Staż pracy jako forma aktywizacji zawodowej bezrobotnych
REKLAMA
REKLAMA
Co to jest staż
REKLAMA
Staż umożliwia osobie bezrobotnej nabycie umiejętności praktycznych do późniejszego wykonywania pracy poprzez wykonywanie zadań w miejscu pracy bez nawiązywania stosunku pracy pomiędzy organizatorem stażu i bezrobotnym. Staż odbywa się na podstawie umowy cywilno-prawnej, którą zawiera starosta z organizatorem stażu. Podpisanie umowy poprzedzone jest zaakceptowaniem przez Urząd Pracy sporządzonego przez organizatora programu stażu. Taki program powinien określać:
- nazwę zawodu lub specjalności, której program dotyczy,
- zakres zadań wykonywanych przez bezrobotnego,
- rodzaj uzyskiwanych kwalifikacja i sposób ich potwierdzenia,
- opiekuna osoby objętej programem stażu.
Kto może odbywać staż
Z możliwości odbycia stażu mogą skorzystać osoby, które znajdują się w szczególnej sytuacji na rynku pracy. Zgodnie z obowiązującymi przepisami należą do nich:
- bezrobotni do 25 roku życia,
- bezrobotni długotrwale albo po zakończeniu realizacji kontraktu socjalnego, kobiety które nie podjęły zatrudnienia po urodzeniu dziecka,
- bezrobotni powyżej 50 roku życia,
- bezrobotni bez kwalifikacji zawodowych, bez doświadczenia zawodowego lub bez wykształcenia średniego,
- bezrobotni samotnie wychowujący co najmniej jedno dziecko do 18 roku życia,
- bezrobotni, którzy po odbyciu kary pozbawienia wolności nie podjęli zatrudnienia,
- bezrobotni niepełnosprawni.
Zobacz także:Czy każdy bezrobotny może liczyć na staż z urzędu pracy?
Okres stażu
Starosta może skierować bezrobotnych do odbycia stażu przez okres nieprzekraczający 6 miesięcy. Z dłuższego,12 miesięcznego stażu mogą skorzystać tylko bezrobotni, którzy nie ukończyli 25 roku życia.
Staż można odbywać u: pracodawcy, rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub pełnoletniej osoby fizycznej, zamieszkującej i prowadzącej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, osobiście i na własny rachunek, działalność w zakresie produkcji roślinnej lub zwierzęcej, w tym ogrodniczej, sadowniczej, pszczelarskiej i rybnej, w pozostającym w jej posiadaniu gospodarstwie rolnym obejmującym obszar użytków rolnych o powierzchni przekraczającej 2 ha przeliczeniowe lub prowadzącej dział specjalny produkcji rolnej.
Stażyście należy się stypendium
Bezrobotny w okresie odbywania stażu otrzymuje stypendium w wysokości 120% kwoty zasiłku dla bezrobotnych. Jest ono wypłacane przez starostę. Należy przy tym wyjaśnić, że za okres, za który przysługuje stypendium, zasiłek nie przysługuje.
Zobacz także dział: Szkolenia i staże
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U.2008.69.415).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat