Refundacja kosztów wyposażenia i doposażenia
Zgodnie z obowiązującymi przepisami podmiot prowadzący działalność gospodarczą może liczyć na refundację kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego w wysokości określonej w umowie. Nie może to być jednak kwota wyższa niż 6-krotna wysokości przeciętnego wynagrodzenia.
Refundacja kosztów wyposażenie lub doposażenia stanowiska pracy dla bezrobotnego przysługuje również osobie fizycznej, osobie prawnej lub jednostce organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej, zamieszkującej lub mającej siedzibę na terytorium Polski, będącej posiadaczem gospodarstwa rolnego w rozumieniu ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym lub prowadzącej dział specjalny produkcji rolnej, zatrudniającym w okresie ostatnich 6 miesięcy, w każdym miesiącu, co najmniej jednego pracownika w pełnym wymiarze czasu pracy.
Zobacz: Jak bezrobotny może otrzymać dotację?
Wniosek o refundację
Aby otrzymać refundację należy złożyć do starosty właściwego ze względu na siedzibę albo ze względu na miejsce wykonywania pracy przez skierowanego bezrobotnego wniosek w sprawie udzielenia z Funduszu Pracy refundacji.
Taki wniosek powinien określać przede wszystkim:
- dokładne oznaczenie podmiotu, który ubiega się o refundację (m.ni. nazwa, adres, PESEL, NIP),
- liczbę wyposażonych lub doposażonych stanowisk pracy,
- wnioskowaną kwotę,
- rodzaj pracy, jaka będzie wykonywana przez skierowanego bezrobotnego,
Umowa o refundację
Podstawą refundacji jest umowa zawarta ze starostą. Wymaga ona formy pisemnej pod rygorem nieważności oraz powinna zawierać zobowiązanie drugiej strony do:
1. zatrudnienia na wyposażonym lub doposażonym stanowisku pracy w pełnym wymiarze czasu pracy skierowanego bezrobotnego przez okres co najmniej 24 miesięcy;
2. utrzymania przez okres co najmniej 24 miesięcy stanowisk pracy utworzonych w związku z przyznaną refundacją;
3. złożenia rozliczenia,
4. zwrotu, w terminie 30 dni od dnia otrzymania wezwania starosty, refundacji wraz z odsetkami ustawowymi naliczonymi od dnia otrzymania środków,
5. zwrotu, w terminie 30 dni od dnia otrzymania wezwania starosty, refundacji w wysokości proporcjonalnej do okresu niezatrudniania na utworzonych stanowiskach pracy skierowanych bezrobotnych, wraz z odsetkami ustawowymi naliczonymi od dnia otrzymania środków, 6. zwrotu równowartości odzyskanego podatku od zakupionych towarów i usług w ramach przyznanej refundacji.
Refundacja kosztów ubezpieczenia bezrobotnych
Przepisy przewidują również możliwość jednorazowej refundacji pracodawcy poniesionych kosztów z tytułu opłaconych składek na ubezpieczenia społeczne w związku z zatrudnieniem skierowanego bezrobotnego. Taka refundacja może mieć miejsce tylko wtedy, gdy pracodawca zatrudniał skierowanego bezrobotnego w pełnym wymiarze czasu pracy przez okres co najmniej 12 miesięcy oraz po upływie 12 miesięcy zatrudnienia skierowany bezrobotny jest nadal zatrudniony.
Podstawa prawna: Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 lipca 2011 r. w sprawie dokonywania z Funduszu Pracy refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego oraz przyznania bezrobotnemu środków na podjęcie działalności gospodarczej (Dz.U.2011.155.922).
Zobacz serwis: Refundacje i pożyczki