Czym jest ulga mieszkaniowa w podatku od darowizn?
REKLAMA
REKLAMA
Podmioty uprawnione do ulgi
Istnieje rozróżnienie na krąg osób zwolnionych od podatku przy darowiźnie oraz przy spadku. Jeśli chodzi o darowiznę, korzystają z niej tylko najbliżsi, należący do pierwszej grupy podatkowej. Krąg zwolnionych osób jest znacznie większy, jeśli chodzi o dziedziczenie. Zwolnionymi od podatku są osoby zaliczane do pierwszej i drugiej grupy podatkowej oraz osoby obce (trzecia grupa), które sprawowały co najmniej przez dwa lata opiekę nad wymagającym jej spadkodawcą.
REKLAMA
Umowa opieki
Osoby z trzeciej grupy podatkowej, by uniknąć konieczności płacenia podatku od spadku, muszą wykazać dwuletni okres opieki nad spadkodawcą. Warunkiem ulgi jest pisemna umowa z przyszłym spadkodawcą, która musi być poświadczona notarialnie. Okres sprawowania opieki liczy się od daty poświadczenia umowy przez notariusza.
Zobacz: Prezent jako darowizna - jaki podatek?
Powierzchnia mieszkania
Ulga podatkowa ma miejsce, gdy chodzi o powierzchnię nieruchomości nieprzekraczającą 110 mkw. Oznacza to, że osoba, która została obdarowana lub odziedziczyła mieszkanie takiej powierzchni lub mniejszej nie będzie zobowiązana do zapłaty od niego podatku. Gdy powierzchnia nieruchomości jest większa, osoba zapłaci podatek od nadwyżki wartości mieszkania przekraczającego 110 mkw.
Nieposiadanie własnego lokum
Kolejnym warunkiem koniecznym do uzyskania ulgi podatkowej jest nieposiadanie własnego lokum przez spadkobiercę lub obdarowanego. Osoba taka nie może być również najemcą mieszkania lub budynku, a jeśli jest powinna rozwiązać umowę najmu. Osoba, która posiada własne mieszkanie może skorzystać ulgi, jeżeli własność mieszkania lub domu albo mieszkanie spółdzielcze lub prawo do domu przekaże na rzecz swoich zstępnych lub Skarbu Państwa lub gminy.
Obowiązek zamieszkiwania
Osoba obdarowana lub spadkobierca musi co najmniej przez pięć lat mieszkać w danym mieszkaniu lub domu, będąc zameldowanym na pobyt stały. Kolejnym warunkiem, ściśle związanym z powyższym, jest konieczność niezbywania nieruchomości również przez pięć lat. Okres ten liczy się od chwili złożenia zeznania podatkowego.
Zobacz serwis: Darowizny
Podstawa prawna:
Ustawa o podatku od spadków i darowizn z dnia 28 lipca 1983. Dz.U. z 1983r. Nr 45, poz. 207.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA