Kiedy bezrobotny może otrzymać stypendium?
REKLAMA
REKLAMA
Stypendium dla osób podejmujących dalszą naukę
REKLAMA
Przepisy przewidują stypendium dla osób bezrobotnych bez kwalifikacji zawodowych, które w okresie 12 miesięcy od dnia zarejestrowania w powiatowym urzędzie pracy podejmą dalszą naukę w szkole ponadgimnazjalnej dla dorosłych, będącej szkołą publiczną lub niepubliczną o uprawnieniach szkoły publicznej, albo w szkole wyższej, gdzie studiują w formie studiów niestacjonarnych.
Stypendium wynosi 100% kwoty zasiłku dla bezrobotnych i jest wypłacane przez okres 12 miesięcy od dnia rozpoczęcia nauki.
Starosta może podjąć decyzję o kontynuacji wypłacania stypendium do ukończenia nauki zgodnie z programem nauczania.
Zobacz również: Jaka jest wysokość zasiłku dla bezrobotnych?
Wniosek do starosty
Aby otrzymać stypendium konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku do starosty. Co ważne, stypendium przysługuje pod warunkiem nieprzekroczenia wysokości dochodu na osobę w rodzinie w rozumieniu przepisów o pomocy społecznej, uprawniającego do świadczeń z pomocy społecznej. Do dochodu nie wlicza się kwoty tego stypendium. Należy również wyjaśnić, że podstawą wypłaty stypendium jest zaświadczenie wystawione przez szkołę, potwierdzające podjęcie lub kontynuowanie nauki.
Stypendium nie przysługuje w przypadku przerwania nauki.
Stypendium w okresie stażu
Bezrobotnemu, który odbywa staż przysługuje w jego okresie stypendium w wysokości 120% kwoty zasiłku dla bezrobotnych. Należy jednak podkreślić, że za okres, za który przysługuje stypendium, zasiłek nie przysługuje.
Zobacz również dział: Refundacje i pożyczki
Stypendium w okresie szkolenia
REKLAMA
Również w okresie odbywania szkolenia, na które bezrobotny został skierowany przez starostę, przysługuje stypendium finansowane ze środków Funduszu Pracy. Bezrobotny uprawniony w tym samym okresie do stypendium oraz zasiłku ma prawo wyboru świadczenia.
Stypendium nie przysługuje bezrobotnemu, jeżeli w okresie odbywania szkolenia przysługuje mu z tego tytułu inne stypendium, dieta lub innego rodzaju świadczenie pieniężne w wysokości równej lub wyższej niż stypendium finansowane z Funduszu Pracy.
Wysokość stypendium wynosi miesięcznie 120% zasiłku dla bezrobotnych, jeżeli miesięczny wymiar godzin szkolenia wynosi co najmniej 150 godzin. W przypadku niższego miesięcznego wymiaru godzin szkolenia wysokość stypendium ustala się proporcjonalnie, z tym że stypendium nie może być niższe niż 20 % zasiłku.
Zobacz również serwis: Zasiłki
Studia podyplomowe i przygotowanie zawodowe dorosłych
Bezrobotnemu, któremu starosta przyznał dofinansowanie kosztów studiów podyplomowych, za okres uczestnictwa w tych studiach zgodnie z ich programem przysługuje stypendium w wysokości 20% zasiłku dla bezrobotnych. Stypendium przysługuje również uczestnikowi przygotowania zawodowego dorosłych.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat