 pozwala na zgłoszenie darowizny otrzymanej tylko od jednego darczyńcy. A zatem w sytuacji, gdy darowizna pieniężna pochodzi od obojga rodziców (z ich majątku wspólnego), powstaje pytanie, czy należy złożyć jedno czy dwa zgłoszenia. Organy skarbowe wskazują, że w przypadku darowizny z majątku wspólnego rodziców, należy złożyć dwa oddzielne zgłoszenia SD-Z2, po jednym dla każdego z rodziców.
Takie stanowisko znajdujemy potwierdzenie m.in. w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 15 czerwca 2023 r., sygn. 0111-KDIB2-3.4015.74.2023.1.ASZ. Wskazuje się w niej, że w celu skorzystania ze zwolnienia podmiotowego z podatku, obdarowany prawidłowo wykazał fakt otrzymania od rodziców środków pieniężnych sporządzając dwa oddzielne zgłoszenia SD-Z2, w których będzie wskazywał oddzielnie każdego z rodziców jako darczyńcę oraz połowę kwoty darowizny wynikającej z umowy.
art. 4a, art. 5, art. 9, art. 14 ustawy o podatku od spadków i darowizn
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA