Ubezpieczenie zdrowotne bezrobotnego
REKLAMA
REKLAMA
Obowiązek ubezpieczenia
Obowiązkowi ubezpieczenia podlegają bezrobotni niepodlegający obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego z innego tytułu. Należy wyjaśnić, że obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego uważa się za spełniony po zgłoszeniu osoby podlegającej temu obowiązkowi do Funduszu oraz opłaceniu składki w terminie i na zasadach określonych w ustawie. Osoba podlegająca obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego po zgłoszeniu do Funduszu uzyskuje prawo do świadczeń opieki zdrowotnej.
REKLAMA
NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!
Rejestracja bezrobotnego
Aby osoba bezrobotna mogła być objęta ubezpieczeniem musi być zarejestrowana we właściwym ze względu na stałe lub czasowe zameldowanie urzędzie pracy. Jeśli natomiast nie posiada żadnego zameldowania, zgłasza się do urzędu pracy, na którego obszarze przebywa i składa tutaj oświadczenie, że nie jest zarejestrowana w innym urzędzie pracy.
Zobacz także dział: Status bezrobotnego
Kto opłaca składkę
Składkę zdrowotną za osobę zarejestrowaną jako bezrobotna opłaca właściwy urząd pracy, ale tylko w przypadku braku innej podstawy do objęcia jej obowiązkiem ubezpieczenia.
Ustanie ubezpieczenia
Prawo do świadczeń opieki zdrowotnej osób podlegających obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego ustaje po upływie 30 dni od dnia wygaśnięcia obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego. Obowiązek ten, w przypadku osób bezrobotnych objętych ubezpieczeniem zdrowotnym, powstaje z dniem uzyskania statusu bezrobotnego, a wygasa z dniem utraty tego statusu.
Zobacz: Dotacje unijne – jak pozyskać środki dla firmy
Prawo do świadczeń opieki zdrowotnej ustaje po upływie 30 dni od dnia wygaśnięcia obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego ( tj. od dnia utraty statusu bezrobotnego).
Ubezpieczenie emerytalne i rentowe
Bezrobotny pobierający zasiłek dla bezrobotnych, bezrobotny pobierający stypendium za szkolenie, staż lub przygotowanie zawodowe w miejscu pracy podlega (niezależnie od ubezpieczenia zdrowotnego) obowiązkowi ubezpieczenia społecznego: emerytalnemu, rentowemu (i wypadkowemu – w przypadku bezrobotnych pobierających stypendium) od dnia nabycia do dnia utraty prawa do tych świadczeń.
Zobacz także serwis: Emerytury
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat