Czym jest outplacement

Magdalena Przepiórka
rozwiń więcej
Redukcja zatrudnienia w firmie jest trudną decyzją dla pracodawcy i ciężkim przeżyciem dla pracownika. Warto w tej sytuacji skorzystać z usług konsultantów outplacementowych. Są to osoby, które wspierają pracodawcę przy przeprowadzaniu zwolnień, a pracownikowi wskazują nową ścieżkę kariery.

Zwolnienia

Zwolnienie z pracy wiąże się dla pracownika z negatywnymi emocjami, ogromnym stresem i poczuciem załamania. Tylko nieliczni są w stanie wykorzystać nową szansę i szukać dla siebie nowych możliwości rozwoju. Pracodawca powinien więc wspierać zwalniane osoby i motywować je do poszukiwania innej pracy. Dlatego właśnie dobrym pomysłem jest zatrudnienia konsultanta outplacementowego.

Outplacement

Program outplacementowy jest to proces podczas którego konsultant pomaga pracownikom – indywidualnie lub w grupach – w szukaniu nowego miejsca pracy. Jego zasadniczym elementem jest wspieranie zwalnianych osób w określaniu nowej drogi zawodowej. Przedsiębiorcy często angażują konsultantów ds. outplacementu gdy zapadły już decyzje o redukcji zatrudnienia, ale nie ustalono jeszcze warunków realizacji tego procesu. Konsultant może wówczas pośredniczyć w rozmowach między zarządem, działem personalnym i radą pracowniczą.

Zobacz również: Szukanie pracy, czyli praca na dwa etaty

Outplacement można podzielić na indywidualny i grupowy. Program indywidualny jest realizowany w sytuacjach zwolnień pojedynczych i dotyczy przede wszystkim kadry kierowniczej. Jego celem jest wsparcie pracowników w poszukiwaniu nowych możliwości rozwijania kariery zawodowej oraz kształtowanie umiejętności pozwalających na realizację planów zawodowych. Program grupowy przeprowadzany jest natomiast w przypadku likwidacji całych działów lub części przedsiębiorstwa. Dotyczy pracowników wszystkich szczebli hierarchii zawodowej.

Szkolenia outplacementowe

Na rynku pojawia się coraz więcej firm oferujących szkolenia outplacementowe. Są one skierowane do pracowników działów personalnych i kierowników zespołów pracowniczych oraz osób podejmujących decyzje lub uczestniczących w zwolnieniach w zakładzie pracy. Uczestnicy szkoleń poznają cele, strukturę i korzyści tzw. zwolnień monitorowanych, procedury oraz podstawowe narzędzia outplacementu grupowego i indywidualnego, a także poznają strukturę rozmowy dotyczącej zwolnienia pracownika.

Zobacz również serwis: Poszukiwanie pracy

Dlaczego usługi outplacementowe są potrzebne?

Usługi outplacementowe cieszą się dużym zainteresowaniem zarówno wśród pracodawców jak i wśród pracowników. Przede wszystkim wpływają one na zmniejszenie liczby ewentualnych procesów przed sądem pracy, zmniejszają szkody, jakich może doznać wizerunek przedsiębiorstwa w oczach pracowników i osób z zewnątrz oraz pomagają działom personalnym. Jeśli chodzi o korzyści z usług konsultantów dla pracowników to warto wspomnieć o tym, ze konsultanci współpracują z przedsiębiorstwem w ustalaniu warunków zwolnienia, oferują pracownikom wsparcie po otrzymaniu wypowiedzenia oraz ułatwiają znalezienie nowej pracy.

Prawo
Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%
17 lip 2024

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
17 lip 2024

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca
17 lip 2024

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.
17 lip 2024

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.
17 lip 2024

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus
17 lip 2024

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

pokaż więcej
Proszę czekać...