Urzędy pracy, działając w oparciu o ustawę o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, oferują bezrobotnym różne formy wsparcia, w celu podniesienia ich chęci do pracy i ogólnej aktywności zawodowej, ale także różnymi środkami próbują zachęcić pracodawców do tworzenia kolejnych miejsc pracy. Jednym z nich jest właśnie dofinansowanie wyposażenia miejsca pracy.
Starosta ze środków Funduszu Pracy może refundować koszty wyposażenia i doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego w wysokości określonej w umowie. Umowa zawierana jest pomiędzy pracodawcą a Urzędem Pracy działającym w imieniu starosty.
Warunki
Refundacja kosztów wyposażenia i doposażenia stanowiska pracy jest możliwa pod warunkiem zatrudniania bezrobotnego przez okres 12 miesięcy. Jeżeli w tym czasie pracodawca rozwiąże stosunek pracy, to będzie musiał refundację zwrócić. Wniosek o refundację kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy może być przez starostę uwzględniony, w przypadku spełniania przez podmiot łącznie następujących warunków:
- podmiot prowadzi działalność gospodarczą przez okres co najmniej 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku o refundację;
- podmiot nie zalega z wypłacaniem w terminie wynagrodzeń pracownikom oraz z opłacaniem w terminie składek i innych danin publicznych,
- nie był skazany za przestępstwa przeciwko obrotowi gospodarczemu,
- wniosek jest kompletny i prawidłowo sporządzony.
Wysokość
Kwota refundacji określana jest w umowie, nie może ona być jednak większa niż 300% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Kwota tego wynagrodzenia ogłaszana jest przez Główny Urząd Statystyczny.
Refundacja dokonywana jest na podstawie przedłożonego przez pracodawcę rozliczenia poniesionych kosztów oraz zatrudnienia bezrobotnego na utworzonym dla niego stanowisku.
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.