Zeznania podatkowe
Zbliża się termin składania zeznań podatkowych. Warto więc wyjaśnić, że również osoby pobierające zasiłek dla bezrobotnych powinny go wykazać w odpowiednim formularzu. Niezłożenie zeznania podatkowego grozi karą grzywny zgodnie z przepisami Kodeksu karnego skarbowego.
Polecamy: PIT 2018 Komentarz + PIT 2018. Plusy i minusy zmian - PREMIUM
PIT – 37
Formularz PIT – 37 jest przeznaczony dla podatników, do których ma zastosowanie
NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!
art. 45 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Chodzi tutaj nie tylko o osoby, które uzyskiwały przychody z tytułu wynagrodzeń i innych przychodów ze stosunku pracy, ale również świadczeń wypłaconych z Funduszu Pracy, czyli zasiłku dla bezrobotnych.
Zobacz: Jak nie stracić prawa do zasiłku dla bezrobotnych
Część C
Zgodnie z obowiązującymi przepisami zasiłek dla bezrobotnych należy wykazać w części C.1. – wiersz 5, która dotyczy dochodów/strat ze źródeł przychodów.
Należy wyjaśnić, że wiersz 5 „Inne źródła, niewymienione w wierszach od 1 do 4” wypełniają podatnicy, którzy za pośrednictwem płatnika uzyskali przychody m.in. w postaci:
1. należności z tytułu członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną,
2. zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego,
3. należności za pracę przypadających tymczasowo aresztowanym oraz skazanym,
4. świadczeń wypłaconych z Funduszów: Pracy oraz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych,
5. stypendiów,
6. świadczeń integracyjnych i motywacyjnej premii integracyjnej, przyznanych na podstawie ustawy o zatrudnieniu socjalnym,
7. należności wynikającej z umowy aktywizacyjnej,
8. świadczeń pieniężnych wypłacanych z tytułu odbywania praktyk absolwenckich, o których mowa w ustawie z dnia 17 lipca 2009 r. o praktykach absolwenckich.
Punkt 4 powyższego wyliczenia wyraźnie wskazuje przychody w postaci świadczeń wypłacanych z Funduszu Pracy. Fundusz Pracy jest to państwowy fundusz celowy, który stanowi główne źródło finansowania usług i instrumentów rynku pracy i świadczeń pieniężnych z tytułu pozostawania bez pracy, w tym zasiłku dla bezrobotnych.
Termin
Należy pamiętać, że zeznanie podatkowe składa się w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym. Można jest złożyć bezpośrednio w urzędzie skarbowym lub wysłać m.in. w formie dokumentu elektronicznego przez Internet, w tym bez konieczności potwierdzania go kwalifikowanym podpisem elektronicznym.
Za datę złożenia zeznania nadanego w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego uważa się datę stempla pocztowego.
Zobacz serwis: Zasiłek dla bezrobotnych