REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Samoocena bezrobotnego a szanse zatrudnienia

Małgorzata Czarnota

REKLAMA

REKLAMA

Samoocena kojarzy nam się z poczuciem własnej wartości. Wśród ludzi często możemy zauważyć, że to poczucie może być bardzo różne. Jest to spowodowane bardzo różnorodnymi czynnikami, które są dla nas wartością.

I w momencie, kiedy ogromną rolę w naszym życiu odgrywa wykształcenie, praca, wynagrodzenie, a tej potrzeby nie mamy zaspokojonej, wówczas ta samoocena zostaje zaburzona. Oczywiście te czynniki mogą być uwarunkowane życiem zawodowym, rodzinnym, życiem osobistym czy towarzyskim.

REKLAMA

Możliwości zaburzeń samooceny mogą przyjmować skrajne wymiary – może to być zawyżone poczucie własnej wartości lub zaniżona wartość.

Co dla osoby bezrobotnej oznacza nieadekwatna samoocena? W bardzo wielu przypadkach jest to jedna z głównych przyczyn niepowodzeń w znalezieniu zatrudnienia. Jak wygląda to w praktyce?

REKLAMA

Wyobraźmy sobie sytuację, że osoba bezrobotna ma mało wiary we własne możliwości, nie ma świadomości swojego potencjału zawodowego, nie postrzega siebie jako osoby wartościowej i przydatnej z punktu widzenia pracodawcy. Takiemu bezrobotnemu bardzo ciężko przedstawić się pracodawcy, nie potrafi się zaprezentować na rynku pracy w takim stopniu, aby być atrakcyjnym jako pracownik.

Osoba taka będzie miała duże trudności w pochwaleniu się swoimi umiejętnościami czy kwalifikacjami, ponieważ będzie przez cały czas przekonana, że są inni kandydaci, którzy są lepiej przygotowani do wykonywania pracy, mają lepsze wykształcenie, są bardziej przebojowi itp.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Często z niską samooceną w parze idzie nieśmiałość, lęk przed oceną, strach przed krytyką. Jest to sytuacja, kiedy osoba bardzo przeżywa kolejne niepowodzenie, ponieważ utwierdza ją to w przekonaniu, że nie potrafi nic dobrze zrobić. Dokładana jest tym samym kolejna cegiełka do stworzonej budowli ograniczeń. Im więcej takich niepowodzeń, tym większe prawdopodobieństwo, że osoba się zniechęci, załamie. Poza tym dojdzie u niej do zmniejszenia odporności na sytuacje trudne i stresowe, a co za tym idzie, błędne koło się napędza.

Osoba o niskiej samoocenie będzie bardziej skłonna zgadzać się z innymi, co może doprowadzić nie tylko do braku możliwości wyrażania swojego zdania, ale także wykorzystywania na polu pracowniczym.

Może to objawiać się nie tylko nadmiernym obciążeniem obowiązkami, która osoba będzie zobowiązana wykonać, lecz także pracą po godzinach, pracą w dni wolne, zabieraniem pracy do domu, aż wreszcie brakiem adekwatnego wynagrodzenia za poczyniony wysiłek.

Zobacz też: Napotykane bariery podczas poszukiwania pracy

Jakie natomiast konsekwencje dla osoby bezrobotnej ma zbyt wysokie u niej poczucie własnej wartości?

REKLAMA

Osoba taka bardzo często postrzega swoje umiejętności, kwalifikacje czy kompetencje na bardzo wysokim poziomie, zdecydowanie wyższym niż można to określić w sposób obiektywny. Może ona mieć bardzo lekceważący stosunek do rynku pracy, do pracodawcy, do innych kandydatów do pracy, ponieważ uważa, że tak naprawdę, ona jest najlepsza biorąc określone kryteria pod uwagę.

Oczywiście dobrze, kiedy kandydat do pracy potrafi przedstawić pracodawcy swoje zalety i odpowiednio to uargumentować, ale w tym przypadku mówimy bardziej o przechwalaniu się niż o prezentowaniu.

Osoby o zbyt wysokiej samoocenie będą skłonne wyrażać się z pogardą o swoich byłych współpracownikach czy byłych szefach w kontekście braku docenienia ich umiejętności.

I tak osoby te będą często wspominać, że w poprzednim miejscu pracy nie miały możliwości rozwoju, że wysiłek włożony w pracę nie przekładać się na wynagrodzenie, że osoba już więcej by się nie nauczyła.

Poza tym osoby takie często są roszczeniowe, niegrzeczne w momencie, kiedy ktoś nie spełnia ich oczekiwań, pośrednio agresywne. Osoby takie bardzo często mają poczucie, że zawsze na swojej drodze spotykają ludzi konfliktowych, nie potrafiących współdziałać i dlatego też praca z innymi staje się uciążliwa.

Wysoka samoocena jest wynikiem bardzo wielu składników, ale oczywiście bardzo dużą rolę odgrywa tu dom rodzinny i postawy rodziców, jakie przejawiali w stosunku do dzieci. Zazwyczaj „jedynacy” mają skłonności do wysokiej samooceny, ponieważ były przez cały czas przekonywane o tym przez rodziców. Pozytywne wzmocnienie jest jak najbardziej pożądane i należy dziecku kibicować przy odnoszeniu sukcesów.

Jednak należy bardzo uważać z pochwałą, aby dziecko nie postrzegało tego jako pewien stały element swojego życia. Rodzice nie robią tego świadomie i całkiem zrozumiałe jest, że swoją całą uwagę koncentrują na jedynym dziecku, ale trzeba naprawdę uważać, aby nie przyniosło to odwrotnego skutku.

Zobacz też: Wychowanie bezstresowe

Często jest to również wynikiem rzeczywistym umiejętności czy zdolności, ponieważ „jedynacy” mają większą szansę na to, aby brać udział w dodatkowych zajęciach, kursach itd., co wiąże się z możliwościami finansowymi rodziny.

W konsekwencji ciężko im później dostosowywać się do innych współpracowników, ponieważ przez cały czas sytuacja była odwrotna – to ludzie do nich się dostosowywali. Oczywiście nie można uogólniać, że wszyscy, którzy nie mają rodzeństwa, posiadają takie cechy, można tu raczej mówić o „psychologicznym jedynactwie”.

W pracy zawodowej osoby takie będą bardzo uciążliwe i będą starały się zrzucić swoje obowiązki na kogoś innego, jeśli uznają, że praca ta jest zbyt prosta lub za mało atrakcyjna dla nich, a będą jedynie koncentrowały się na zdobyciu uznania. Osoby takie mogą mieć zbyt wysokie wymagania finansowe i może okazać się po dłuższych poszukiwaniach pracy, że należy zmienić oczekiwania i je urealnić. Może się również okazać, że takim osobom bardzo trudno utrzymać pracę ze względu na ich relacje społeczne.

Zobacz też: Godziwe zarobki

Każdy człowiek posiada jakiś osąd na temat samego siebie. W naszym społeczeństwie bardzo długo uczono, że nie należy się przechwalać i dlatego też mamy bardzo dużo kandydatów do pracy, którzy sami nie są przekonani czy do tej pracy w ogóle nie nadają.

Natomiast również niekorzystne jest kiedy przeceniamy swoje kwalifikacje, bowiem może się okazać, że przedstawiając się jako ekspert nie posiadamy wystarczającej wiedzy i praktyki. Jak tylko zauważymy u siebie symptomy zbyt niskiej lub zbyt wysokiej samooceny wówczas dobrze byłoby się temu bliżej przyjrzeć. Należy również korzystać z pomocy bliskich, którzy nas obserwują i potrafią powiedzieć czy mamy jakiś deficyt w tym zakresie czy nie.

Samoocena jest naszym subiektywnym sądem i każdy ma do niego prawo. Jednakże znajomość zarówno swoich mocnych, jak i słabych stron daje możliwości do optymalnego funkcjonowania zawodowego. 

Zobacz też: Serwis o prawach bezrobotnego

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Prawo budowlane do zmiany. Nowe garaże i piwnice muszą być miejscami doraźnego schronienia

Konieczne są zmiany w prawie budowlanym. Ponieważ od 2026 roku piwnice i garaże w nowo budowanych obiektach użyteczności publicznej i blokach mieszkalnych będą musiały być tak zaprojektowane, by móc stworzyć w nich miejsca doraźnego schronienia.

Nowe przedmioty w szkole. Edukacja zdrowotna i edukacja obywatelska od roku szkolnego 2025/2026

Trwają prace nad projektem rozporządzeniem wprowadzającym do szkół nowe przedmioty: edukację zdrowotną i edukację obywatelską. Projekt trafił do konsultacji społecznych.

QUIZ Szybka 10 z wiedzy ogólnej. Rozruszaj swój mózg
Jesienią nie zapominasz o aktywności fizycznej? Świetnie, ale pamiętaj też o gimnastyce umysłu. Szybka 10 pytań z wiedzy ogólnej to doskonałe ćwiczenie na rozruszanie mózgu.
B2B (samozatrudnienie) zamiast umowy o pracę. Wady i zalety. Komu się opłaca taka forma współpracy zarobkowej?

Przejście na model współpracy B2B (tzw. samozatrudnienie) to decyzja, która daje większą niezależność i możliwość rozwoju, ale wiąże się również z pewnymi wyzwaniami. Popularność tego rozwiązania wciąż rośnie szczególnie w branżach takich jak IT, consulting czy marketing. Dodatkowo - nie wszystkie firmy oferują dziś zatrudnienie na umowę o pracę. Często to właśnie nowe możliwości zawodowe i wyższe wynagrodzenie na B2B skłaniają do założenia własnej działalności gospodarczej. Jeśli stoisz przed takim wyborem zapoznaj się z korzyściami, jakie daje Ci współpraca w formie B2B, ale także jakie obowiązki Cię czekają jako przedsiębiorcę.

REKLAMA

Cena prądu w 2025 roku. Gospodarstwa domowe nadal z gwarantowaną ceną maksymalną 500 zł netto za 1 MWh

Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce przedłużenia na 2025 rok obowiązywania mechanizmu ceny maksymalnej za energię elektryczną dla odbiorców energii w gospodarstwach domowych, ustalonej na niższym poziomie niż cena, która wynika z zatwierdzonych taryf dla energii elektrycznej przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. 18 listopada 2024 r. opublikowano założenia nowelizacji ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców (…).

Obowiązek szkolny. Do kiedy? Jakie kary? Ile dni nieusprawiedliwionych? Resort edukacji szykuje zmiany

Obowiązek szkolny. Do kiedy? Jakie kary? Ile dni nieusprawiedliwionych? Resort edukacji szykuje zmiany. Kto podlega obowiązkowi szkolnemu? Do kiedy trwa obowiązek szkolny? Ministerstwo Edukacji Narodowej pracuje nad projektem.

Vouchery Biedronki - reklamy nie wyjaśniają precyzyjnie zasad. Prezes UOKiK stawia zarzuty. Grozi kara do 10% obrotu

Na początku 2024 roku, 31 stycznia i 14 lutego, w sklepach Biedronka odbyły się jednodniowe akcje promocyjne – „Specjalna Środa” i „Walentynkowa Środa”. Klienci byli zachęcani do kupienia określonych produktów, za które mieli otrzymać „Zwrot 100% na voucher”. Okazało się jednak, że przedsiębiorca w przekazach reklamowych nie informował jasno o zasadach akcji. Prezes UOKiK postawił spółce Jeronimo Martins Polska zarzut naruszenia zbiorowych interesów konsumentów za co grozi kara do 10 proc. obrotu.

Wysyp mandatów. W tych miejscach kierowcy muszą się mieć na baczności. Inaczej wezwanie

System odcinkowego pomiaru prędkości prowadzi do znacznego wzrostu liczby mandatów. Szczególnie dotyczy to nowo wprowadzonych kamer na autostradzie A1, tworzących jeden z najdłuższych takich odcinków w kraju. Kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność po przekroczeniu znaku D-51a, gdyż ryzyko otrzymania mandatu jest bardzo wysokie. 

REKLAMA

Prawie pół miliona emerytów dostaje ponad 7000 zł brutto. Minimalna emerytura (1780,96 zł brutto) nie jest najniższą emeryturą wypłacaną przez ZUS

ZUS informuje, że jest sporo emerytów, których świadczenia emerytalne przekraczają kilkanaście tysięcy złotych. Niektóre wypłaty sięgają nawet 20 czy 30 tys. zł. Najwyższa emerytura w kraju wynosi ok. 48,7 tys. zł brutto, podczas gdy najniższa to zaledwie 2 grosze. 

Samolot się opóźnił? Masz prawo do odszkodowania (od 250 do 600 eur), bezpłatnego wyżywienia, zakwaterowania w hotelu i nie tylko. Po swoje prawa sięga tylko mniej niż połowa uprawnionych

Opóźnienie lotu samolotem to nierzadkie zjawisko, dlatego warto wiedzieć, że wiążą się z nim określone prawa pasażera lotniczego – poczynając od bezpłatnego wyżywienia, poprzez zakwaterowanie w hotelu, a na odszkodowaniu i zwrocie kosztów biletów lotniczych skończywszy. Z danych przedstawionych agencji Newseria Biznes przez dyrektora generalny DelayFix, Dominika Lewandowskiego, wynika, że z powyższych praw korzysta tylko mniej niż połowa uprawnionych pasażerów, na czym przewoźnicy (w samej Polsce) oszczędzają ponad 300 mln zł rocznie. W całej Europie natomiast, pozostaje nieodebranych aż 5 mld zł rekompensat.

REKLAMA