Darowizna nieruchomości należącej do małżonków
REKLAMA
REKLAMA
Konieczna zgoda małżonka
Zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym pewnych czynności prawnych nie można dokonać bez zgody małżonka. Należą do nich:
REKLAMA
- czynność prawna prowadząca do zbycia, obciążenia, odpłatnego nabycia nieruchomości lub użytkowania wieczystego, jak również prowadząca do oddania nieruchomości do używania lub pobierania z niej pożytków;
- czynność prawna prowadząca do zbycia, obciążenia, odpłatnego nabycia prawa rzeczowego, którego przedmiotem jest budynek lub lokal;
- czynność prawna prowadzącej do zbycia, obciążenia, odpłatnego nabycia i wydzierżawienia gospodarstwa rolnego lub przedsiębiorstwa;
- darowizna z majątku wspólnego, z wyjątkiem drobnych darowizn zwyczajowo przyjętych.
Nie jest potrzebna zgoda małżonka na dokonanie drobnej darowizny zwyczajowo przyjętej.
Forma zgody
Zgoda małżonka powinna być wyrażona w takiej formie, jaka jest wymagana dla dokonania danej czynności. W przypadku umowy darowizny nieruchomości obowiązuje forma aktu notarialnego. Aby dokonać przekazania nieruchomości należącej do majątku wspólnego, małżonkowie powinni zatem wspólnie udać się do notariusza.
Zobacz również: Darowizna samochodu
Gdy małżonek nie godzi się na darowiznę
W przypadku, gdy nie możemy uzyskać zgody drugiego małżonka na dokonanie darowizny nieruchomości, należącej do majątku wspólnego, należy zwrócić się do sądu o zezwolenie na dokonanie czynności bez zgody drugiego małżonka.
Orzeczenie sądu zastępuje zgodę małżonka.
Wniosek o rozstrzygnięcie o istotnych sprawach rodziny należy wnieść do sądu rejonowego wydział rodzinny i nieletnich właściwego ze względu na miejsce zamieszkania wnioskodawcy. Małżonek jest wówczas uczestnikiem postępowania.
We wniosku należy wskazać czego się domagamy z zaznaczeniem iż małżonek nie wyraża zgody na dokonanie opisanej przez nas czynności (w tym przypadku na dokonanie darowizny nieruchomości należącej do majątku wspólnego).
Opłata od wniosku wynosi 40 zł
Zobacz również serwis: Darowizny
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA