Umowa darowizny pieniędzy na zakup mieszkania
REKLAMA
REKLAMA
Forma umowy
Umowa darowizny pieniężnej powinna zostać zawarta w formie aktu notarialnego. Jeżeli jednak zawarto ją bez zachowania wymaganej formy, to staje się ona ważna z chwilą spełnienia przyrzeczonego świadczenia.
REKLAMA
Pobierz nasz bezpłatny wzór umowy darowizny pieniężnej
Polecenie
REKLAMA
Wskazanie w umowie, iż darowane środki pieniężne mają zostać przeznaczone na zakup mieszkania jest poleceniem. Kodeks cywilny stanowi, iż darczyńca może włożyć na obdarowanego obowiązek oznaczonego działania lub zaniechania, nie czyniąc nikogo wierzycielem. Takie polecenie co do zasady powinno zostać wykonane, chociaż darczyńca nie ma możliwości skorzystania z przymusu państwowego w celu jego wyegzekwowania.
Uprawnienie do żądania przez darczyńcę wykonania polecenia powstaje wówczas, gdy darczyńca sam wykonał zobowiązanie wynikające z umowy. Po śmierci darczyńcy wykonania polecenia mogą żądać jego spadkobiercy, a w niektórych przypadkach także właściwy organ państwowy (jeżeli polecenie ma na względzie interes społeczny).
Obdarowany nie ma obowiązku wykonania polecenia, jeżeli ma ono na celu wyłącznie korzyść obdarowanego.
Zobacz serwis: Darowizny
Jaki podatek?
Jeżeli darowizna pieniężna na zakup mieszkania ma miejsce w ramach najbliższej rodziny, możemy liczyć na zwolnienie od podatku.
Zwolniona od podatku jest darowizna pieniężna na rzecz małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli spełnią oni kilka warunków:
1. Po pierwsze, otrzymaną darowiznę należy zgłosić do urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego. Jeżeli umowa darowizny została zawarta w innej formie niż akt notarialny, to wówczas obowiązek podatkowy powstaje z chwilą spełnienia przyrzeczonego świadczenia.
2. Po drugie, darowiznę należy udokumentować dowodem przekazania na rachunek bankowy nabywcy lub rachunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej lub przekazem pocztowym.
Jeżeli darowizna została sporządzona w formie aktu notarialnego, to obdarowany nie ma obowiązku zgłaszania jej do urzędu skarbowego.
Polecamy: Podatek od darowizny pieniężnej
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny;
Ustawa z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat