REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Samoocena bezrobotnego a szanse zatrudnienia

Małgorzata Czarnota

REKLAMA

REKLAMA

Samoocena kojarzy nam się z poczuciem własnej wartości. Wśród ludzi często możemy zauważyć, że to poczucie może być bardzo różne. Jest to spowodowane bardzo różnorodnymi czynnikami, które są dla nas wartością.

I w momencie, kiedy ogromną rolę w naszym życiu odgrywa wykształcenie, praca, wynagrodzenie, a tej potrzeby nie mamy zaspokojonej, wówczas ta samoocena zostaje zaburzona. Oczywiście te czynniki mogą być uwarunkowane życiem zawodowym, rodzinnym, życiem osobistym czy towarzyskim.

REKLAMA

Możliwości zaburzeń samooceny mogą przyjmować skrajne wymiary – może to być zawyżone poczucie własnej wartości lub zaniżona wartość.

Co dla osoby bezrobotnej oznacza nieadekwatna samoocena? W bardzo wielu przypadkach jest to jedna z głównych przyczyn niepowodzeń w znalezieniu zatrudnienia. Jak wygląda to w praktyce?

REKLAMA

Wyobraźmy sobie sytuację, że osoba bezrobotna ma mało wiary we własne możliwości, nie ma świadomości swojego potencjału zawodowego, nie postrzega siebie jako osoby wartościowej i przydatnej z punktu widzenia pracodawcy. Takiemu bezrobotnemu bardzo ciężko przedstawić się pracodawcy, nie potrafi się zaprezentować na rynku pracy w takim stopniu, aby być atrakcyjnym jako pracownik.

Osoba taka będzie miała duże trudności w pochwaleniu się swoimi umiejętnościami czy kwalifikacjami, ponieważ będzie przez cały czas przekonana, że są inni kandydaci, którzy są lepiej przygotowani do wykonywania pracy, mają lepsze wykształcenie, są bardziej przebojowi itp.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Często z niską samooceną w parze idzie nieśmiałość, lęk przed oceną, strach przed krytyką. Jest to sytuacja, kiedy osoba bardzo przeżywa kolejne niepowodzenie, ponieważ utwierdza ją to w przekonaniu, że nie potrafi nic dobrze zrobić. Dokładana jest tym samym kolejna cegiełka do stworzonej budowli ograniczeń. Im więcej takich niepowodzeń, tym większe prawdopodobieństwo, że osoba się zniechęci, załamie. Poza tym dojdzie u niej do zmniejszenia odporności na sytuacje trudne i stresowe, a co za tym idzie, błędne koło się napędza.

Osoba o niskiej samoocenie będzie bardziej skłonna zgadzać się z innymi, co może doprowadzić nie tylko do braku możliwości wyrażania swojego zdania, ale także wykorzystywania na polu pracowniczym.

Może to objawiać się nie tylko nadmiernym obciążeniem obowiązkami, która osoba będzie zobowiązana wykonać, lecz także pracą po godzinach, pracą w dni wolne, zabieraniem pracy do domu, aż wreszcie brakiem adekwatnego wynagrodzenia za poczyniony wysiłek.

Zobacz też: Napotykane bariery podczas poszukiwania pracy

Jakie natomiast konsekwencje dla osoby bezrobotnej ma zbyt wysokie u niej poczucie własnej wartości?

REKLAMA

Osoba taka bardzo często postrzega swoje umiejętności, kwalifikacje czy kompetencje na bardzo wysokim poziomie, zdecydowanie wyższym niż można to określić w sposób obiektywny. Może ona mieć bardzo lekceważący stosunek do rynku pracy, do pracodawcy, do innych kandydatów do pracy, ponieważ uważa, że tak naprawdę, ona jest najlepsza biorąc określone kryteria pod uwagę.

Oczywiście dobrze, kiedy kandydat do pracy potrafi przedstawić pracodawcy swoje zalety i odpowiednio to uargumentować, ale w tym przypadku mówimy bardziej o przechwalaniu się niż o prezentowaniu.

Osoby o zbyt wysokiej samoocenie będą skłonne wyrażać się z pogardą o swoich byłych współpracownikach czy byłych szefach w kontekście braku docenienia ich umiejętności.

I tak osoby te będą często wspominać, że w poprzednim miejscu pracy nie miały możliwości rozwoju, że wysiłek włożony w pracę nie przekładać się na wynagrodzenie, że osoba już więcej by się nie nauczyła.

Poza tym osoby takie często są roszczeniowe, niegrzeczne w momencie, kiedy ktoś nie spełnia ich oczekiwań, pośrednio agresywne. Osoby takie bardzo często mają poczucie, że zawsze na swojej drodze spotykają ludzi konfliktowych, nie potrafiących współdziałać i dlatego też praca z innymi staje się uciążliwa.

Wysoka samoocena jest wynikiem bardzo wielu składników, ale oczywiście bardzo dużą rolę odgrywa tu dom rodzinny i postawy rodziców, jakie przejawiali w stosunku do dzieci. Zazwyczaj „jedynacy” mają skłonności do wysokiej samooceny, ponieważ były przez cały czas przekonywane o tym przez rodziców. Pozytywne wzmocnienie jest jak najbardziej pożądane i należy dziecku kibicować przy odnoszeniu sukcesów.

Jednak należy bardzo uważać z pochwałą, aby dziecko nie postrzegało tego jako pewien stały element swojego życia. Rodzice nie robią tego świadomie i całkiem zrozumiałe jest, że swoją całą uwagę koncentrują na jedynym dziecku, ale trzeba naprawdę uważać, aby nie przyniosło to odwrotnego skutku.

Zobacz też: Wychowanie bezstresowe

Często jest to również wynikiem rzeczywistym umiejętności czy zdolności, ponieważ „jedynacy” mają większą szansę na to, aby brać udział w dodatkowych zajęciach, kursach itd., co wiąże się z możliwościami finansowymi rodziny.

W konsekwencji ciężko im później dostosowywać się do innych współpracowników, ponieważ przez cały czas sytuacja była odwrotna – to ludzie do nich się dostosowywali. Oczywiście nie można uogólniać, że wszyscy, którzy nie mają rodzeństwa, posiadają takie cechy, można tu raczej mówić o „psychologicznym jedynactwie”.

W pracy zawodowej osoby takie będą bardzo uciążliwe i będą starały się zrzucić swoje obowiązki na kogoś innego, jeśli uznają, że praca ta jest zbyt prosta lub za mało atrakcyjna dla nich, a będą jedynie koncentrowały się na zdobyciu uznania. Osoby takie mogą mieć zbyt wysokie wymagania finansowe i może okazać się po dłuższych poszukiwaniach pracy, że należy zmienić oczekiwania i je urealnić. Może się również okazać, że takim osobom bardzo trudno utrzymać pracę ze względu na ich relacje społeczne.

Zobacz też: Godziwe zarobki

Każdy człowiek posiada jakiś osąd na temat samego siebie. W naszym społeczeństwie bardzo długo uczono, że nie należy się przechwalać i dlatego też mamy bardzo dużo kandydatów do pracy, którzy sami nie są przekonani czy do tej pracy w ogóle nie nadają.

Natomiast również niekorzystne jest kiedy przeceniamy swoje kwalifikacje, bowiem może się okazać, że przedstawiając się jako ekspert nie posiadamy wystarczającej wiedzy i praktyki. Jak tylko zauważymy u siebie symptomy zbyt niskiej lub zbyt wysokiej samooceny wówczas dobrze byłoby się temu bliżej przyjrzeć. Należy również korzystać z pomocy bliskich, którzy nas obserwują i potrafią powiedzieć czy mamy jakiś deficyt w tym zakresie czy nie.

Samoocena jest naszym subiektywnym sądem i każdy ma do niego prawo. Jednakże znajomość zarówno swoich mocnych, jak i słabych stron daje możliwości do optymalnego funkcjonowania zawodowego. 

Zobacz też: Serwis o prawach bezrobotnego

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Cena prądu dla gospodarstw domowych w 2025 r. Do kiedy zamrożona cena maksymalna?

W 2025 roku ceny energii elektrycznej ponownie zostały zamrożone, co zostało oficjalnie potwierdzone przez rząd. Nowe regulacje mają na celu ochronę budżetów rodzinnych przed gwałtownymi wzrostami cen, które mogłyby wywołać poważne obciążenia finansowe.

Co zrobić, gdy sąsiad zakłóca spokój? Hałas, dym, drzewa. Jakie opcje daje prawo?

Każdy z nas zasługuje na spokój i komfort we własnym domu. Niekiedy działania sąsiadów – od głośnych imprez, remontów w niedozwolonych godzinach, poprzez niekontrolowane grillowanie na balkonach, aż po palenie ognisk na pobliskiej posesji – mogą znacząco obniżać jakość życia. Dodatkowo, sytuacje takie jak nadmierna ilość dymu czy niewłaściwe zagospodarowanie zieleni, w tym drzewa z gałęziami przekraczającymi granicę działki, mogą prowadzić do sporów. Współczesne prawo sąsiedzkie oferuje kilka sposobów rozwiązania konfliktu, zaczynając od polubownego porozumienia, a kończąc na postępowaniu sądowym. Poniżej przedstawiamy szczegółowe kroki, które warto podjąć w obliczu zakłócania spokoju przez sąsiada.

Zwolnienie lekarskie to nie urlop. ZUS kontroluje na 2 sposoby przebywających na chorobowym. Kiedy kontroluje pracodawca?

Zwolnienie lekarskie jest dokumentem stwierdzającym niezdolność do pracy i uprawniającym do wypłaty wynagrodzenia albo zasiłku chorobowego. Jest wystawiane osobie, która ze względu na stan zdrowia nie jest w stanie świadczyć pracy. Każda osoba przebywająca na zwolnieniu lekarskim musi się liczyć z możliwością kontroli przeprowadzanej przez ZUS albo pracodawcę.

REKLAMA

Rewolucja w składce zdrowotnej: Co się zmieniło dla przedsiębiorców od 2025 roku? Jakie mają zobowiązania wobec ZUS?

Nowe zasady opłacania składki zdrowotnej weszły w życie od stycznia 2025 r. Przedsiębiorcy mogą liczyć na niższe podstawy wymiaru, nowe wyłączenia z dochodu i zmiany w metodzie kasowej. Jak wpływa to na Twoje finanse? Sprawdź, co przygotował ZUS!

Od 1 marca 2025 r. świadczenie z tytułu pełnienia funkcji sołtysa będzie wynosiło 354,86 zł

354,86 zł będzie wynosiło świadczenie z tytułu pełnienia funkcji sołtysa od 1 marca 2025 r. W Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski" opublikowano komunikat Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego z 17 lutego 2025 r. w sprawie kwoty świadczenia pieniężnego z tytułu pełnienia funkcji sołtysa.

Nowe świadczenie od państwa: 2610,72 zł miesięcznie już od 1 marca. Wypłaty będą z wyrównaniem

Nowe świadczenie wypłacane co miesiąc, czyli dodatek dopełniający do renty socjalnej idzie w górę. Zgodnie z komunikatem ZUS, od dnia 1 marca 2025 roku kwota dodatku dopełniającego przysługującego osobie uprawnionej do renty socjalnej, będącej całkowicie niezdolną do pracy oraz do samodzielnej egzystencji, wynosi 2610,72 zł.

MOPS dalej nie wiedzą co robić. Niepełnosprawność nie powstała w młodości [Stare świadczenie pielęgnacyjne 2988 zł i 3287 zł]

Przepisy przez dekadę mówiły, że świadczenie pielęgnacyjne wiąże się z niepełnosprawnością powstałą w wieku do 18 lat (albo do 25 lat w przypadku studentów). Jednocześnie w 2014 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że to niezgodne z Konstytucją RP, ale Sejm nie wdrożył tego wyroku. Jeżeli MOPS stosowały wyrok TK, to kolejne rządy (ściślej wojewodowie) nie chciały płacić MOPS za świadczenia pielęgnacyjne, gdy niepełnosprawność powstała np. u staruszka 80 lat. Minister Finansów mógł 25 stycznia 2025 r. wyjaśnić spór w tej sprawie, ale skierował ją do ponownego rozpatrzenia przez wojewodę.

REKLAMA

Jak skutecznie zrezygnować z subskrypcji?

„Pułapki subskrypcji” to coraz częstszy problem w sieci. Europejskie Centrum Konsumenckie (ECK) podpowiada jak można rozwiązać taką umowę i podaje przydatne wzory: w języku polskim i angielskim.

Karta Nauczyciela - zmiany 2025. Wynagrodzenia, czas pracy, zatrudnienie, odprawy, zastępstwa i inne nowości

W dniu 18 lutego 2025 r. w Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów zostały opublikowane założenia bardzo obszernej nowelizacji Karty Nauczyciela. Celem tych zmian jest w szczególności zapewnienie nauczycielom korzystniejszych warunków (niż obecnie obowiązujące w pragmatyce zawodowej nauczycieli) w zakresie wynagradzania, czasu pracy, ochrony stosunku pracy. Doprecyzowane też będą niektóre przepisy pragmatyki zawodowej aby nie było przypadków ich niewłaściwego stosowania. Projekt ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów i skierowany do Sejmu w II kwartale 2025 r. Niewykluczone więc jest, że zmiany wejdą w życie jeszcze w 2025 roku.

REKLAMA