REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Fundusze europejskie 2014-2020

Środki unijne 2014-2020./ Fot. Fotolia
Środki unijne 2014-2020./ Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Fundusze europejskie 2014-2020, jakie przypadną w udziale Polsce, zostały wskazane w Umowie Partnerstwa z Polską. Została ona przyjęta prze Komisję Europejską. Jest najważniejszym dokumentem określającym strategię wykorzystania nowej puli funduszy europejskich na lata 2014-2020.

Fundusze europejskie na lata 2014-2020

Na całkowitą sumę 119,5 miliarda euro składać się będą fundusze w ramach:

REKLAMA

  • Polityki Spójności w wysokości ok. 82,5 mld euro,
  • Wspólnej Polityki Rolnej w wysokości ok. 32,1 mld euro,
  • programów takich jak np. Horyzont 2020 czy Erasmus w wysokości ok. 5 mld euro.

Zatwierdzenie Umowy Partnerstwa oznacza przejście do kolejnego etapu finansowych negocjacji między Polską a Unią Europejską (UE). Kolejnym krokiem będą rozmowy na temat środków w ramach programów operacyjnych, które najprawdopodobniej zakończą się w lipcu 2014 r.

Zadaj pytanie na Forum

Projekty wspierane przez UE

Fundusze unijne trafią przede wszystkim na projekty, które najbardziej przyczyniają się do:

  • wzrostu gospodarczego,
  • zwiększenia zatrudnienia,
  • modernizacji gospodarki.

Premiowane będą te przedsięwzięcia, z których efektów będziemy korzystać jeszcze długo po ich zakończeniu. Zasadniczym celem, jaki sobie stawiamy, jest wzrost gospodarczy zapewniający Polsce na koniec tej perspektywy ok. 80% unijnego poziomu PKB per capita (Produktu Krajowego Brutto liczonego na 1 mieszkańca).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Jak bezrobotny może otrzymać dotację?

W nadchodzących latach największy akcent położymy na działania prowadzące do wzrostu konkurencyjności i innowacyjności gospodarki opartej na:

  • wiedzy,
  • kapitale intelektualnym,
  • rezultatach przemian cyfrowych.

Sektor B+R

Dlatego stawiamy na współpracę biznesu i nauki. Chcemy w ten sposób usprawnić wprowadzanie na rynek - nie tylko polski - nowych, niespotykanych dotąd rozwiązań. Chcemy również, aby do 2020 roku nakłady na sektor B+R zwiększyły się w Polsce z obecnych 0,9% PKB do 1,7% PKB, z czego połowa pochodzić będzie z sektora przedsiębiorstw. Zamierzamy przeznaczyć w sumie ponad 18 mld euro na:

  • innowacje,
  • prace badawczo-rozwojowe,
  • technologie informacyjno-komunikacyjne,
  • konkurencyjność przedsiębiorstw.

Źródło: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Fundusze europejskie a polska gospodarka

REKLAMA

Zdaniem Konfederacji Lewiatan zbyt małą część alokacji przeznaczono na obszary, których realizacja będzie miała bezpośrednie przełożenie na wzrost gospodarczy, także w dłuższej perspektywie: wspieranie badań naukowych, rozwoju technologicznego i innowacji (ok 13% środków dla Polski) i wzmacnianie konkurencyjności małych i średnich przedsiębiorstw (ok 6 % środków). Nie odpowiada to wyzwaniom jakie stoją przed polską gospodarką.

Wyzwaniem związanym z wdrażaniem nowych unijnych środków jest również realizacja przez rząd zasady partnerstwa oraz współpraca z partnerami społecznymi i gospodarczymi na etapie programowania, wdrażania, monitoringu i ewaluacji programów operacyjnych nowej perspektywy finansowej.

Źródło: Konfederacja Lewiatan

Polecamy serwis: Bezrobotny

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

REKLAMA

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

REKLAMA

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

REKLAMA