REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak rozmawiać z pracodawcą w czasie rozmowy kwalifikacyjnej

Małgorzata Czarnota
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Rozmowa kwalifikacyjna jest doskonałą metodą rekrutacji i selekcji kandydatów do pracy na dane stanowisko, ponieważ pozwala rekruterowi odpowiedzieć na szereg interesujących go pytań.

Należy pamiętać, że rozmowa kwalifikacyjna to kontakt osobisty i nie da się uniknąć efektu pierwszego wrażenia i efektu świeżości. Pierwszy z nich pozwala pracodawcy, już po na wstępie ocenić kandydata, najczęściej po ogólnej postawie, stroju, mimice twarzy, tonie głosu. Drugi natomiast pozwala zapamiętać ostatnie informacje i zachowania, które kandydat zaprezentował. Oznacza to, że nie wystarczy zrobić „dobrego wrażenia” na początku, ale trzeba być skupionym do ostatniej chwili rozmowy.

REKLAMA

Mowa niewerbalna są to wszystkie sygnały, które pracodawca może odczytać z naszego tonu głosu, postawy, mimiki, gestykulacji, kontaktu wzrokowego.

REKLAMA

Ton głosu – świadczy o pewności siebie, jeśli kandydat mówi zbyt cicho, tak, że pracodawca musi się wsłuchiwać, świadczy to o silnych emocjach i dużym stresie, niskim poczuciu własnej wartości, słabym przygotowaniu; jeśli osoba mówi zbyt głośno zazwyczaj postrzegana jest jako roszczeniowa, osączająca swojego rozmówcę; osoby, które często posiłkują się przerywnikami „yyy” zdradzają, że nie są dostatecznie przygotowane merytorycznie do rozmowy, nie są pewne tego, co zamierzają powiedzieć, nie wiedzą o czym mają mówić. Optymalne rozwiązanie to głos opanowany, spokojny. Nawet, gdy pytanie zaskoczy kandydata, nie należy od razu szukać nerwowo odpowiedzi, tylko dlatego, aby nie pozostawić wrażenia, że nic się nie wiedziało. Zawsze można powiedzieć pracodawcy: „jestem zaskoczony tym pytaniem, proszę o chwile namysłu” lub ”nie spodziewałem się, że zostaną poruszone te kwestie, chciałbym chwilkę pomyśleć nad odpowiedzią”. Dajemy wówczas informację pracodawcy, że potrafimy opanować emocje, jesteśmy asertywni i odpowiedzialni za to, co mówimy.

Postawa – świadczy o nastawieniu do zaistniałej sytuacji. W momencie, kiedy pracodawca widzi osobę zgarbioną, nerwowo ściskającą dłonie to dostaje informacje, że taka osoba jest bardzo zdenerwowana i tak naprawdę chce jak najszybciej zakończyć spotkanie. Świadczy to również o braku pewności siebie, niskiej samoocenie, braku wiary we własne możliwości. Inaczej, kiedy do gabinetu wchodzi osoba wyprostowana, prężnym krokiem, z głową uniesioną do góry (ale nie z „zadartym nosem”). Wówczas pracodawca widzi kandydata pewnego własnej wartości, który ma coś do zaprezentowania i z ciekawością go wysłucha.

Gestykulacja – ruchy naszego ciała, głowy, rąk są zupełnie naturalne i bardzo często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak odbierają je nasi rozmówcy. Mówi się, że gestykulacja rąk jest formą pomocy przekazu werbalnego. Jednak w momencie spotkania z pracodawcą, dobrze by było, aby była ona raczej uboga. Nie chodzi o to, aby zupełnie się powstrzymać, ponieważ to będzie wyglądało sztucznie. Aczkolwiek nie można dopuścić do takiej sytuacji, aby kandydat machał rękoma przed swoim rozmówcą. Optymalnym rozwiązaniem w takiej sytuacji, jest zabranie ze sobą teczki (np. z potrzebnymi dokumentami) i dzięki niej ograniczyć zbędne ruchy rąk. Wyglądać to będzie bardzo profesjonalnie i doda pewności siebie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Należy zwrócić uwagę na takie elementy jak machanie nogą, stukanie palcami o poręcz krzesła lub blat biurka. Może to zostać odebrane jako znudzenie, zniechęcenie, a tym samym spowodować wcześniejsze zakończenie rozmowy przez pracodawcę.

Kontakt wzrokowy – utrzymywanie kontaktu wzrokowego z pracodawcą jest bardzo istotne, ponieważ daje mu informację, że jesteśmy otwarci, wiarygodni, pewni siebie, nie próbujemy zataić jakichś faktów. Osoby, które unikają kontaktu wzrokowego, postrzegane są jako nieśmiałe lub nieuczciwe. Nie należy jednak przesadzać. Wbicie wzroku w twarz pracodawcy może okazać się krępujące. Najlepiej „krążyć wzrokiem” w okolicach, gdzie siedzi rozmówca, aczkolwiek nienatarczywie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Umowa o przeniesienie autorskich praw majątkowych – co powinna zawierać?

Umowy o przeniesienie autorskich praw majątkowych kojarzą nam się głównie z branżą kreatywną, na przykład z domami produkcyjnymi, studiami graficznymi czy też filmowymi. Nie oznacza to jednak, że przedsiębiorcy zajmujący się np. handlem czy produkcją nigdy z takich umów nie skorzystają. Wręcz przeciwnie – planując rozwój swojej działalności, prędzej czy później staną oni przed koniecznością wdrożenia odpowiednich systemów informatycznych, zaprojektowania swojej marki czy stworzenia logo. We wszystkich tych sytuacjach może pojawić się właśnie umowa zawierająca elementy odnoszące się do przeniesienia autorskich praw majątkowych do utworów. Dlatego też w poniższym artykule przedstawione zostaną najważniejsze, z punktu widzenia nabywcy, elementy takiej umowy. Ich uwzględnienie pozwoli na możliwie jak najszersze korzystanie z zakupionych utworów, jednocześnie niwelując ryzyko wystąpienia roszczeń o naruszenie praw.

e-Doręczenia: Dla obywateli usługa jest dobrowolna i bezpłatna

Od 1 stycznia 2025 r. działają już e-Doręczenia. Osoby prywatne, które nie założyły skrzynki do e-Doręczeń, będą otrzymywać listy polecone z urzędu w formie papierowej. Dla obywateli usługa jest dobrowolna i bezpłatna.

MOPS: Rząd może naprawić błąd w (starym) świadczeniu pielęgnacyjnym

Od 10 lat trwa pat ze świadczeniem pielęgnacyjnym. Trybunał Konstytucyjny w 2014 r. uznał, że świadczenie to należy się także osobie, która już jako starzec została osobą niepełnosprawną. Kolejne Sejmy nie zmieniły przepisu, z którego wynika, że tylko niepełnosprawność powstała w młodości może być podstawą świadczenia pielęgnacyjnego. Wyrok TK ignorują MOPS. Nie mogą jednak powiedzieć, że przecież postępują w zgodzie z przepisem, którego Sejm nie zmienił (ignorując wyrok TK). Pracownicy MOPS nie mogą tam mówić, gdyż wielu lat MOPS seryjnie przegrywają sprawy przed NSA, który nakazuje im stosować wyrok TK. a nie art. 17 ust. 1b ustawy o świadczeniach rodzinnych.

Kupujesz używane rzeczy na Vinted, OLX i Allegro? Urząd skarbowy zapuka do Ciebie, jeśli nie zapłacisz podatku. Trwają kontrole

Sprzedaż i kupno rzeczy używanych na portalach typu Vinted, Allegro, czy OLX odbywa się pod czujnym okiem organów podatkowych. Jednak nie tylko sprzedawcy musza się martwić tym, czy dopełnili wymaganych obowiązków. Podatki muszą też płacić nabywcy.

REKLAMA

10.000 zł za zezłomowanie samochodu spalinowego. Jak je dostać? Środki pochodzą z KPO, a nabór wniosków wystartuje w lutym

Program Mój Elektryk ma na celu wsparcie i rozwój elektromobilności. Środki na jego sfinansowanie pochodzą z KPO. Można dostać m.in. 10.000 zł za zezłomowanie samochodu spalinowego. Jednak to nie koniec dopłat. Nabór wniosków niedługo wystartuje.

Jakie wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami? Trwają prace nad wprowadzeniem nowych usług

Asystencja osobista ma umożliwić precyzyjne kierowanie usług do osób z niepełnosprawnościami, tak aby były one adekwatnie do potrzeb. Prace nad projektem nie zostały jednak jeszcze ukończone. Część proponowanych założeń budzi wątpliwości.

Bon senioralny to nowe wsparcie. Co oznacza dla rodzin seniorów?

Bon senioralny to nowe rozwiązanie wprowadzane z myślą o wsparciu osób powyżej 75. roku życia oraz ich rodzin. Jego celem jest odciążenie zawodowo aktywnych bliskich seniorów, którzy zmagają się z wyzwaniem zapewnienia odpowiedniej opieki. Jakie korzyści przyniesie bon senioralny i kto może z niego skorzystać? Sprawdź, co oznacza ta zmiana dla Twojej rodziny.

MEN: jedna godzina religii lub etyki w tygodniu od 1 września 2025 r. Na pierwszej lub ostatniej godzinie lekcyjnej

Jedna lekcja religii na pierwszej lub ostatniej godzinie lekcyjnej. Właśnie podpisałam rozporządzenie, które wprowadza te zmiany od 1 września 2025 r. - powiedziała 17 stycznia 2025 r. ministra edukacji Barbara Nowacka.

REKLAMA

Urlop dla poratowania zdrowia dla każdego pracownika. Trzy miesiące płatnego wolnego po spełnieniu tych warunków. Od kiedy?

Urlop dla poratowania zdrowia dla każdego pracownika po 7 latach pracy – to propozycja Związkowej Alternatywy. Czy wprowadzenie takich regulacji jest możliwe? Wzorem są uprawnienia przysługujące nauczycielom.

Jedna lekcja religii tygodniowo w szkole od 1 września 2025 r. Ministra edukacji podpisała rozporządzenie

Jedna lekcja religii lub etyki tygodniowo w szkole od 1 września 2025 r. Ministra edukacji Barbara Nowacka podpisała rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach.

REKLAMA