Darowizna jest umową jednostronnie zobowiązującą, określoną w art. 888 kodeksu cywilnego, która może być zawierana na zasadach ogólnych. Istota umowy po stronie przyjmującego darowiznę nie podlega żadnym ograniczeniom. W chwili zawarcia umowy darowizny po stronie darczyńcy powstaje obowiązek świadczenia na rzecz obdarowanego, którym może być zarówno osoba fizyczna, prawna jak również ułomna osoba prawna posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych.
Zobacz: Co warto wiedzieć o darowiźnie mieszkania?
Charakter prawny darowizny
Podstawową cechą umowy darowizny wyróżniającą ją spośród innych umów jest jej nieodpłatny charakter, co oznacza, że darczyńca nie otrzymuje w ramach umowy darowizny żadnego ekwiwalentu pieniężnego. Ponadto umowa darowizny jest jednostronnie zobowiązująca, a to oznacza, że po stronie obdarowanego nie powstaje stosunek zobowiązaniowy do wzajemnego świadczenia na rzecz darczyńcy a sama umowa wywołuje skutki z chwilą złożenia oświadczenia woli.
Forma prawna umowy darowizny udziału nieruchomości
Umowa darowizny nieruchomości musi zostać obligatoryjnie sporządzona w formie aktu notarialnego, gdyż jest to przeniesienie części własności nieruchomości. Ważność tego aktu zależy od złożenia oświadczenia woli obu stron. W przypadku darowania części nieruchomości dziecku niepełnoletniemu, oświadczenie woli przyjęcia darowizny musi zostać złożone przez jego opiekuna prawnego a sam małoletni nie musi być obecny przy zawieraniu umowy darowizny. W przypadku cofnięcia darowizny nie jest już wymagana forma aktu notarialnego.
Zobacz: Darowizna mieszkania należącego do małżonków
Niemożność dokonania darowizny
W przypadku, gdy małżonkom przysługuje wspólne prawo do lokalu mieszkalnego własnościowego na podstawie ustawowej wspólności majątkowej nie jest możliwe dokonanie darowizny jednego małżonka na rzecz drugiego. W takim przypadku istnieje konieczność zniesienia wspólności ustawowej. Ponadto w sytuacji, kiedy nie zostanie zachowana forma aktu notarialnego w momencie darowania nieruchomości, obdarowany nie ma podstawy do dochodzenia wykonania umowy, w przypadku gdy darczyńca się od niej uchyla. Dlatego forma aktu notarialnego jest niezwykle ważna.