Świadczenia z tytułu bezrobocia w Belgii
REKLAMA
REKLAMA
Ustalaniem prawa do zasiłku zajmują się lokalne biura Narodowej Agencji Zatrudnienia (Rijksdienst voor Arbeidsvoorziening, RVA). Jego wysokość zależy przede wszystkim od wieku i stażu pracy.
Jeżeli utrata pracy nastąpiła przed ukończeniem 36 lat, należy przedstawić dowód 312 dni roboczych w ciągu 18 miesięcy przed złożeniem wniosku. Jeżeli jest się w wieku pomiędzy 36 a 50 lat, należy przedstawić dowód 468 dni przepracowanych w ciągu 27 miesięcy przed złożeniem wniosku. Natomiast jeżeli utrata pracy nastąpiła po 50 roku życia, bezrobotny musi wykazać, że pracował przez 624 dni robocze w ciągu 36 miesięcy przed złożeniem wniosku.
REKLAMA
Wnioski o zasiłek składa się w biurach RVA. W przypadku rozwiązania umowy o pracę bądź jej wygaśnięcia, pracodawca wręcza tzw. dokument C, na podstawie którego będzie nam przyznany zasiłek.
Warto także pamiętać, że pracując w jakimkolwiek kraju Unii Europejskiej, zasiłek dla bezrobotnych możemy pobierać także w Polsce i na odwrót.
Polski zasiłek dla bezrobotnych w Belgii
Osoba, która nabyła prawo do zasiłku w Polsce i była zarejestrowana w urzędzie pracy przez minimum 4 tygodnie, może wyjechać do Belgii w celu poszukiwania pracy i dokonać transferu zasiłku dla bezrobotnych do Belgii na okres 3 miesięcy. Należy złożyć odpowiedni wniosek w wojewódzkim urzędzie pracy, a po przyjeździe do Belgii od razu zgłosić do właściwego centrum do spraw zatrudnienia.
Źródło: www.eures.praca.gov.pl
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat