Darowizna udziału we współwłasności mieszkania

Monika Pązik
rozwiń więcej
Darowizna w formie aktu notarialnego, umowa darowizny przy wspólności ustawowej małżonków /Fot. Materiały prasowe / Materiały prasowe / Media
Umowa darowizny jest czynnością prawną, na mocy której darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swojego majątku. Darowizna może dotyczyć części ułamkowych majątku objętego współwłasnością a wielkość danych elementów ma istotne znaczenie przy określaniu opłat za darowane udziały.

Darowizna jest umową jednostronnie zobowiązującą, określoną w art. 888 kodeksu cywilnego, która może być zawierana na zasadach ogólnych. Istota umowy po stronie przyjmującego darowiznę nie podlega żadnym ograniczeniom. W chwili zawarcia umowy darowizny po stronie darczyńcy powstaje obowiązek świadczenia na rzecz obdarowanego, którym może być zarówno osoba fizyczna, prawna jak również ułomna osoba prawna posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych.

Zobacz: Co warto wiedzieć o darowiźnie mieszkania?

Charakter prawny darowizny

Podstawową cechą umowy darowizny wyróżniającą ją spośród innych umów jest jej nieodpłatny charakter, co oznacza, że darczyńca nie otrzymuje w ramach umowy darowizny żadnego ekwiwalentu pieniężnego. Ponadto umowa darowizny jest jednostronnie zobowiązująca, a to oznacza, że po stronie obdarowanego nie powstaje stosunek zobowiązaniowy do wzajemnego świadczenia na rzecz darczyńcy a sama umowa wywołuje skutki z chwilą złożenia oświadczenia woli.

Forma prawna umowy darowizny udziału nieruchomości

Umowa darowizny nieruchomości musi zostać obligatoryjnie sporządzona w formie aktu notarialnego, gdyż jest to przeniesienie części własności nieruchomości. Ważność tego aktu zależy od złożenia oświadczenia woli obu stron. W przypadku darowania części nieruchomości dziecku niepełnoletniemu, oświadczenie woli przyjęcia darowizny musi zostać złożone przez jego opiekuna prawnego a sam małoletni nie musi być obecny przy zawieraniu umowy darowizny. W przypadku cofnięcia darowizny nie jest już wymagana forma aktu notarialnego.

Zobacz: Darowizna mieszkania należącego do małżonków

Niemożność dokonania darowizny

W przypadku, gdy małżonkom przysługuje wspólne prawo do lokalu mieszkalnego własnościowego na podstawie ustawowej wspólności majątkowej nie jest możliwe dokonanie darowizny jednego małżonka na rzecz drugiego. W takim przypadku istnieje konieczność zniesienia wspólności ustawowej. Ponadto w sytuacji, kiedy nie zostanie zachowana forma aktu notarialnego w momencie darowania nieruchomości, obdarowany nie ma podstawy do dochodzenia wykonania umowy, w przypadku gdy darczyńca się od niej uchyla. Dlatego forma aktu notarialnego jest niezwykle ważna.

Prawo
QUIZ Popularne hasła z krzyżówek. 15/15 tylko dla zapalonych szaradzistów
21 lis 2024
Lubisz rozwiązywać krzyżówki? Sprawdź, czy potrafisz wskazać wszystkie poprawne odpowiedzi w naszym quizie. 15/15 to wielki sukces!
Wcześniejsze wypłaty emerytur na święta 2024 – Sprawdź, kto otrzyma pieniądze szybciej!
21 lis 2024

Grudzień zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim okres świąteczny, który w tym roku przyniesie niespodziankę dla niektórych seniorów. ZUS zaplanował wcześniejsze wypłaty emerytur i świadczeń, jeśli ich standardowy termin przypada na dzień świąteczny. Sprawdź, kto może liczyć na szybsze otrzymanie pieniędzy z ZUS na koniec 2024 roku i na początku 2025 roku.

Od 1 stycznia 2025 roku ważne i duże zmiany. Koniec komisji lekarskich z ZUS to dopiero początek... Co jeszcze się zmieni? [LISTA]
21 lis 2024

Nadchodzą znaczące zmiany w regulacjach dotyczących procesu orzecznictwa, weryfikacji zwolnień lekarskich oraz wypłat świadczeń chorobowych. Nowe przepisy przewidują m.in. rozszerzenie grona osób uprawnionych do wydawania orzeczeń o fizjoterapeutów i pielęgniarki oraz uproszczenie procedur poprzez likwidację trzyosobowych komisji lekarskich w ZUS.

Drzewo sąsiada zacienia działkę, zagraża budynkowi, zaśmieca liśćmi. Kiedy można żądać przycięcia? Co wynika z przepisów?
21 lis 2024

Drzewo sąsiada może zacieniać działkę, zagrażać budynkowi, ogrodzeniu czy też zaśmiecać liśćmi podwórko. Co zgodnie z prawem można z tym zrobić? Czy można przyciąć gałęzie przechodzące z działki sąsiada lub żądać przycięcia zbyt wysokich drzew?

Reforma ministra Bodnara: 10 sposobów na poprawę działalności sądów w Polsce
21 lis 2024

W dniu 21 listopada 2024 r. na konferencji "Sprawne sądy - 10 filarów" minister sprawiedliwości Adam Bodnar przedstawił 10 filarów programu „Sprawne sądy”. To kluczowe propozycje zmian organizacyjnych, legislacyjnych i kadrowych, które odpowiadają na potrzeby dotyczące tempa prac i efektywności wymiaru sprawiedliwości. Reformy obejmą m.in. obszary mediacji, biegłych sądowych, digitalizacji, spraw frankowych czy kwestię zwiększenia liczby etatów dla asystentów.

Świadczenie przedemerytalne w 2025 roku. Dla kogo? Jaka kwota? Zasady i warunki
21 lis 2024

Świadczenie przedemerytalne to szczególna forma wsparcia dla osób, które utraciły pracę z przyczyn niezależnych od siebie przed uzyskaniem prawa do emerytury. Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać zasiłek przedemerytalny? Ile wynosi w 2025 roku? Oto szczegóły, zasady i wymagania, o których warto wiedzieć. 

Konferencja „Bez strachu” – przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci, młodzieży i rodzin
21 lis 2024

Fundacja LUMUS serdecznie zaprasza na konferencję „Bez strachu”, która odbędzie się w dniach 30 listopada - 1 grudnia 2024 r. w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Wydarzenie to, finansowane ze środków Funduszu Sprawiedliwości, jest odpowiedzią na rosnące zagrożenia związane z przemocą wobec dzieci i młodzieży w Polsce.

BI: Zmiany w składce zdrowotnej. Kto skorzysta, kto straci i ile?
21 lis 2024

Na posiedzeniu w dniu 21 listopada Sejm zajmie się rządowymi projektami dotyczącymi składki zdrowotnej od przedsiębiorców. Jeden likwiduje składkę zdrowotną od zbycia środków trwałych i wprowadza zmiany już w 2025 r. Drugi natomiast reformuje zasady naliczania składki od 2026 r.

QUIZ. Podajemy trzy słowa, odgadnij zawód. Schody zaczynają się dopiero na 4. pytaniu
21 lis 2024
W tym quizie po trzech podanych przez nas wyrazach, Ty zgadujesz zawód, o który chodzi. Niektóre zagadki są banalne, ale nad kilkoma trzeba się zastanowić. Schody zaczynają się na 4. pytaniu. Zdobędziesz komplet punktów?
Przerwijmy MILCZENIE – Fundacja Czas Kobiet rusza z kampanią na rzecz uruchomienia pierwszej w Polsce infolinii wsparcia 24/7 dla kobiet
21 lis 2024

Przerwijmy MILCZENIE – Fundacja Czas Kobiet rusza z kampanią na rzecz uruchomienia pierwszej w Polsce infolinii wsparcia 24/7 dla kobiet, które doświadczyły przemocy seksualnej.

pokaż więcej
Proszę czekać...