REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Darowizna na mieszkanie. Uwaga na ten błąd, który może słono kosztować

Darowizna na mieszkanie. Uwaga na ten błąd, który może słono kosztować
Darowizna na mieszkanie. Uwaga na ten błąd, który może słono kosztować
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Podatniczka otrzymała darowiznę na mieszkanie, jednak środki trafiły bezpośrednio na konto sprzedającego. Organ skarbowy stwierdził, że darowizna musi być przekazana na konto obdarowanego, aby skorzystać ze zwolnienia podatkowego. Sprawdź, dlaczego taki sposób przekazania może wiązać się z dodatkowymi kosztami.

Podatniczka otrzymała darowiznę od rodziców środków pieniężnych z przeznaczeniem na remont mieszkania. Przy czym kwota został przekazana bezpośrednio na konto sprzedającego nieruchomość. Pojawia się pytanie, czy taka darowizna korzysta ze zwolnienia podatkowego określonego w art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn. W tej sprawie wypowiedział się organ skarbowy, w drodze nowej interpretacji podatkowej. Zobaczy jak wyglądała cała sprawa.

REKLAMA

Darowiznę od rodziców w wysokości wartości mieszkania, ale na remont

REKLAMA

W sprawie wskazano, że zakupione mieszkanie wymaga generalnego remontu. Dlatego też rodzice postanowili przekazać córce darowiznę w wysokości wartości mieszkania, aby za oszczędności zgromadzone we własnym zakresie mogła wykonać niezbędne prace remontowe, pozwalające tam zamieszkać.

Podatniczka przebywała w Holandii, wobec czego udzieliła ojcu pełnomocnictwa do zawarcia umowy przedwstępnej z właścicielem kupowanego mieszkania. Została ustalona zaliczka na poczet zakupu lokalu, po czym rodzice dokonali przelewu pieniędzy z konta osobistego na konto bankowe sprzedającego mieszkanie, a następnie też przelali pozostałą kwotę.

Błędne przekazanie darowizny bezpośrednio na konto sprzedającego nieruchomość

Podatniczka stwierdziła, że środki z darowizny zostały przeznaczone w całości na zakup mieszkania, które jest wyłącznie jej własnością. Intencją zaś rodziców było wsparcie jej finansowo w tym konkretnym celu. Błędne przekazanie środków bezpośrednio na konto sprzedającego wynikało z braku wiedzy o szczegółowych wymogach proceduralnych, a nie z zamiaru uniknięcia zapłaty podatku.

REKLAMA

Mimo to, jej zdaniem, darowizna otrzymana od rodziców, mimo technicznego przekazania środków bezpośrednio na konto sprzedającego mieszkanie, korzysta ze zwolnienia z podatku od darowizny na podstawie art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn. Zwolnienie to przysługuje, ponieważ darowizna została zgłoszona w ustawowym terminie, poprzez złożenie formularza SD-Z2.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Bezpośrednie przekazanie środków na konto sprzedającego wynikało wyłącznie z technicznych i życiowych okoliczności, takich jak brak dostępu do polskiego rachunku bankowego w momencie transakcji, a nie z zamiaru obejścia przepisów podatkowych. W ocenie podatniczki, powyższe okoliczności w pełni spełniają warunki przewidziane w art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn, co pozwala na zastosowanie zwolnienia z podatku od darowizny.

Darowizna musi wpłynąć na konto obdarowanego, inaczej nie ma zwolnienia

Z takim podejściem nie zgodził się jednak organ skarbowy. Przypominając, że podstawowym kryterium uprawniającym do skorzystania ze zwolnienia, jeżeli przedmiotem darowizny są środki pieniężne, jest udokumentowanie ich otrzymania dowodem przekazania na rachunek płatniczy nabywcy, na jego rachunek, inny niż płatniczy, w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej lub przekazem pocztowym. W tej sprawie taka sytuacja jednak nie wystąpiła.

Dokładne brzmienie przepisu art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn nie pozwala więc skorzystać ze zwolnienia podatkowego w przypadku wpłaty na rzecz osoby trzeciej (na konto osoby trzeciej), gdyż nabycie nie jest udokumentowane tak, jak wskazuje przepis art. 4a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Jeżeli więc darowizna został przekazany bezpośrednio przez darczyńcę na rachunek wierzyciela osoby obdarowanej (w tym przypadku sprzedającego lokal mieszkalny), zwolnienie od spadków i darowizn nie będzie miało zastosowania.

Urząd skarbowy uznał w związku z tym, że "środki pieniężne przekazane tytułem darowizny zostały wpłacone na konto osoby sprzedającej, a nie na rachunek bankowy obdarowanego (na Pani rachunek bankowy). Nie ma tutaj znaczenia jaki był powód takiego działania. Ustawodawca jednoznacznie wskazuje warunki do zwolnienia, nie podaje żadnych wyjątków co do obowiązku przekazania w określony sposób darowanych środków. W konsekwencji, otrzymana przez Panią darowizna podlega opodatkowaniu na ogólnych zasadach określonych dla nabywców zaliczonych do I grupy podatkowej".

„PODATKI 2025”. Komplet 11 publikacji o zmianach w podatkach

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
TSUE: Stypendium Erasmus+ wypłacane studentowi nie powinno być uwzględniane przy obliczaniu podatku dochodowego rodzica

W wyroku z 16 stycznia 2025 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) orzekł, że kwota wypłacana studentowi z tytułu stypendium Erasmus +, nie powinna być uwzględniana do obliczania podatku dochodowego rodzica, na którego utrzymaniu pozostaje ten student.

Kandydaci na prezydenta 2025 [LISTA]

Kandydaci na Prezydenta RP w 2025 roku - na stronie wybory.gov.pl widnieje lista sześciu kandydatów. Wybory odbędą się dnia 18 maja tego roku. Do dnia 24 marca należy zawiadomić PKW o utworzeniu komitetów wyborczych kandydatów na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Sąd: ZUS zapłaci świadczenia. Bo zasypiał nawet idąc w towarzystwie i stojąc w autobusie. Na studiach spał 16 godzin

Sąd: ZUS zapłaci rentę. Na studiach spał 16 godzin, zasypiał na zajęciach, na stojąco w autobusie, a nawet idąc w towarzystwie. Nadmierna senność będzie chyba kosztowała ZUS trochę pieniędzy. Jest to podstawa do przyznania renty. Potwierdził to Sąd Okręgowy w Toruniu (zaznaczamy, ze wyrok jest nieprawomocny).

Czy komornik zabierze całą trzynastkę? Przepisy mówią jasno ile można potrącić, a ile musi trafić do pracownika. Sprawdź zasady

Przepisy mówią jasno, jakie kwoty można potrącać z wynagrodzenia. Czy odnosi się to również do trzynastki? Jaka kwota trafi do pracownika, a jaka do komornika? Zasady są określone w przepisach. Sprawdź na czym polegają.

REKLAMA

Wynagrodzenie za dni ustawowo wolne od pracy 2025 r. i 2026 r.

Wynagrodzenie za dni ustawowo wolne od pracy 2025 r. i 2026 r. Co przysługuje za pracę w niedzielę oraz święta ustawowo wolne? Dodatkowe wynagrodzenie, czy dni wolne? W ciągu jakiego czasu należy wykorzystać dzień wolny za pracę w niedzielę?

Co to są dni ustawowo wolne od pracy?

Co to są dni ustawowo wolne od pracy? Jakie dni ustawowo wolne od pracy będą w 2025 r.? Co się zmieni 1 lutego 2025 r.? Co z dniami wolnymi w związku z pięciodniowym tygodniem pracy? Czy co roku wypadają w tym samym dniu?

Wpłatę na e-skarbonkę WOŚP odliczysz, ale tej do papierowej skarbonki już nie. A co z licytacjami? Sprawdź, ile możesz zyskać na podatku

Wpłata na rzecz WOŚP to darowizna. Oznacza to, że może zostać odliczona od postawy opodatkowania podatkiem dochodowym. Aby to było możliwe, trzeba jednak spełnić określone warunki, więc przekazując pieniądze trzeba mieś świadomość, że nie zawsze wyniknie z tego korzyść podatkowa.

Zasiłek pogrzebowy. Jak i gdzie złożyć wniosek?

Zasiłek pogrzebowy. Jak i gdzie złożyć wniosek? Zasiłek pogrzebowy przysługuje na częściowe pokrycie kosztów związanych z pogrzebem. Jaki wniosek należy wypełnić? Jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku o zasiłek pogrzebowy? Do kiedy trzeba złożyć wniosek? Co z zasiłkiem pogrzebowym z KRUS

REKLAMA

PFRON 2025. Jakie dofinansowanie do komputera?

Do 10 500 zł dofinansowania można otrzymać na zakup komputera w ramach programu „Aktywny Samorząd”. Wsparcie skierowane jest do dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności. W przypadku określonych dysfunkcji dopłatę mogą otrzymać też osoby ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Oto szczegóły!

Zmiana limitów dziennych na przelewy w iPKO. Nowy regulamin dla klientów PKO BP od 6 maja 2025 r.

Wczoraj PKO Bank Polski poinformował, że od 6 maja 2025 r. wprowadzi zmiany w regulaminie bankowości elektronicznej, by zwiększyć bezpieczeństwo transakcji w internecie. Bank wprowadzi nowe limity dzienne na przelewy, które klienci robią w serwisie internetowym iPKO. Pomoże to klientom lepiej chronić się przed skutkami działań oszustów.

REKLAMA