ELSA Poland: Wszystkie praktyki studenckie powinny być godziwie płatne
REKLAMA
REKLAMA
Taki cel przyświeca rozpoczętej przez stowarzyszenie Kampanii #DobraPraktyka, która skierowana jest do każdego odbiorcy.
REKLAMA
Problem braku wynagrodzenia za praktyki
„Kwestia braku lub symbolicznego wynagrodzenia za praktyki bądź staże bez wątpienia stała się poważnym problemem społecznym. Odnośnie do studentów prawa wskazują na to wyniki badania przeprowadzonego przez ELSA Poland oraz Portal Pracy i Praktyk Prawniczych praktykiprawnicze.pl, według których 53% studentów prawa odbywających praktyki nie otrzymuje za nie ekwiwalentu pieniężnego” – czytamy w komunikacie stowarzyszenia. Jak podano, spośród 2/3 studentów prawa wynagradzanych w systemie godzinowym aż w 43% przypadków otrzymywane wynagrodzenie było niższe od minimalnego. Z kolei w systemie ryczałtowym (1/3 studentów) mediana wyniosła 0–500 zł, przy czym najczęściej (31%) studenci prawa pracowali 5 dni w tygodniu.
Kampania #DobraPraktyka
Twórcy kampanii postulują zatem:
- ustanowienie obowiązku odpłatności praktyk odbywanych na podstawie umowy o praktyki absolwenckie przynajmniej na poziomie wynagrodzenia minimalnego – poprzez nowelizację art. 3 ustawy o praktykach absolwenckich;
- godziwe wynagrodzenie – poprzez odpowiednie zastosowanie przepisów Kodeksu pracy o godziwym wynagrodzeniu do stosunku prawnego zawieranego na podstawie umowy o praktyki absolwenckie;
- merytoryczne zadania podczas praktyk – poprzez szczegółowe uregulowanie standardowego poziomu merytorycznego praktyk odbywanych w ramach studiów.
W ramach kampanii stowarzyszenie planuje m.in. zaproponować własne działania oraz propozycje zmian legislacyjnych. Więcej informacji o kampanii można znaleźć na specjalnie utworzonym wydarzeniu na Facebooku: https://www.facebook.com/events/1611842872622655 oraz w mediach społecznościowych ELSA Poland.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat