Fundusze europejskie 2014-2020
REKLAMA
REKLAMA
Fundusze europejskie na lata 2014-2020
Na całkowitą sumę 119,5 miliarda euro składać się będą fundusze w ramach:
REKLAMA
- Polityki Spójności w wysokości ok. 82,5 mld euro,
- Wspólnej Polityki Rolnej w wysokości ok. 32,1 mld euro,
- programów takich jak np. Horyzont 2020 czy Erasmus w wysokości ok. 5 mld euro.
Zatwierdzenie Umowy Partnerstwa oznacza przejście do kolejnego etapu finansowych negocjacji między Polską a Unią Europejską (UE). Kolejnym krokiem będą rozmowy na temat środków w ramach programów operacyjnych, które najprawdopodobniej zakończą się w lipcu 2014 r.
Projekty wspierane przez UE
Fundusze unijne trafią przede wszystkim na projekty, które najbardziej przyczyniają się do:
- wzrostu gospodarczego,
- zwiększenia zatrudnienia,
- modernizacji gospodarki.
Premiowane będą te przedsięwzięcia, z których efektów będziemy korzystać jeszcze długo po ich zakończeniu. Zasadniczym celem, jaki sobie stawiamy, jest wzrost gospodarczy zapewniający Polsce na koniec tej perspektywy ok. 80% unijnego poziomu PKB per capita (Produktu Krajowego Brutto liczonego na 1 mieszkańca).
Zobacz również: Jak bezrobotny może otrzymać dotację?
W nadchodzących latach największy akcent położymy na działania prowadzące do wzrostu konkurencyjności i innowacyjności gospodarki opartej na:
- wiedzy,
- kapitale intelektualnym,
- rezultatach przemian cyfrowych.
Sektor B+R
Dlatego stawiamy na współpracę biznesu i nauki. Chcemy w ten sposób usprawnić wprowadzanie na rynek - nie tylko polski - nowych, niespotykanych dotąd rozwiązań. Chcemy również, aby do 2020 roku nakłady na sektor B+R zwiększyły się w Polsce z obecnych 0,9% PKB do 1,7% PKB, z czego połowa pochodzić będzie z sektora przedsiębiorstw. Zamierzamy przeznaczyć w sumie ponad 18 mld euro na:
- innowacje,
- prace badawczo-rozwojowe,
- technologie informacyjno-komunikacyjne,
- konkurencyjność przedsiębiorstw.
Źródło: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów
Fundusze europejskie a polska gospodarka
REKLAMA
Zdaniem Konfederacji Lewiatan zbyt małą część alokacji przeznaczono na obszary, których realizacja będzie miała bezpośrednie przełożenie na wzrost gospodarczy, także w dłuższej perspektywie: wspieranie badań naukowych, rozwoju technologicznego i innowacji (ok 13% środków dla Polski) i wzmacnianie konkurencyjności małych i średnich przedsiębiorstw (ok 6 % środków). Nie odpowiada to wyzwaniom jakie stoją przed polską gospodarką.
Wyzwaniem związanym z wdrażaniem nowych unijnych środków jest również realizacja przez rząd zasady partnerstwa oraz współpraca z partnerami społecznymi i gospodarczymi na etapie programowania, wdrażania, monitoringu i ewaluacji programów operacyjnych nowej perspektywy finansowej.
Źródło: Konfederacja Lewiatan
Polecamy serwis: Bezrobotny
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat