Jak bezrobotny może otrzymać dotację?
REKLAMA
REKLAMA
Dotacje z Funduszu Pracy
REKLAMA
W świetle przepisów starosta może przyznać bezrobotnemu jednorazowo środki na podjęcie działalności gospodarczej, w tym na pokrycie kosztów pomocy prawnej, konsultacji i doradztwa związane z podjęciem takiej działalności. Dotacje z Urzędu Pracy są realizowane z Funduszu Pracy i co ważne nie podlegają zwrotowi.
Wysokość dotacji
Wysokość dotacji jest określona w umowie, którą zawiera starosta z bezrobotnym. Nie może być ona jednak wyższa niż 6-krotna wysokość przeciętnego wynagrodzenia. W przypadku gdy działalność jest podejmowana na zasadach określonych dla spółdzielni socjalnych, wysokość przyznanych bezrobotnemu środków nie może przekraczać 4-krotnego przeciętnego wynagrodzenia na jednego członka założyciela spółdzielni oraz 3-krotnego przeciętnego wynagrodzenia na jednego członka przystępującego do spółdzielni socjalnej po jej założeniu.
Zobacz: Kiedy bezrobotny może otrzymać stypendium?
Umowa ze starostą
Dotacja z Funduszu Pracy na rzecz bezrobotnego na podjęcie działalności gospodarczej udzielana jest na podstawie umowy pomiędzy starostą jako udzielającym dotacji, a bezrobotnym. Taka umowa powinna zawierać zobowiązanie bezrobotnego do:
1. prowadzenia działalności gospodarczej przez okres co najmniej 12 miesięcy;
2. wydatkowania dofinansowania zgodnie z wnioskiem o dofinansowanie;
3. złożenia rozliczenia w terminie 2 miesięcy od dnia podjęcia działalności gospodarczej;
4. zwrotu dotacji, w terminie 30 dni od dnia otrzymania wezwania starosty.
Kto może otrzymać dotację?
Osoba, która chce otrzymać dotację musi być zarejestrowana we właściwym miejscowo Urzędzie Pracy. Konieczne jest również złożenie wniosku o dofinansowanie, które powinien zawierać:
1. kwotę wnioskowanego dofinansowania;
2. rodzaj działalności gospodarczej, w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej, którą zamierza podjąć bezrobotny;
3. symbol podklasy rodzaju działalności określony zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności (PKD);
4. kalkulację kosztów związanych z podjęciem działalności gospodarczej oraz źródła ich finansowania;
5. specyfikację wydatków do poniesienia w ramach dofinansowania, przeznaczanych na zakup towarów i usług, w szczególności na zakup środków trwałych, urządzeń, maszyn, materiałów, towarów, usług i materiałów reklamowych, pozyskanie lokalu, pokrycie kosztów pomocy prawnej, konsultacji i doradztwa związanych z podjęciem działalności gospodarczej;
6. proponowaną formę zabezpieczenia zwrotu dofinansowania.
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 20 kwietnie 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U.2008.69.415), Rozporządzenie Ministra Polityki Społecznej z dnia 25 lipca 2011 r. w sprawie dokonywania z Funduszu Pracy refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego oraz przyznawania bezrobotnemu środków na podjęcie działalności gospodarczej (Dz.U.2011.155.922).
Zobacz serwis: Bezrobotny
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat