Na jak długo można otrzymać zasiłek dla bezrobotnego
REKLAMA
REKLAMA
Wypłata zasiłków
REKLAMA
Zasiłki wypłaca się w okresach miesięcznych z dołu. Zasiłek za niepełny miesiąc ustala się, dzieląc kwotę przysługującego zasiłku przez 30 i mnożąc przez liczbę dni kalendarzowych przypadających w okresie, za który przysługuje zasiłek.
Okres pobierania zasiłku
Długość okresu zasiłkowego jest zróżnicowana i wynosi:
REKLAMA
1. 6 miesięcy - dla bezrobotnych zamieszkałych w okresie pobierania zasiłku na obszarze powiatu, jeżeli stopa bezrobocia na tym obszarze w dniu 30 czerwca roku poprzedzającego dzień nabycia prawa do zasiłku nie przekraczała 150 % przeciętnej stopy bezrobocia w kraju;
2. 12 miesięcy - dla bezrobotnych:
a) zamieszkałych w okresie pobierania zasiłku na obszarze powiatu, jeżeli stopa bezrobocia na tym obszarze w dniu 30 czerwca roku poprzedzającego dzień nabycia prawa do zasiłku przekraczała 150 % przeciętnej stopy bezrobocia w kraju lub
b) powyżej 50 roku życia oraz posiadających jednocześnie co najmniej 20-letni okres uprawniający do zasiłku, lub
c) którzy mają na utrzymaniu co najmniej jedno dziecko w wieku do 15 lat, a małżonek bezrobotnego jest także bezrobotny i utracił prawo do zasiłku z powodu upływu okresu jego pobierania po dniu nabycia prawa do zasiłku przez tego bezrobotnego.
Zobacz również: Kiedy bezrobotny utraci prawo do zasiłku?
Okres pobierania zasiłku przez bezrobotnego nie ulega zmianie, jeżeli w okresie jego pobierania następuje zmiana miejsca zamieszkania bezrobotnego lub miejscowość, w której on mieszka, została objęta obszarem działania innego powiatu.
W przypadku zmiany przez bezrobotnego miejsca zamieszkania, która wpływa na zmianę właściwości powiatowego urzędu pracy, bezrobotny powinien powiadomić o tym fakcie urząd pracy, w którym jest zarejestrowany, oraz stawić się w powiatowym urzędzie pracy właściwym dla nowego miejsca zamieszkania w terminie 14 dni od dnia zmiany miejsca zameldowania.
Skrócenie okresu zasiłkowego
Okres pobierania zasiłku może ulec skróceniu o okres zatrudnienia w ramach prac interwencyjnych, robót publicznych oraz o okres odbywania stażu, szkolenia lub przygotowania zawodowego dorosłych przypadających na okres, w którym przysługiwałby zasiłek, oraz o okresy nie przysługiwania zasiłku o których mowa w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
Zobacz również serwis: Zasiłek dla bezrobotnych
Wydłużenie okresu zasiłkowego
W przypadku, gdy bezrobotna kobieta, pobierająca zasiłek w okresie zasiłkowym lub w ciągu miesiąca po jego zakończeniu urodzi dziecko, okres pobierania przez nią zasiłku ulega przedłużeniu o czas, przez który przysługiwałby jej zasiłek macierzyński.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat