REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną

Małgorzata Czarnota

REKLAMA

REKLAMA

Rozmowa kwalifikacyjna jest pierwszym momentem, kiedy pracodawca ma okazję nas zobaczyć. Może wtedy zweryfikować swoje założenia, oczekiwania i wymagania względem nas. Wiele się mówi, aby nie oceniać innego człowieka po wyglądzie, że należy go poznać, aby nie dać się zwieść pozorom. Niestety coraz częściej, to właśnie pierwsze wrażenie tworzy cały wizerunek o naszej osobie łącznie ze stereotypami z tym związanymi. I tak jeśli nie przygotujemy się do rozmowy kwalifikacyjnej dostatecznie dobrze, biorąc pod uwagę swój wygląd, wówczas możemy dużo stracić, nie uświadamiając sobie tego w pełni.

REKLAMA

Co to znaczy dobrze przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej? Oprócz przygotowania merytorycznego, bardzo istotne jest, jakie wrażenie zrobimy na pracodawcy. I tak naprawdę liczy się tutaj wszystko – począwszy od koloru i długości włosów, a skończywszy na butach, ponieważ właśnie te wszystkie elementy tworzą wizerunek jako całą, spójną osobowość.

REKLAMA

Są pewne zasady, które obowiązują w wyglądzie podczas rozmowy z pracodawcą. Na pewno rzeczą niekwestionowaną jest strój oficjalny i jak najbardziej kojarzony z pracą. Nie możemy pozwolić sobie na strój luźny, ekstrawagancki czy nazbyt śmiały. Zarówno dla kobiety, jak i mężczyzny, najbardziej odpowiednim strojem będzie ciemny (choć niekoniecznie czarny) garnitur. Dla kobiety oczywiście może być wersja ze spódnicą, czyli garsonka. Warto się jednak zastanowić, czy będzie czas na to, aby martwić się wyborem koloru pończoch, czy nie będzie dodatkowym stresem fakt, że rajstopy „puszczą oczko”, czy usiądziemy tak, aby przypadkiem nie było widać bielizny itd. Dlatego bezpieczniejszym wariantem także dla kobiet są eleganckie spodnie. Pamiętajmy o tym, aby nie ubierać się zbyt „szkolnie”. Biała koszula czy bluzka i czarna marynarka dają ogólny obraz ucznia podczas zakończenia roku szkolnego. Nie taki wizerunek chcemy przedstawić pracodawcy. Oczywiście barwy naszego stroju powinny być stonowane – szarości, grafit, biele, ecru, brązy, ciemne fiolety, czerwienie, zgaszony róż, granat. Żakiet czy marynarka jest obowiązkowym elementem stroju dla każdego. Mężczyzna powinien na siebie włożyć koszulę i krawat, aplikując na wysokie stanowiska garnitur koniecznie z kamizelką. Kobieta dobrze jeśli włoży elegancka bluzkę z kołnierzykiem, spodnie „w kant” lub spódnicę, buty na lekkim obcasie. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób łączymy kolory. Jeśli cały strój jest ciemny, to krawat wówczas może mieć mocny, nasycony kolor. Ważne, aby nie zestawiać ze sobą więcej niż dwóch, trzech kolorów. Wygląda to bowiem nieestetycznie, mało profesjonalnie i trochę „odpustowo”.

Dobrze jest również pamiętać, aby dodatki dobrane do stroju były jego delikatną ozdobą, a nie rzucały się w oczy jako najważniejszy punkt naszego stroju. Jeśli chodzi o kobiety należy dobrać odpowiednią torbę do stroju, a przede wszystkim do butów, natomiast biżuteria (kolczyki, naszyjnik, pierścionki, bransoletka) powinna być skromna i prawie niewidoczna. Mężczyznom jako dodatki powinna wystarczyć obrączka (jeśli posiadają), zegarek oraz (ewentualnie) aktówka.

Jeśli chodzi o strój, obowiązuje tu zasada, że im mniej rzeczy na siebie włożymy tym lepiej. Nie ubieramy się zatem na „cebulkę”, tak aby wystawały kolejne warstwy ubrań, nie przesadzamy z ilością dodatków i ich różnorodnością.

REKLAMA

Musimy pamiętać, aby ubrania były czyste, schludne, dobrze wyprasowane, bez odpadających guzików czy wystających nitek. Najlepiej zaplanować sobie cały strój na kilka dni przed rozmową, aby był czas na ewentualne oddanie do pralni czy uprasowanie. Należy także starannie dobrać dodatki. Jeśli nie mamy odpowiednich kolczyków pasujących do reszty stroju, to nie zakładajmy żadnych. Przejawem klasy jest umiejętne dobieranie i celowo skromne ubranie, a nie obwieszanie się biżuterią niczym choinka.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ostatnią rzeczą, która dotyczy kobiet jest makijaż. Jest to ostatni element stroju, który może dopełnić całości naszego wizerunku, ale też może wszystko popsuć. Makijaż powinien być jak najbardziej naturalny. Kolory muszą być dobrane tak, aby inna osoba nie zauważyła makijażu na pierwszy rzut oka. Największym błędem bowiem jest, kiedy makijaż jest niestaranny, kiedy widać niedociągnięcia, kiedy użyte kolory są jaskrawe i nie pasują do typu urody, stroju itd. Rozmówcy wtedy bardzo ciężko skupić się na temacie rozmowy, bowiem przez cały czas jest rozpraszany wyglądem kandydata.

Profesjonalne podejście w przypadku przygotowań do rozmowy kwalifikacyjnej, może skutkować większym zainteresowaniem ze strony pracodawcy. Jeśli nasz rozmówca chętnie będzie na nas patrzył, to jest większe prawdopodobieństwo, że z równie dużym zainteresowaniem będzie nas słuchał. A wtedy możemy go przekonywać, że to właśnie my jesteśmy odpowiednimi kandydatami do pracy na proponowane stanowisko.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń w 2025 roku – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Orzekanie o niepełnosprawności: będzie nowy system. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

Krwiodawcy bez ogólnopolskiej ulgi na komunikację? Rząd umywa ręce, odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

100 tys. emerytów oraz renciści rodzinni nie otrzymają wyrównania za lata wypłaty zaniżonych świadczeń – MRPiPS rozwiewa wszelkie wątpliwości

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

REKLAMA

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

REKLAMA