Dni wolne przysługujące stażyście
REKLAMA
REKLAMA
Stażysta nie jest pracownikiem dlatego nie będą miały wobec niego bezpośrednio zastosowania przepisy ogólne zawarte w kodeksie pracy. Aktami prawnymi regulującymi problematykę stażu są przede wszystkim ustawa z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 20.8.2009 r. w sprawie szczegółowych warunków odbywania stażu przez bezrobotnych. Przepisy kodeksu pracy w tym zakresie stosuje się tylko w ściśle określonych przypadkach.
REKLAMA
Ile godzin może pracować stażysta
REKLAMA
Bezrobotny odbywający staż nie może pracować więcej niż 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo, a bezrobotny będący osobą niepełnosprawną o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności - 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo.
Co do zasady niedozwolone jest także odbywanie stażu w niedziele i święta, w porze nocnej, w systemie pracy zmianowej, ani też godzinach nadliczbowych. Jeśli charakter pracy w danym zawodzie wymaga takiego rozkładu czasu pracy, pracodawca może zorganizować staż np. w dni wolne. Trzeba jednak pamiętać, że może do tego dojść wyłącznie za zgodą starosty.
Dni wolne przysługujące stażyście
Stażysta występuje z wnioskiem o udzielenie dni wolnych do organizatora stażu. Za każde 30 dni odbywania stażu osobie bezrobotnej przysługują dwa dni wolne. Za ostatni miesiąc odbywania stażu, organizator stażu jest obowiązany udzielić dni wolnych przed zakończeniem odbywania stażu przez osobę bezrobotną. Wynika z tego, że dwa dni wolne przysługują stażyście dopiero po przepracowaniu każdych 30 dni, z wyjątkiem ostatniego miesiąca, kiedy dni wolne przysługują niejako z góry.
Zobacz również serwis: Praca
Zgodnie z rozporządzeniem bezrobotnemu odbywającemu staż przysługuje prawo do okresów odpoczynku na zasadach przewidzianych dla pracowników. Należy jednak podkreślić, że kodeks pracy ma tu zastosowanie jedynie w odniesieniu do odpoczynku dobowego, tygodniowego oraz przerw wliczanych do czasu pracy. Nie będą już natomiast miały zastosowania przepisy dotyczące norm i ogólnego wymiaru czasu pracy. Dlatego, np. stażysta nie będzie miał możliwości skorzystania z dnia wolnego w zamian za święto przypadające w sobotę, na zasadach przewidzianych dla pracowników.
Zobacz również serwis: Oferty pracy
Ekwiwalent za dni wolne
Art. 171 kodeksu pracy stanowi, że za niewykorzystany urlop pracownikowi przysługuje ekwiwalent. Świadczeniem wypłacanym z tytułu odbywania stażu jest stypendium, a nie jak w przypadku pracowników wynagrodzenie. Dlatego również w tym przypadku przepisy ogólne są wyłączone, a dni wolne niewykorzystane przez stażystę przepadają i nie przysługuje mu za nie żaden ekwiwalent.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA