REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dyskryminacja kobiet w procesie rekrutacyjnym

Małgorzata Czarnota

REKLAMA

REKLAMA

Do procesu kwalifikacyjnego przystępują zarówno mężczyźni jak i kobiety. Bardzo często kandydaci do pracy czują się dyskryminowani ze względu na wiele czynników. Są to np. wiek, płeć, rasa, wyznanie, religia, kolor skóry itp. Dlaczego zatem większe poczucie dyskryminacji mają kobiety podczas rozmów z pracodawcą?

REKLAMA

Proces rekrutacji jest często złożony z kilku etapów. Począwszy od przeanalizowania przez pracodawcę dokumentów aplikacyjnych czyli CV oraz listu motywacyjnego poprzez różnego rodzaju testy psychologiczne, osobowościowe, specjalistyczne, branżowe czy wreszcie rozmowę kwalifikacyjną.

REKLAMA

Kobiety są w większym stopniu narażone na nieprzychylność pracodawcy, ponieważ stanowią dla niego większe zagrożenie ze względów roli jaką mają przypisaną społecznie. Zadaniem życiowym kobiety jest urodzenie dziecka oraz jego wychowanie. Oczywiście w obecnym czasie coraz bardziej mężczyźni włączają się w pomoc przy opiece nad potomstwem, jednak dla pracodawcy nadal istnieją związane z tym zagrożenia. W pierwszej kolejności pracodawca obawia się czy kobieta nie zajdzie w ciążę. Chociaż nie powinna taka sytuacja mieć miejsca, to podczas rozmowy kwalifikacyjnej poruszane są tego typu kwestie. Kobiety czują się zażenowane, zdegustowane, a czasem przerażone. Z obawy przed utratą szansy na zdobycie zatrudnienia, zapewniają, że jeszcze nie myślą o założeniu rodziny, posiadaniu dzieci.

REKLAMA

Kobiety w okresie ciąży pozostające w zatrudnieniu są w szczególności objęte ochroną. Mają prawo do pełnopłatnych zwolnień lekarskich, mają prawo do odmowy pracy na komputerze powyżej określonego czasu, nie mogą pracować w systemie zmiany nocnej, nie można ich zwolnić do czasu porodu bez względu termin zakończenia umowy. To powoduje, że pracodawca mając w swoim zespole kobietę w ciąży jest zobowiązany do zapewnienia jej szczególnych warunków pracy. Czasem zdarza się, że kobieta w ogóle nie może pracować podczas ciąży i dlatego też pracodawca jest zmuszony do zatrudnienia innej osoby, która będzie zastępowała pracownicę lub rozdzielić zadania tak, aby praca został wykonana pomimo nieobecności pracownika.

Nieuczciwi pracodawcy dopuszczają się nawet zmuszenia do pisemnego zapewnienia kandydatki do pracy, iż nie zajdzie w ciążę w określonym w kontrakcie czasie. Jest to rzeczą niedopuszczalną, jednak wiele kobiet decyduje się na taką formę ze strachu przed bezrobociem.

Kolejnym elementem na który uskarżają się kobiety dyskryminowane przez pracodawcę są małe dzieci, które matka ma pod opieką. Pracownicy wówczas przysługują dodatkowe dni na opiekę nad swoim potomstwem na wypadek nieprzewidzianych sytuacji losowych, choroby, wypadku, braku możliwości sprawowania opieki przez inne osoby. Dla pracodawcy są to kolejne dni w roku, kiedy jest zobowiązany udzielić pełnopłatnego urlopu, mimo absencji w pracy. Zadania, które ma do zrealizowania pracownica muszą zostać wypełnione przez inne osoby.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kolejnym elementem jest opieka nad osobami zależnymi. To właśnie kobiety w dużej mierze opiekują się starszymi, schorowanymi bliskimi w rodzinie. To może powodować zmęczenie, brak zaangażowania w wykonywanie obowiązków czy brak koncentracji i obniżenia kondycji psychicznej i fizycznej pracownicy. Taka pracownica przestaje być dla pracodawcy w pełni wydajna i atrakcyjna.

Chociaż pracodawcy często nadużywają swoich uprawnień przy rekrutacji na stanowiska do swojej firmy, to jednak również kobiety często doprowadzają do sytuacji, by potencjalny pracodawca zadawał osobiste pytania.

Zamieszczenie w swoim CV lub/i liście motywacyjnym informacji dotyczących sytuacji rodzinnych powoduje, iż pracodawca dostaje bodziec do rozmowy na ten temat. Dlatego też powinno się zwracać szczególną uwagę na to, co jest wpisywane do dokumentów przy aplikacji do pracy.

Kobiety nie są zobowiązane do odpowiedzi na pytania osobiste podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Mogą zawsze powiedzieć, iż ich sytuacja rodzinna nie ma żadnego związku z jakością wykonywanych usług lub po prostu nie odpowiadać na te pytania. Jednak przy obecnej sytuacji, kiedy są trudności ze zdobyciem dobrej pracy, kobiety pozwalają się wykorzystywać już podczas rekrutacji. Jest to zupełnie zrozumiały mechanizm, ponieważ za wszelką cenę chcą uzyskać zatrudnienie, które podniesie ich status społeczny i ekonomiczny. Jednak należy się zastanowić czy pracodawca, który dyskryminuje już na samym początku współpracy będzie szefem, który zrozumie kobietę w trudnych sytuacjach i nie będzie jej robił problemów, kiedy już będzie jego pracownicą.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minister edukacji: To już pewne – nowy przedmiot w szkołach jeszcze w 2025 r. O edukacji seksualnej będą uczyli m.in. katecheci, a rodzice będą musieli zdecydować

Zapadła decyzja i edukacja zdrowotna ma stać się nowym przedmiotem w szkołach jeszcze w 2025 r., bo począwszy od roku szkolnego 2025/2026. Będą mogli jej nauczać również katecheci i etycy – potwierdziła w rozmowie z RMF FM, minister Barbara Nowacka. Początkowo, nowy przedmiot zostanie wprowadzony do podstawy programowej jako nieobowiązkowy, a w kolejnym roku szkolnym – o zdanie na jego temat (co będzie miało wpływ na jego dalsze „losy”) – zostaną zapytani m.in. rodzice i uczniowie.

Rząd o świadczeniu pielęgnacyjnym. Niepełnosprawność przed 18 rokiem życia, czy także później [MOPS]

Decydował będzie Minister Finansów rozstrzygając spór o zasady wypłaty świadczenia pielęgnacyjnego. Sopot przyznawał świadczenie pielęgnacyjne osobom niepełnosprawnym kierując się wskazówkami Trybunału Konstytucyjnego z 2014 r. Wojewoda pomorski w 2018 r. uznał, że tak nie można i nakazał miastu zwrot prawie 2,5 mln zł (zwrot dotacji na świadczenie pielęgnacyjnie zdaniem wojewody wypłacone niesłusznie osobom niepełnosprawnym).

800 plus dla Ukraińców. Ale pod tym jednym warunkiem

800 plus dla Ukraińców powinno należeć wtedy, jeżeli Ukraińcy będą mieszkać w Polsce i płacić w Polsce podatki. Tak powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, który spotkał się z mieszkańcami Puńska w województwie podlaskim.

Dziecko wyjeżdża na ferie zimowe tylko z jednym z rodziców, dziadkami czy ciocią? Nie zapomnij o tym dokumencie, którego brak może przysporzyć sporych problemów

W przypadku wyjazdu dziecka na ferie zimowe tylko z jednym z rodziców lub bez nich – np. z dziadkami, ciocią, wujkiem lub choćby przyjaciółmi rodziców, który będzie wiązał się z przekroczeniem granicy Polski – nie wystarczy tylko „wyposażenie” dziecka w dowód osobisty lub paszport (i ewentualnie – wizę). Jest jeszcze jeden istotny dokument, o którym należy pamiętać i bez którego – wyjazd może nawet nie dojść do skutku, ponieważ dziecko może nie zostać przepuszczone przez granicę lub wpuszczone na pokład samolotu.

REKLAMA

Stanecki: maksymalne temperatury w pracy. Zalecenia Głównego Inspektora Pracy dla pracodawców

Główny Inspektor Pracy Marcin Stanecki o maksymalnych temperaturach pracy: „Te rozwiązania (…) mogą i powinny być wykorzystywane, w miarę możliwości, aby łagodzić skutki zmian klimatycznych”. Zalecenia Głównego Inspektora Pracy dla pracodawców

Waloryzacja 2025 r. Wyższe emerytury jeszcze w lutym dla emerytów i rencistów. Znamy terminy wszystkich wypłat, przekazów pocztowych i bankowych [TABELA]

Waloryzacja 2025 r. Wyższe emerytury jeszcze w lutym dla emerytów i rencistów. Znamy terminy wszystkich wypłat, przekazów pocztowych i bankowych. Emeryci i renciści nie muszą składać wniosku, by uzyskać zwaloryzowane świadczenia.

Dzieci powinny uczyć się edukacji zdrowotnej w szkole, czy w domu? Kotowska: To nie jest kwestia zwykłego przedmiotu, to kwestia bezpieczeństwa, zdrowia psychicznego i fizycznego dzieci.

W czwartek, 16 stycznia 2025 r. ministra edukacji Barbara Nowacka poinformowała, że w 2025 r. edukacja zdrowotna będzie przedmiotem nieobowiązkowym. Zapytaliśmy wiceprzewodniczącą Państwowej Komisji ds. pedofilii Justynę Kotowską o komentarz w tej sprawie

Wybory prezydenckie 2025. Ważne terminy dla osób niepełnosprawnych i starszych

Wybory prezydenckie odbędą się 18 maja 2025 r. Wyborcy niepełnosprawni oraz seniorzy, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 60 lat powinni pamiętać o ważnych terminach, związanych z ich uprawnieniami.

REKLAMA

Umowa o przeniesienie autorskich praw majątkowych – co powinna zawierać?

Umowy o przeniesienie autorskich praw majątkowych kojarzą nam się głównie z branżą kreatywną, na przykład z domami produkcyjnymi, studiami graficznymi czy też filmowymi. Nie oznacza to jednak, że przedsiębiorcy zajmujący się np. handlem czy produkcją nigdy z takich umów nie skorzystają. Wręcz przeciwnie – planując rozwój swojej działalności, prędzej czy później staną oni przed koniecznością wdrożenia odpowiednich systemów informatycznych, zaprojektowania swojej marki czy stworzenia logo. We wszystkich tych sytuacjach może pojawić się właśnie umowa zawierająca elementy odnoszące się do przeniesienia autorskich praw majątkowych do utworów. Dlatego też w poniższym artykule przedstawione zostaną najważniejsze, z punktu widzenia nabywcy, elementy takiej umowy. Ich uwzględnienie pozwoli na możliwie jak najszersze korzystanie z zakupionych utworów, jednocześnie niwelując ryzyko wystąpienia roszczeń o naruszenie praw.

e-Doręczenia: Dla obywateli usługa jest dobrowolna i bezpłatna

Od 1 stycznia 2025 r. działają już e-Doręczenia. Osoby prywatne, które nie założyły skrzynki do e-Doręczeń, będą otrzymywać listy polecone z urzędu w formie papierowej. Dla obywateli usługa jest dobrowolna i bezpłatna.

REKLAMA