MOPS będzie musiał współpracować z urzędem pracy. Wiele osób czekało na te nowe przepisy, no i gruntownych zmian na rynku pracy ciąg dalszy. Tym razem skupimy się na opisaniu możliwości uzyskania pracy, ale uwaga, nie z urzędu pracy (GUP czy PUP), a z samego MOPS-u. Może to być zaskakujące, ale od 2025 r. z MOPS-u będzie można dostać już nie tylko ubrania, spożywkę, dopłaty do ogrzewania, wyposażenia ale i właśnie pracę. Powstanie nowa instytucja rynku pracy: reintegracja społeczna. Poniżej informacja dla kogo i na jakich warunkach jest przewidziana pomoc.
- Co dla bezrobotnych?
- Współpraca MOPS z UP - urzędem pracy
- Wsparcie dla osób długotrwale bezrobotnych
- Co to znaczy osoba długotrwale bezrobotna?
- Prace społecznie użyteczne
Podpisana przez Prezydenta RP ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia (dalej jako: ustawa) w głównej mierze dotyczy dodatkowych uprawnień i przywilejów dla bezrobotnych, ale oczywiście też pracowników, osób z niepełnosprawnościami no i oczywiście pracodawców - w zakresie dofinansowań do zatrudniania pracowników 50+. Ustawa reguluje zadania państwa w zakresie aktywności zawodowej, wspierania zatrudnienia oraz rynku pracy. Chodzi o to, aby instytucje rynku pracy działały efektywnie, aby było niskie bezrobocie i aby tym samym gospodarka naszego kraju prężnie się rozwijała.
Co dla bezrobotnych?
Na skutek nowych regulacji prawnych nastąpi zwiększanie wsparcia dla grup długotrwale bezrobotnych. Nie ulega wątpliwości, że ten problem od wielu lat istnieje w urzędach pracy, zarówno w grodzkich jak i powiatowych.
Jak podkreśla Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej: od wielu lat utrzymuje się wysoki odsetek osób długotrwale bezrobotnych. W końcu stycznia 2025 r. osób długotrwale bezrobotnych było w Polsce ponad 393 tys. i stanowiły one 46,9% wszystkich zarejestrowanych bezrobotnych. Osoby te z uwagi na wielowymiarowość i specyfikę problemów wymagają kompleksowego wsparcia w procesie powrotu na rynek pracy.
Współpraca MOPS z UP - urzędem pracy
W nowej ustawie, która też na nowo definiuje pojęcie osoby bezrobotnej, przewidziano różnego rodzaju uprawnienia dla osób poszukujących pracy czy też bezrobotnych i długotrwale bezrobotnych. Aby jak najefektywniej wykorzystać nowe instrumenty prawne, będzie istniała silna współpraca pomiędzy MOPS-em a Urzędem Pracy. Co w zamierzeniu ma być osiągnięte w ramach tej współpracy? Mianowicie:
- porozumienie o współpracy pomiędzy urzędem pracy a ośrodkiem pomocy społecznej mające na celu zaplanowanie i realizację działań kierowanych do wspólnego klienta (czyli właśnie długotrwale bezrobotnego);
- zlecanie działań w zakresie reintegracji społecznej (nowa forma pomocy) dla długotrwale bezrobotnych. Urząd pracy będzie mógł zlecić takie działania instytucjom tworzącym centra integracji społecznej lub kluby integracji społecznej oraz podmiotom ekonomii społecznej.
Wsparcie dla osób długotrwale bezrobotnych
Zgodnie z przepisami nowej ustawy, w celu zaplanowania i realizacji działań umożliwiających powrót na rynek pracy długotrwale bezrobotnych korzystających ze świadczeń pomocy społecznej starosta i kierownik ośrodka pomocy społecznej, a w przypadku przekształcenia ośrodka pomocy społecznej w centrum usług społecznych na podstawie przepisów ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o realizowaniu usług społecznych przez centrum usług społecznych – dyrektor centrum usług społecznych, zawierają porozumienie o współpracy, które określa zasady współpracy, zakres pomocy możliwej do udzielenia długotrwale bezrobotnemu oraz tryb wymiany informacji obejmujących:
1) informacje o udzielonej długotrwale bezrobotnemu pomocy i jej efektach oraz planowanych wobec tej osoby działaniach realizowanych przez:
- a) starostę i inne podmioty lub instytucje działające na jego zlecenie lub realizujące wobec długotrwale bezrobotnego działania na skutek skierowania przez starostę,
- b) ośrodek pomocy społecznej, a w przypadku przekształcenia ośrodka pomocy społecznej w centrum usług społecznych na podstawie przepisów ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o realizowaniu usług społecznych przez centrum usług społecznych – centrum usług społecznych, w ramach kontraktu socjalnego;
2) informacje o długotrwale bezrobotnym obejmujące:
- a) imię (imiona) i nazwisko,
- b) numer PESEL, a w przypadku jego braku – rodzaj, serię i numer dokumentu potwierdzającego tożsamość;
3) inne informacje niestanowiące danych osobowych.
Co to znaczy osoba długotrwale bezrobotna?
Na gruncie nowej ustawy długotrwale bezrobotnym oznacza bezrobotnego zarejestrowanego łącznie przez okres ponad 12 miesięcy w okresie ostatnich 2 lat, z wyłączeniem okresów odbywania stażu.
PUP może skierować długotrwale bezrobotnego do centrum integracji społecznej w celu realizacji indywidualnego programu zatrudnienia socjalnego, o którym mowa w ustawie z dnia 13 czerwca 2003 r. o zatrudnieniu socjalnym, z powiadomieniem właściwego dla miejsca zamieszkania lub miejsca pobytu długotrwale bezrobotnego ośrodka pomocy społecznej, a w przypadku przekształcenia ośrodka pomocy społecznej w centrum usług społecznych na podstawie ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o realizowaniu usług społecznych przez centrum usług społecznych – centrum usług społecznych.
Prace społecznie użyteczne
Prace społeczne użyteczne mogą być organizowane na rzecz społeczności lokalnej przez gminę w: jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej, w podmiotach ekonomii społecznej, o których mowa w ustawie o ekonomii społecznej, w organizacjach lub instytucjach statutowo zajmujących się pomocą charytatywną lub na rzecz społeczności lokalnej oraz w podmiotach systemu oświaty
Ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia