Zasiłek dla bezrobotnych w Wielkiej Brytanii
REKLAMA
REKLAMA
Zasiłek dla bezrobotnych w Anglii to inaczej Jobseeker's allowance. Otrzymać go mogą osoby, które spełniają któryś z poniższych warunków:
REKLAMA
- Powadziły własną działalność gospodarczą przez minimum 12 miesięcy;
- Pracowały na pełny etat przez minimum 12 miesięcy, a także były zarejestrowane w Programie Rejestracji Pracowników,
- Warunkowo zasiłek może otrzymać osoba poniżej 18 lat, która pracowała mniej niż 16 godzin tygodniowo.
W Anglii rozróżniamy dwa rodzaje zasiłków:
- przyznawany na postawie składek wpłacanych na ubezpieczenie społeczne (contribution-based jobseeker's allowance),
- przyznawany na podstawie dochodu (income-based jobeseeker's allowance).
Pierwszy z nich otrzymają osoby, które przed utratą zatrudnienia przez minimum 2 lata odprowadzały składki na odpowiednik polskiego ZUSu, czyli National Insurance Contributions. Ponadto ich tygodniowe dochody nie mogą przekraczać pewnej określonej prawem kwoty. Drugi otrzymają osoby, które pracowały krócej niż dwa lata, przy czym muszą wykazać, że ich oszczędności są mniejsze niż 16000 funtów.
Aby otrzymać zasiłek trzeba udać się na spotkanie z urzędnikiem do Job Centre Plus. Rozmowa z urzędnikiem jest niezbędna w celu określenia naszej sytuacji, a także ustalenia jakie bezrobotny posiada wykształcenie i umiejętności, a także jaką pracę mógłby ewentualnie podjąć.
Odrzucenie zaproponowanej przez urzędnika oferty pracy jest jednoznaczne z odmową przyznania zasiłku dla bezrobotnych.
Zasiłek pierwszego rodzaju możemy otrzymać maksymalnie na 182 dni. Potem, jeżeli nadal nie będziemy mieć pracy, możemy bezterminowo pobierać zasiłek drugiego rodzaju, przy czym co dwa tygodnie musimy zgłaszać się do urzędu w celu sprawdzenia, czy efektywnie poszukujemy pracy.
Warto pamiętać, że prawo do zasiłku dla bezrobotnych jest prawem „międzynarodowym”. Oznacza to, że jeżeli nabędziemy prawo do zasiłku w Anglii i wrócimy do Polski, to zasiłek ten będzie nam wypłacany właśnie w Polsce.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat