Programy specjalne dla bezrobotnych
REKLAMA
REKLAMA
Co to jest program specjalny
REKLAMA
Programy specjalne mają na celu aktywizację zawodową osób bezrobotnych. Ich realizacją zajmuje się starosta samodzielnie lub we współpracy z innymi organami, organizacjami i podmiotami zajmującymi się problematyką rynku pracy oraz pracodawcami.
Programy specjalne są finansowane ze środków Funduszu Pracy.
Przykładem programu specjalnego może być taki, w ramach którego przeprowadzane są szkolenia adresowane do osób bezrobotnych zainteresowanych przekwalifikowaniem lub podniesienie kwalifikacji zawodowych.
Analiza rynku pracy
Przygotowanie programu specjalnego wymaga zidentyfikowania głównych problemów na lokalnym rynku pracy. W tym celu przeprowadza się analizę tego rynku, która uwzględnia:
1. strukturę bezrobocia;
2. oferty pracy oraz bezrobotnych według zawodów i specjalności;
3. wyniki monitoringu zawodów deficytowych i nadwyżkowych;
4. informacje o planowanych inwestycjach tworzących nowe miejsca pracy;
5. informacje o zwolnieniach grupowych.
Zobacz: Dla kogo staż z urzędu pracy?
Projekt programu specjalnego
Program specjalny powinien mieć projekt zawierający:
1. nazwę, cel i uzasadnienie programu specjalnego;
2. charakterystykę uczestników i kryteria ich doboru;
3. działania łączące usługi rynku pracy, instrumenty rynku pracy i opis specyficznych elementów wspierających zatrudnienie, z uzasadnieniem potrzeby ich zastosowania i przewidywanych skutków dla zatrudnienia lub utrzymania miejsc pracy;
4. wykaz podmiotów współpracujących przy realizacji programu;
5. kalkulację planowanych kosztów realizacji programu;
6. harmonogram realizacji poszczególnych zadań oraz wydatkowania środków;
7. przewidywane efekty realizacji programu specjalnego,;
8. opis prowadzenia kontroli programu specjalnego i zakres monitorowania jego realizacji;
9. propozycję działań w przypadku wystąpienia zagrożenia realizacji programu specjalnego.
Kto może być uczestnikiem programu specjalnego?
REKLAMA
Wyłonienie uczestników programu specjalnego wymaga analizy lokalnego rynku pracy, prognoz lokalnego rynku pracy oraz informacji przekazanych w szczególności przez pośrednika pracy, doradcę zawodowego i specjalistę do spraw rozwoju zawodowego. Przy selekcji kandydatów należy wziąć pod uwagę w szczególności predyspozycje psychofizyczne, kwalifikacje i doświadczenie zawodowe oraz ich umiejętności, a także rozpoznaje się możliwe do wystąpienia bariery utrudniające zatrudnienie lub utrzymanie miejsc pracy.
Warto wiedzieć, że programem specjalnym obejmuje się w pierwszej kolejności bezrobotnych i osoby poszukujące pracy, w stosunku do których stosowane usługi i instrumenty rynku pracy okazały się niewystarczające do powrotu na rynek pracy bądź utrzymania miejsc pracy.
Zobacz serwis: Bezrobotny
Podstawa prawna: Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 23 marca 2009 r. w sprawie programów specjalnych (Dz.U.2009.50.401).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat