Osoby uprawnione
Na Litwie osobami uprawnionym do świadczeń dla bezrobotnych są:
1. pracownicy najemni, w tym sprawujący urzędy obieralne w organach obieralnych, urzędnicy, politycy krajowi, wojskowi, pracownicy Krajowego Urzędu Dochodzeniowego i Departamentu Bezpieczeństwa Narodowego,
2. wojskowi, o ile najpierw odbyli obowiązkową służbę wojskową lub innego rodzaju służbę w obronie kraju albo zostali zwolnieni z tej służby, odbywszy przynajmniej połowę jej przepisanego czasu,
3. bezrobotni przebywający na urlopie wychowawczym w celu opieki nad dziećmi w wieku od pierwszego do trzeciego roku życia.
Zobacz: Jakie są warunki pracy na Litwie
Warunki przyznania świadczeń
Aby dana osoba mogła otrzymać zasiłek dla bezrobotnych musi spełnić warunki określone w przepisach. Zgodnie z nimi zasiłek otrzyma:
1. osoba bezrobotna;
2. w wieku produkcyjnym;
3. osoba, która nie uczy się dziennie w szkołach;
4. osoba, która posiada minimalny okres ubezpieczenia i jest zarejestrowana w urzędzie pracy;
5. osoba, która aktywnie poszukuje pracy i jest gotowa zaakceptować propozycję pracy i uczestniczyć w aktywnych formach rynku pracy;
6. osoba, która nie otrzymuje zasiłku chorobowego i/lub zasiłku macierzyńskiego (ojcowskiego) lub zasiłku z ubezpieczenia emerytalnego.
Zobacz serwis: Praca za granicą
Wysokość zasiłku
Na Litwie zasiłek dla bezrobotnych składa się z dwóch elementów: stałego (dochód zastępczy) i zmiennego (związany w wcześniejszymi ubezpieczonymi zarobkami). Pełna kwota zasiłku jest wypłacana przez okres 3 miesięcy bezrobocia.
Czas przez który jest wypłacany zasiłek zależy od okresu zatrudnienia:
1. poniżej 25 lat pracy – 6 miesięcy,
2. 25-30 lat pracy – 7 miesięcy,
3. 30-35 lat pracy – 8 miesięcy,
4. 35 i więcej lat pracy – 9 miesięcy.
W przypadku gdy osoba uprawniona otrzyma płatną pracę lub założy działalność gospodarczą wypłata zasiłku jest wstrzymywana.