Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami starosta, na wniosek bezrobotnego, może sfinansować z Funduszu Pracy koszty studiów podyplomowych należne organizatorowi studiów, do wysokości 100%, jednak nie więcej niż 300% przeciętnego wynagrodzenia (10 530,66 zł). Złóż wniosek jak najszybciej.
- Pomoc w sfinansowaniu kosztów studiów podyplomowych - podstawa prawna
- Jak zawrzeć umowę o dofinansowanie studiów podyplomowych
- Kiedy pieniądze na finansowanie studiów trzeba zwrócić
- Zasiłek dla studenta
Pomoc w sfinansowaniu kosztów studiów podyplomowych - podstawa prawna
Pomoc w sfinansowaniu kosztów studiów podyplomowych na wyciągnięcie ręki. Złóż wniosek do starosty jak najszybciej. Przede wszystkim powinieneś wiedzieć na jakiej podstawie takie starostwo opłaci studia podyplomowe akurat Tobie. Podstawą prawną jest tutaj art. 42a ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (j.t. Dz. U. z 2023 r. poz. 735; ost. zm. Dz.U. z 2023 r. poz. 1429). Zgodnie z artykułem 42 a:
Starosta, na wniosek bezrobotnego, może sfinansować z Funduszu Pracy koszty studiów podyplomowych należne organizatorowi studiów, do wysokości 100%, jednak nie więcej niż 300% przeciętnego wynagrodzenia.
Jak zawrzeć umowę o dofinansowanie studiów podyplomowych
Pierwszym krokiem będzie zawarcie umowy o dofinansowanie studiów podyplomowych ze starostą.
W umowie zawarte są następujące elementy:
- prawa i obowiązki stron
- wysokość dofinansowania
- tryb przekazywania środków na pokrycie kosztów studiów podyplomowych w formie bezpośrednich wpłat na konto organizatora tych studiów.
Po podpisaniu umowy otrzymuje się dofinansowanie. Co jednak w sytuacji gdy student podejmie zatrudnienie? Otóż taka sytuacja nie zawiesza dofinansowania kosztów tych studiów do planowanego terminu ich ukończenia. Podobnie jest w przypadku, gdy bezrobotny student podejmie działalność gospodarczą.
Kiedy pieniądze na finansowanie studiów trzeba zwrócić
W jakich sytuacjach bezrobotny student straci finansowanie studiów? Otóż w przypadku przerwania studiów podyplomowych z winy uczestnika, kwota wydatkowana na ich finansowanie z Funduszu Pracy podlega zwrotowi.
Zasiłek dla studenta
Zgodnie z art. 42 a 5.ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy:
Bezrobotnemu, któremu starosta przyznał dofinansowanie kosztów studiów podyplomowych, za okres uczestnictwa w tych studiach zgodnie z ich programem przysługuje stypendium w wysokości 20% zasiłku, o którym mowa w art. 72 ust. 1 pkt 1.
Nie zawiesza się wypłaty tego stypendium do planowanego terminu ukończenia tych studiów uczestnikowi studiów podyplomowych, który w trakcie ich odbywania podjął zatrudnienie, inną pracę zarobkową lub działalność gospodarczą.