REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Darowizna nieruchomości przed upływem 5 lat od jej nabycia. Czy jest wolna od podatku?

Darowizna nieruchomości przed upływem 5 lat od jej nabycia. Czy jest wolna od podatku?
Darowizna nieruchomości przed upływem 5 lat od jej nabycia. Czy jest wolna od podatku?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Darowizna nieruchomości dla wnuka a kwestia opodatkowania. Czy przekazanie wnukowi nieruchomości w drodze darowizny przed upływem 5 lat od daty nabycia tej nieruchomości (co także nastąpiło w drodze darowizny) w formie aktu notarialnego podlega opodatkowaniu PIT?

Pojawił się nowa interpretacja przepisów dotycząca darowizny nieruchomości. Problem dotyczył nieruchomości, która miała zostać przekazana wnukowi w darowiźnie. Przy czym darowizna miała nastąpić w formie aktu notarialnego przed upływem 5 lat od daty jej nabycia. Czy takiej sytuacji zaistniej konieczność zapłaty podatku PIT?

REKLAMA

Przekazanie wnukowi nieruchomości w drodze darowizny

REKLAMA

Sprawa dotyczyła podatniczki, której aktem notarialnym syn darował nieruchomość. Jest to nieruchomość gruntowa zabudowana jednorodzinnym domem mieszkalnym. Obecnie planuje ona przekazać tę nieruchomość swojemu wnukowi. Miałoby to nastąpić w drodze darowizny sporządzonej w formie aktu notarialnego przed upływem 5 lat od daty nabycia nieruchomości przez podatniczkę.

Podatniczka uważa, że przekazanie wnukowi nieruchomości w drodze darowizny, która zostanie sporządzona w formie aktu notarialnego, przed upływem 5 lat od daty nabycia nieruchomości (co nastąpiło także w drodze umowy darowizny), nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Darowizna nieruchomości przed upływem 5 lat od daty jej nabycia a przepisy ustawy o PIT

REKLAMA

Zgodnie z argumentacją podatniczki, jej stanowisko wynika z przeprowadzonej analizy obowiązujących przepisów. W pierwszej kolejności, zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT: „przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn”. Z kolei zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn: „Podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem darowizny, polecenia darczyńcy”.

Kontynuując, art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c ustawy o PIT, jednym ze źródeł przychodów jest odpłatne zbycie między innymi nieruchomości lub części oraz udziału w nieruchomości. Odpłatne zbycie nieruchomości rozumiane jest jako sprzedaż, zamiana i inne rozporządzenie nieruchomością lub prawem majątkowym przenoszące własność na drugi podmiot, co nastąpić ma za wynagrodzeniem. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości lub praw majątkowych następuje przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie i nie zostaje dokonane w wykonaniu działalności gospodarczej stanowi źródło przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT i tym samym podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym w wysokości 19% podstawy obliczenia podatku (art. 30e ust. 1 ustawy o podatku dochodowym).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Odnosząc się zaś do instytucji darowizny opisanej w kodeksie cywilnym, podatniczka zwróciła uwagę na brzmienie art. 888 § 1 kodeksu cywilnego, zgodnie to z którym: „Przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku”. W konsekwencji przyjąć należy, iż cechą darowizny jest jej nieodpłatność na rzecz obdarowanego kosztem majątku darczyńcy. Art. 890 § 1 kodeksu cywilnego doprecyzowuje, że oświadczenie darczyńcy powinno zostać złożone w formie aktu notarialnego. Podsumowując, w związku z aktem darowizny nieruchomości po stronie podatniczki, które nie skutkuje dla niej majątkowym przysporzeniem, nie powstanie obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Polecamy: „PODATKI 2025”. Komplet 11 publikacji o zmianach w podatkach

Darowizna nieodpłatna nieruchomości nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem PIT

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał powyższe stanowisko podatniczki za prawidłowe. Wyjaśniając, że darowizna należy do czynności, których celem jest dokonanie aktu przysporzenia majątkowego (świadczenie musi wzbogacić obdarowanego) i zobowiązanie darczyńcy musi być zamierzone jako nieodpłatne. Świadczenie ma charakter nieodpłatny, gdy druga strona umowy nie zobowiązuje się do jakiegokolwiek świadczenia w zamian za otrzymane świadczenie.

Istotą darowizny – jako czynności nieodpłatnej – jest więc brak po drugiej stronie ekwiwalentu w postaci świadczenia wzajemnego. Jak zatem wynika z opisu sprawy, zbycie to (darowizna nieruchomości) ma nastąpić co prawda przed upływem okresu 5 lat, o którym mowa w cytowanym przepisie art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT, jednak w związku z dokonaniem tej czynności w formie darowizny, a więc nieodpłatnie, nie będzie ona źródłem przychodu oraz ewentualnego dochodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Tym samym podatniczka nie będzie zobowiązana do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych: koniec grudnia 2024 r. [ranking] Średnio ok. 4-5 proc. ale zdarza się i 8 proc.

5,53% - tyle wynosi aktualnie (koniec grudnia 2024 r.) średnie oprocentowanie najlepszych lokat i rachunków oszczędnościowych – wynika z danych zebranych przez HREIT. To nieznacznie mniej niż miesiąc temu. Nadal można dostać nawet 8% na lokacie. Czy wiosną 2025 roku spadną stopy procentowe NBP a razem z nimi oprocentowanie depozytów bankowych?

Czy MOPS wypłaci kilka zasiłków jednocześnie? [Wyrok NSA]

Naczelny Sąd Administracyjny w jednym z ostatnich wyroków podkreślił, iż pomoc społeczna zależy nie tylko od potrzeb osoby ubiegającej się o świadczenie, ale także od aktualnej sytuacji finansowej ośrodka pomocy społecznej. 

Nowy obowiązek: Czujniki dymu i czadu w mieszkaniach, wynajmowanych domach, pokojach oraz miejscach noclegowych. Przepisy weszły już w życie

Od 23 grudnia 2024 r. obowiązują przepisy nakładające obowiązek posiadania czujki dymu i czadu w pomieszczeniach i lokalach mieszkalnych. Obowiązkowe czujki dymu to reakcja na tragiczne statystyki dotyczące pożarów i zatruć.

Kto dostanie rentę z tytułu niezdolności do pracy w drodze wyjątku?

Dla osób, które nie spełniają wymaganych warunków do uzyskania renty przepisy przewidują specjalny tryb ubiegania się o świadczenie. Wprawdzie decyzja Prezesa ZUS ma charakter uznaniowy, jednak jej granice są restrykcyjnie określone przez przepisy.

REKLAMA

Absurd renty wdowiej: Świadczenia nie otrzyma wdowa, która została „porzucona” przez męża dla innej kobiety (nawet jeżeli formalnie się nie rozwiedli)

Renta wdowia, to nowe świadczenie dla wdów i wdowców, o które będzie można wnioskować już od 1 stycznia 2025 r. Okazuje się, że nie będzie ono jednak przysługiwało wdowom (i odpowiednio – wdowcom), którzy w dniu śmierci współmałżonka – nie pozostawali z nim we wspólności małżeńskiej. Przy czym owa wspólność małżeńska, to nie to samo co ustawowa wspólność majątkowa między małżonkami.

ZUS: wdowy i wdowcy już teraz powinni sprawdzić, czy mają prawo do renty wdowiej. 1 stycznia 2025 r. rusza przyjmowanie wniosków

ZUS przypomina, że od nowego roku ruszy przyjmowanie wniosków o tzw. rentę wdowią. Osoby uprawnione do renty rodzinnej po zmarłym małżonku oraz innego świadczenia emerytalno-rentowego będą mogły łączyć te świadczenia od 1 lipca 2025 roku, o ile spełniają określone kryteria.

Wolna Wigilia w 2025 r.? Prezydent Andrzej Duda zabrał głos

Prezydent Andrzej Duda w poniedziałek 23 grudnia 2024 r. był gościem RMF 24. W trakcie rozmowy został zapytany o ustawę wprowadzającą dodatkowy dzień wolny od pracy - Wigilię. Co z wolną Wigilią w 2025 r.?

Równy wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn w Polsce. Profesor z SGH: to absolutna konieczność; minimum 65 lat. Większość państw Europy to zrozumiała

Jaki wpływ zmiany demograficzne wywrą na życie Polaków, wyjaśniała w rozmowie z Polską Agencją Prasową dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej prof. Agnieszka Chłoń-Domińczak. Jej zdaniem zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn to absolutna konieczność. A rozwój sztucznej inteligencji i praca cudzoziemców mogą pomóc w utrzymaniu stabilnego rynku pracy.

REKLAMA

Nie będzie Centralnej Informacji Emerytalnej

Nie będzie Centralnej Informacji Emerytalnej (CIE). Zdaniem resortu cyfryzacji, CIE nie przyniesie oczekiwanych korzyści. Jest projekt ustawy. Czy brak CIE zmieni stan bieżący w zakresie informacji emerytalnej?

Renta wdowia – ile wynosi [obliczenia]. Różne przykłady świadczeń w zbiegu

W dniu 1 stycznia 2025 roku wejdą w życie nowe przepisy ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, które dadzą prawo do tzw. renty wdowiej.  Chodzi o możliwość łączenia wypłaty renty rodzinnej (nie tylko tej wypłacanej przez ZUS) z innym świadczeniem wypłacanym przez ZUS, np. emeryturą, rentą. Od tego dnia będzie można składać wnioski o to świadczenie ale wypłata nastąpi najwcześniej od 1 lipca przyszłego roku. Ile wyniesie renta wdowia i jak oblicza to świadczenie ZUS?

REKLAMA