REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy warto negocjować zarobki na rozmowie kwalifikacyjnej

Małgorzata Czarnota

REKLAMA

REKLAMA

Negocjacje z pracodawcą dotyczące wynagrodzenia są bardzo drażliwym punktem rozmowy kwalifikacyjnej. Wielu ludzi w ogóle nie porusza tego tematu z uwagi na fakt, iż tak bardzo chcą zdobyć zatrudnienie, że mają obawy, czy nie stanie się to powodem odmownej decyzji w sprawie konkretnego pracodawcy.

REKLAMA

Chociaż dla wielu osób tak naprawdę kwestia wynagrodzenia za pracę jest kluczowa, to nadal nie podejmują żadnych kroków, aby wynegocjować dobre warunki finansowe od przełożonego. Czy w ogóle warto poruszać w rozmowie z pracodawcą sprawę pensji?

REKLAMA

W pierwszej kolejności warto zapoznać się z warunkami finansowymi na stanowisku, o jakie aplikujemy. Jeśli jesteśmy osobą, która dopiero rozpoczyna swoją ścieżkę zawodową, to oczekiwania w tej sprawie będą trochę inne niż osoby, która już ma bogate doświadczenie zawodowe i może wnieść jako kapitał do firmy szereg umiejętności pozyskanych w poprzednich miejscach zatrudnienia. Również różnice istnieją w zależności od kwalifikacji zawodowych. Mamy prawo wymagać większego wynagrodzenia, jeśli nasze wykształcenie jest potwierdzone wieloma dyplomami pozyskanymi na drodze kształcenia, a ponadto posiadamy certyfikaty ukończenia kursów czy szkoleń, które są pomocne w pracy na stanowisko, o jakie się ubiegamy. Te wszystkie czynniki różnicują nasze wygrodzenie, jak również w trakcie pracy zawodowej dają podstawy do zwiększenia tego wynagrodzenia. I dlatego też chociażby w wielu firmach czy instytucjach doliczany jest dodatek za „wysługę lat”, czyli w zależności od przepracowanego okresu w życiu.

Jeśli zrobimy rozpoznanie w obszarze stanowiska, to następnie należy zapoznać się z możliwościami, które mają pracownicy w danej firmie. Może się bowiem okazać, że nasze oczekiwania finansowe nie mogą zostać spełnione, ponieważ pracodawca w ogóle nie przewiduje tak wysokiej pensji, o jakiej myśleliśmy. Dlatego warto, jeśli jest to możliwe, zapytać, jakiego rzędu pieniądze zarabiają osoby, pracujące w miejscu, w jakim chcielibyśmy podjąć pracę.

REKLAMA

Mając te wszystkie informacje możemy stworzyć przedział finansowy, w którym chcielibyśmy się znaleźć. Nie warto jasno określać konkretnej kwoty, jaką chcielibyśmy zarabiać, ponieważ pracodawca może uznać, że nie jest w stanie jej nam zaproponować. Jeśli natomiast kwota ta będzie zbyt niska, to nieuczciwy pracodawca, może w ten sposób zaniżyć nasze wynagrodzenie.

Kwestię pieniędzy warto poruszyć podczas rozmowy kwalifikacyjnej w momencie jeśli mamy przekonanie, że nasza sylwetka zawodowa zainteresował pracodawca i może on rozważać przyjęcie nas do pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nie należy rozmawiać o pieniądzach w początkowym etapie rozmowy z pracodawcą, ponieważ może on odnieść wrażenie, że jesteśmy zbyt pewni siebie lub wręcz aroganccy, gdyż jeszcze nie zapadła decyzja o przyjęciu do pracy, a my już stawiamy warunki.

Na rozpoczęcie rozmowy od negocjacji finansowych mogą pozwolić sobie wysokiej klasy specjaliści, których pracodawca sam zaprasza na rozmowę, ponieważ chce pozyskać takiego pracownika w swojej firmie. Zazwyczaj odbywa się to na zasadzie „podkupieniu pracownika” czyli głównym powodem dla którego osoba miałaby zmienić pracę jest znaczny wzrost wynagrodzenia przy zachowaniu podobnych warunków pozostałych elementów, takich jak możliwości awansu, z poprzedniego miejsca zatrudnienia.

Należy również pamiętać, że można negocjować nie tylko samo wynagrodzenie, które jest wypłacane comiesięcznie, lecz również istnieją inne możliwości finansowego wsparcia. Często osoby zgadzają się na niższą pensję w zamian za dodatkowe premie uzależnione od efektów pracy, za opiekę medyczną, za świąteczne bony na zakupy czy dofinansowanie do urlopu wypoczynkowego. Są to źródła finansowania, które w korzystny sposób wpływają na pozyskanie dodatkowego dochodu w budżecie domowym.

Najczęściej to pracodawca zadaje pytanie dotyczące oczekiwań pieniężnych ze strony kandydata do pracy. Osoba, która nie jest na nie przygotowana, najczęściej wpada w zakłopotanie i mówi, że będzie pracować za każde pieniądze. Dla nieuczciwego pracodawcy jest to informacja, że taką można wykorzystać, że nie jest ona pewna swojej wartości, swoich kwalifikacji. Dlatego też, wbrew pozorom, pracodawcy cenią sobie, kiedy kandydat nie krępuje się odpowiadać na tego typu pytania i próbuje przedstawić, że jest osobą godną zainwestowania.

Negocjacje podczas rozmowy kwalifikacyjnej pozwalają uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji, które mogą się pojawić po zatrudnieniu kandydata. Osoba, która nie jest świadoma, jakie wynagrodzenie chce jej zaproponować pracodawca, może się rozczarować przy podpisywaniu umowy, gdyż liczyła na więcej. Wówczas w trudnej sytuacji są osoby, które poczyniły specjalne kroki, aby pozyskać tę pracę, np.: zwolniły się z poprzedniego miejsca zatrudnienia, znalazły opiekunkę do dziecka, podjęły konkretny kierunek studia, by spełnić oczekiwania pracodawcy.

Dlatego też nie należy się bać poruszać kwestii finansowych w rozmowie z pracodawcą, gdyż w dużej mierze to właśnie pieniądze są motywem do podejmowania kolejnego zatrudnienia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Będzie więcej ukraińskich dzieci w polskich szkołach. Rząd chce wyrównania szans edukacyjnych młodzieży z Ukrainy

Trwają prace nad rozporządzeniem Rady Ministrów regulującym wsparcie dla dzieci i młodzieży z Ukrainy. Projekt zakłada m.in. dofinansowanie zatrudnienia asystentów międzykulturowych oraz doskonalenie kadr systemu oświaty.

Wyrok TK z 4 czerwca 2024 r. Sądy okręgowe o wyrównaniu emerytur przez ZUS. Pełne, czy tylko za trzy lata? [Analiza radcy prawnego]

W artykule analiza wyrok Sądu Okręgowego w Szczecinie VI Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dnia 3 lipca 2024 r. sygn. akt VI U 528/24 oraz wyrok Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej z dnia 15 października 2024 r. sygn. akt VI U 1016/24 w zakresie przyznanego emerytowi wyrównania. Autor dr Andrzej Hańderek radca prawny

Chorobowe 2024/2025: wynagrodzenie i zasiłek. Jaka minimalna podstawa wymiaru? Kiedy i komu ZUS wypłaca zasiłek chorobowy? Jaki wniosek trzeba złożyć?

Kto ma prawo do wynagrodzenia albo zasiłki za czas choroby? Ile wynosi wynagrodzenie chorobowe a ile zasiłek chorobowy? Jaka jest minimalna podstawa wymiaru zasiłku i wynagrodzenia chorobowego? Jakich formalności trzeba dopełnić, by uzyskać zasiłek chorobowy?

Kwalifikacja wojskowa 2025: Sprawdź terminy i kto musi się stawić

Rozpoczęcie kwalifikacji wojskowej w 2025 roku ogłoszono na dzień 20 stycznia, a jej przeprowadzenie zaplanowano od 3 lutego do 30 kwietnia. Sprawdź, kto jest zobowiązany do wzięcia udziału oraz jakie grupy obejmuje nowe rozporządzenie Ministerstwa Obrony Narodowej.

REKLAMA

Nowe świadczenie dla małżeństw – od 5 tys. do nawet 8 tys. zł

W dniu dzisiejszym (tj. 3.12.2024 r.), podczas posiedzenia senackiej Komisji Petycji, zostanie rozpatrzona petycja o wprowadzenie do ustawy z dnia 28.11.2003 r. o świadczeniach rodzinnych – nowego świadczenia, które byłoby wypłacane małżonkom z przynajmniej 50-letnim stażem małżeńskim. Świadczenie to, miałoby mieć charakter jednorazowy i opiewać na kwotę od 5 tys. do nawet 8 tys. zł, w zależności od długości stażu małżeńskiego. Aktualnie, małżeństwa z długoletnim stażem mogą liczyć co najwyżej na odznaczenie od Prezydenta, z którym nie wiąże się żadna gratyfikacja finansowa.

Powiaty będą zobowiązane do zapewniania asystencji osobistej osobom z niepełnosprawnościami

Czy powiaty będą zobowiązane do zapewniania asystencji osobistej osobom z niepełnosprawnościami? Tak wynika z projektu ustawy wpisanej do wykazu prac legislacyjnych rządu. Usługa asystencji będzie mogła być wykonywana we własnym zakresie lub zlecona wybranemu podmiotowi. 

Bez dodatku do prądu w 2024 r. i w 2025 r. Zaporowe warunki. Kłopoty ze zdobyciem zaświadczenia

Tak twierdzą nasi czytelnicy. W artykule przedstawimy zasady otrzymania dodatku do prądu. I historię czytelniczki, której 88-letnia mama (znaczny stopień niepełnosprawności, wyjście ze szpitala) nie ma żadnej możliwości spełnić wymogów PFRON. Po pierwsze, najwcześniejszy termin, jaki zaproponowała placówka medyczna akceptowana przez PFRON to …. za rok. Po drugie, zwykły lekarz ZOZ nie może podpisać dokumentów wymaganych przez PFRON, choć 88-latka korzysta z urządzenia do wentylacji objętego dofinansowaniem przez PFRON. 

100% renty rodzinnej i 15% własnego świadczenia albo 100% własnego świadczenia i 15% renty rodzinnej. 1 stycznia 2025 r. wejdą w życie przepisy, które wprowadzają możliwość łączenia wypłaty renty rodzinnej z innym świadczeniem

Już 1 stycznia 2025 r. wejdą w życie przepisy, które wprowadzają możliwość łączenia wypłaty renty rodzinnej z innym świadczeniem. Masz dwie opcje do wyboru 100% renty rodzinnej i 15% własnego świadczenia albo 100% własnego świadczenia i 15% renty rodzinnej.

REKLAMA

Kiedy dobrowolny ZUS? Jest już zapowiedź ministra: Możliwości zrezygnowania z kilku składek, przez przedsiębiorcę w trudnej sytuacji

Rząd zapowiedział prace nad dobrowolnym ZUS. Minister Krzysztof Paszyk wskazał, że rozwiązanie to miałoby polegać na możliwości zrezygnowania przez przedsiębiorcę, który znajdzie się w trudnej sytuacji z więcej niż jednej składki. "Żeby mógł zrezygnować z dwóch, trzech składek. Być może to za kilka lat będzie to możliwe".

Wybory prezydenckie 2025: Można zarządzić już 15 stycznia 2025 r.

Marszałek Sejmu może zarządzić wybory prezydenckie najwcześniej 15 stycznia. Ma to związek z wprowadzonym we wrześniu stanem klęski żywiołowej. Czy zagłosujemy dwa tygodnie po Sylwestrze?

REKLAMA