Zawieszenie działalności, a zasiłek dla bezrobotnych
REKLAMA
REKLAMA
Bezrobotnym jest osoba niezatrudniona i nie wykonująca inną pracę zarobkową, która jest zdolna i gotowa do podjęcia zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu pracy obowiązującym w danym zawodzie lub służbie albo innej pracy zarobkowej. Zmian przepisów prawa, która obowiązuje od dnia 1 lutego 2011 roku spowodowała, że bezrobotnym jest także osoba, która po złożeniu wniosku o wpis zgłosiła do ewidencji działalności gospodarczej wniosek o zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej i okres zawieszenia jeszcze nie upłynął. Wcześniej przedsiębiorca, który zawiesił swoją działalność gospodarczą nie mógł liczyć na status bezrobotnego, a tym samym na zasiłek dla bezrobotnych.
REKLAMA
Zobacz także dział: Status bezrobotnego
Zasiłek dopiero po 90 dniach
Możliwość uzyskania statusu bezrobotnego, a tym samym możliwość starania się o zasiłek dla bezrobotnych, która otrzymali przedsiębiorcy zawieszający swoją działalność, nie oznacza, że otrzymania zasiłek od razu. Prawo traktuje przedsiębiorcę, który zawiesił działalność, tak jak pracownika, który rozwiązał stosunek pracy lub stosunek służbowy za wypowiedzeniem albo na mocy porozumienia stron. W związku z tym przedsiębiorca otrzyma zasiłek dla bezrobotnych dopiero po upływie 90 dni od dnia zarejestrowania się w powiatowym urzędzie pracy.
Zobacz także dział: Zasiłek dla bezrobotnych
Przedsiębiorca odraczający swoją działalność
REKLAMA
Obecnie przepisy regulujące kwestię przyznania prawa do zasiłku dla bezrobotnych przewidują dla przedsiębiorców, którzy składając wniosek o wpis działalności gospodarczej do ewidencji odroczą termin rozpoczęcia działalności, możliwość ubiegania się o zasiłek.
Sytuacja przedsiębiorców odraczających rozpoczęcie działalności, jest korzystniejsza niż przedsiębiorców zawieszających działalność. Bowiem przedsiębiorca, który odroczył w czasie rozpoczęcie swojej działalności może otrzymać zasiłek dla bezrobotnych już po 7 dniach od dnia zarejestrowania się w powiatowym urzędzie pracy.
Przedsiębiorca, który składając wniosek o wpis do ewidencji działalności gospodarczej, wskaże późniejszy termin jej podjęcia, może mieć status bezrobotnego aż do dnia wskazanego we wpisie.
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jedn. Dz. U. z 2008 r. Nr 69, poz.415 ze zm.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat