Zgłoszenie darowizny mieszkania
REKLAMA
REKLAMA
Odpowiedź:
REKLAMA
1. Nie
2. Nie
3. Nie
1. Czytelniczka jest w stosunku do mamy w tzw. grupie 0 podatku od spadków i darowizn. Oznacza to, że przy złożeniu oświadczenia o przyjęciu darowizny do urzędu skarbowego w terminie 1 miesiąca od daty otrzymania darowizny – nie będzie musiała zapłacić podatku.
Zobacz też: Sprzedaż nieruchomości uzyskanej w darowiźnie
REKLAMA
2. W przypadku, gdy darowizna jest dokonywana przed notariuszem (a w przypadku nieruchomości jest to bezwzględnie konieczne), to on, jako płatnik podatku, dokonuje właściwego zgłoszenia do Urzędu skarbowego. Nie jest więc wymagana żadne działanie ze strony obdarowanej, w celu zwolnienia się z podatku od spadków i darowizn. Notariusz dokona również właściwych wpisów w księdze wieczystej lokalu.
3. Obowiązek meldunkowy powstaje, jeśli to mieszkanie miało by być miejscem stałego pobytu czytelniczki. Jednakże, meldunek może być przydatny jeśli czytelniczka ma zamiar sprzedać ww. mieszkanie przed upływem 5 lat od daty jego nabycia. Wówczas musiałaby skorzystać z ulgi meldunkowej – a ta jest uzależniona od zameldowania się w danym lokalu na okres co najmniej 12 miesięcy przed datą sprzedaży. W innym przypadku musiała by zapłacić podatek dochodowy. Zupełne zwolnienie bowiem od podatku od spadków i darowizn, dla grupy 0, jest bezwarunkowe – nie trzeba ani się meldować, ani odczekać przed sprzedażą darowanego lokalu - raz ustanowionego zwolnienia nie można utracić.
Zobacz serwis: Podatek od darowizn
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat