REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Błędy popełniane podczas rozmowy z pracodawcą

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Małgorzata Czarnota
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Rozmowa z pracodawcą jest jednym z elementów całego procesu rekrutacyjnego. Dla jednych jest to bardzo stresujące doświadczenie, inni natomiast z jak największym spokojem podchodzą do tego typu spotkań. Oczywiście bardzo zależy od osobowości kandydata do pracy, ale nie bez znaczenie ma również przygotowanie do takiej rozmowy. Pomimo faktu, że coraz więcej się mówi oraz pisze na temat przygotowania do spotkania z pracodawcą, to jednak wiele osób popełnia bardzo rażące błędy podczas rozmowy.

Czym zajmuje się firma?

REKLAMA

Jednym z takich błędów jest brak jakiejkolwiek wiedzy na temat tego, czym zajmuje się firma. Wielu kandydatom do pracy wydaje się, że zawsze coś odpowie się na tego rodzaju pytania, bo przecież wiedzą, gdzie składali aplikacje i na jakie stanowiska, dlatego też nie próbują się przygotować w sposób bardziej wnikliwy. I okazuje się, że pierwsze pytania, jakie się pojawiają to: Czym konkretnie się zajmuje firma?, Jakie produkty czy usługi są proponowane klientom?, Jaka jest struktura firmy? Czy ma konkurentów? Jeśli tak to jakich na lokalnym czy krajowym rynku? itp. 

Zobacz również: CV jako wizytówka naszej osoby

Jeśli osoba wcześniej nie przygotowała odpowiedzi na tego rodzaju pytania, to bardzo trudno, tak „z marszu” porozmawiać na ten temat. Dlatego też, jeśli jest tylko taka możliwość, należy się jak najwięcej dowiedzieć o profilu przedsiębiorstwa. Obecnie dużym ułatwieniem jest Internet. Większość dużych firm posiada swoje strony internetowe, na których jest większość informacji nas interesujących. Im mniejsza firma, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że tego rodzaju pytania od pracodawcy padną, aczkolwiek nie zwalnia nas to od przygotowania tego obszaru rozmowy, dlatego też warto wypytać o tę firmę z innych źródeł, np. od pracowników, czy znajomych, którzy taką wiedzę mogą posiadać.

Informacje dotyczące stanowiska

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Kolejnym błędem jest brak przygotowania odpowiedzi na pytania dotyczące stanowiska, jakie w tej firmie mamy objąć. Oczywiście każdy pracodawca ma trochę inne oczekiwania wobec swoich pracowników, a jest to podyktowane przede wszystkim specyfiką danej firmy, jej wielkością, zakresem usług itp., natomiast jako kandydat powinniśmy mieć wyobrażenie na temat tego, co taka osoba powinna w tej firmie robić, jaki jest zakres jej obowiązków. Zwłaszcza jeśli aplikujemy na stanowiska związane z konkretnym zawodem.

Jeśli mamy kwalifikacje do wykonywania danego zawodu, to powinniśmy szczegółowo wiedzieć, czym taka osoba się zajmuje. I oczywiście w większości nie ma z tym problemu, jeśli osoba się do przygotuje. Jednak, kiedy dochodzi stres, najbardziej proste i oczywiste informacje umykają z pamięci i potrafimy wymienić jedynie kilka czynności, a jest to bardzo niewiele z punktu widzenia pracodawcy.

Zobacz również serwis: Poszukiwanie pracy

Proszę powiedzieć coś o sobie...

REKLAMA

Osoba rekrutująca bardzo często podczas rozmowy zadaje pytanie: proszę powiedzieć coś o sobie. I z tym większość kandydatów do pracy ma problem. Teoretycznie nie powinno być z tym trudności, ponieważ nikt inny nas nie zna tak dobrze jak my sami. Dlaczego zatem osoby blokują się przy odpowiedzi szukając gorączkowo informacji, które mógłby być przydatne i zaprezentować się jako odpowiednia osoba do pracy? Otóż jest to ten sam powód, co poprzednich trudności – brak przygotowania.

W sytuacji stresowej, jaką jest rozmowa bardzo łatwo zapomnieć podstawowe rzeczy, a jeszcze trudniej wyselekcjonować te informacje, które byłby odpowiednie dla pracodawcy. Przychodzą nam do głowy informacje, które nie są warte poruszania podczas rekrutacji, ale pod wpływem presji czasu – przecież pracodawca czeka na odpowiedź – mówimy o tym. Bardzo często po fakcie, osoba zastanawia się, dlaczego o pewnych rzeczach w ogóle mówiła albo, że pewne rzeczy mogła powiedzieć w inny sposób.

Zobacz również: Jak dobrze wypaść podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

Brak przygotowania do rozmowy kwalifikacyjnej może skutkować jeszcze jednym niepożądanym zjawiskiem. Odpowiedzi są chaotyczne i nieprzemyślane, a co za tym idzie, mogą stać się niekorzystne dla kandydata do pracy. Pracodawcy, widząc brak przygotowania, często próbują zagonić swojego rozmówcę w „kozi róg”, a to jest sytuacja już prawie bez wyjścia dla osoby, która się tego nie spodziewa.

Nieodpowiedni strój

Kolejnym błędem może być również brak odpowiedniego stroju. Nie przywiązywanie do tego elementu żadnej uwagi może spowodować, że wywrzemy na pracodawcy niekorzystne dla nas pierwsze wrażenie. Należy zwrócić na szczególną uwagę, ponieważ od pierwszych chwil naszego spotkania bardzo wiele zależy. Bardzo trudne zatrzeć pierwsze wrażenie, jeśli było ono niekorzystne. A warto pamiętać, że pracodawca zwraca uwagę na wszystko, ponieważ wiele elementów składa się na ogólny wizerunek kandydata do pracy.

Również wiele można stracić poprzez przywitanie się z pracodawcą jako pierwsza osoba lub też zajęcie miejsca bez zaproszenia. Takie drobne rzeczy, mimo że nie powinny mieć wpływu na jakość wykonywanej przez nas pracy, to jednak wiele mówi o nas jako o człowieku, a pamiętajmy, że pracodawca zatrudnia nas jako osobę nie tylko mającą wykonywać określone działania, lecz także jako współpracownika, koleżankę, kolegę z pracy. Dlatego też tak ważne są kompetencje społeczne, którymi się posługujemy w pracy jako środowisku społecznym.

Zabierz dokumenty!

Kandydaci do pracy często także zapominają zabrać na rozmowę z pracodawcą dokumentów, które mogą okazać się potrzebne, np. świadectwa pracy z poprzednich miejsc, certyfikaty i zaświadczenia ze szkoleń czy dyplomy ukończonych szkół. Nie jest nigdzie zaznaczone, że powinno się je mieć przy sobie i pracodawca o nie poprosi, jednak jeśli zajdzie taka potrzeba, aby je pokazać, wówczas warto je mieć.

Większość problemów z atrakcyjnym przedstawieniem się podczas rozmowy kwalifikacyjnej jako odpowiedni kandydat do pracy tkwi w braku przygotowania się do tego spotkania. Osoba, która w sposób rzetelny i sumienny poszukuje zatrudnienia, wie, że bez przygotowania bardzo trudno jest zaprezentować się zgodnie ze swoimi własnymi oczekiwaniami. Warto pamiętać, że od tej rozmowy bardzo wiele zależy. Jeśli nie zadbamy, aby wypaść jak najlepiej, to może kolejna szansa podjęcia pracy zostanie zaprzepaszczona.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kiedy sprawca chce popełnić przestępstwo, ale mu się to nie udaje – czyli o usiłowaniu popełnienia przestępstwa

Czasem bywa tak, że mimo gorących chęci i misternego planu, sprawcy nie udaje się popełnić zakładanego przez niego przestępnego czynu. Należy jednak odróżnić sytuację, kiedy działanie sprawcy nie przebiegło dla niego pomyślnie i nie osiągnęło spodziewanych rezultatów, od sytuacji kiedy obiektywnie popełnienie danego czynu zabronionego nie jest możliwe. Konsekwencje prawne w obu przypadkach będą bowiem nieco odmienne na gruncie polskiego prawa karnego.

Urlop na udział w pogrzebie Papieża Franciszka czy oglądanie transmisji a zakaz dyskryminacji w miejscu pracy ze względu na religię i wyznanie

W dniu 21 kwietnia 2025 r. zmarł Papież Franciszek - Jorge Mario Bergoglio. Wierni choć byli świadomi złego stanu zdrowia Papieża, który niedawno opuścił klinikę ale jeszcze 20 kwietnia 2025 r., w Wielką Niedzielę brał udział w uroczystościach na placu Św. Piotra w Watykanie - są w szoku i czują ogromne poruszenie. Nie wiadomo jeszcze kiedy odbędą się uroczystości pogrzebowe, ale już teraz wiele osób, czy to wierzących czy niewierzących podkreśla stanowczo: wezmę udział w uroczystości pogrzebowej czy będę oglądał transmisję pogrzebu w TV. A co jeśli pogrzeb Papieża odbędzie się w dniu pracującym, w godzinach pracy?

Dilexit nos – encyklika papieża Franciszka: nasz świat, przeżywa wojny, nierówności społeczno-ekonomiczne, konsumpcjonizm i antyludzkie wykorzystywanie technologii

Papież Franciszek zmarł 21.04.2025 r., w Poniedziałek Wielkanocny. Jest w tym pewna symbolika: motyw śmierci ale i zmartwychwstania. W tym szczególnym czasie warto zastanowić się nad słowami wyrażonymi przez Papieża Franciszka w ostatniej encyklice: Dilexit nos (z łac. Umiłował nas). Encyklika został wydana 24 października 2024 o podtytule: O miłości ludzkiej i Bożej Serca Jezusa Chrystusa. Nie chodzi o opisywanie wątku religijnego, ale odniesienie słów Papieża do aktualnych realiów, w tym społeczno-gospodarczych, które dotyczą każdego z nas. Papież wspomina w encyklice moment, kiedy babcia robiła chruściki: Franciszka charakteryzowała właśnie prostota przekazu z głęboką refleksją. Dokument łączy też teologiczne refleksje z aktualnymi wyzwaniami społecznymi, takimi jak konsumpcjonizm, nierówności społeczne czy wpływ technologii na życie człowieka. Papież wzywa do powrotu do wartości serca jako centrum autentyczności i duchowego piękna.

Żałoba narodowa. Czy dzień żałoby narodowej jest dniem wolnym od pracy?

Kwestie dotyczące wprowadzenia żałoby narodowej w Polsce uregulowane są ustawą z 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych. Czym jest żałoba narodowa? Kiedy jest wprowadzana? Czy dzień żałoby narodowej jest dniem wolnym od pracy?

REKLAMA

Pociąg do Chorwacji 2025. Minister Klimczak: obiad w Warszawie śniadanie w Rijece; bilety od 200 zł. PKP Intercity pracuje nad bezpośrednim połączeniem

Minister infrastruktury Dariusz Klimczak poinformował 10 kwietnia 2025 r., że wystąpił do swoich odpowiedników w Austrii, by połączenie kolejowe z Polski do Rijeki w Chorwacji było realizowane od 1 lipca tego roku. "PKP Intercity jeszcze o tym nie mówi, ale ja mogę zdradzić - zaznaczając, że to jest dopiero początek naszych obliczeń, uzależnionych od zgód innych państw - być może udałoby się pojechać za 200 zł z Warszawy do Chorwacji" - przekazał minister Klimczak. Dodał, że to byłby najtańszy bilet.

Papież Franciszek zmienił zasady dotyczące pochówku. Zmiany mają już pół roku

W Poniedziałek Wielkanocny, 21 kwietnia 2025 r. kardynał Farrell w komunikacie przekazanym przez watykańskie biuro prasowe poinformował o śmierci Papieża Franciszka. 20 listopada 2024 r. zmienione zostały zasady dotyczące pochówku.

W Poniedziałek Wielkanocny zmarł papież Franciszek. Miał 88 lat

Papież Franciszek zmarł w Poniedziałek Wielkanocny, 21 kwietnia o godzinie 7.35 - poinformował kardynał Farrell w komunikacie przekazanym przez watykańskie biuro prasowe. Franciszek (Jorge Mario Bergoglio), który zmarł w wieku ponad 88 lat, to jeden z najstarszych papieży w dziejach Kościoła. Jego pontyfikat trwał 12 lat i cztery miesiące.

Zmarł Papież Franciszek. W jaki sposób będzie przebiegał wybór nowej głowy Kościoła katolickiego i czy w konklawe będą uczestniczyli również świeccy mężczyźni i kobiety?

W Poniedziałek Wielkanocny, 21 kwietnia 2025 r. – Watykan poinformował o śmierci Papieża Franciszka. „Najdrożsi bracia i siostry, z głębokim smutkiem muszę ogłosić śmierć naszego Ojca Świętego Franciszka. (…) Z ogromną wdzięcznością za jego przykład, jako prawdziwego ucznia Pana Jezusa, polecamy duszę Papieża Franciszka nieskończonej miłosiernej miłości Boga Trójjedynego” – ogłosił o godz. 9:45 kardynał Kevin Farrell, kamerling Izby Apostolskiej. W jaki sposób, będzie przebiegał wybór nowej głowy Kościoła katolickiego i czy w konklawe będą uczestniczyli również świeccy mężczyźni i kobiety?

REKLAMA

Watykan: zmarł papież Franciszek w Wielki Poniedziałek o godz. 7.35 [21 kwietnia 2025 r.]

W Wielki Poniedziałek zmarł papież Franciszek.

Twoje długi mogą zostać całkowicie umorzone bez obowiązku dokonywania jakichkolwiek spłat. To szansa na nowy start dla tysięcy osób

W ramach upadłości konsumenckiej – jeżeli zachodzą ściśle określone w ustawie przesłanki – dłużnik może uzyskać całkowite umorzenie swoich zobowiązań, bez obowiązku dokonywania jakichkolwiek spłat i tym samym – nowy start w życiu. Z rozwiązania takiego, mogą skorzystać m.in. zadłużeni seniorzy, prowadzący jednoosobowe gospodarstwa domowe, którzy uzyskują świadczenia zbliżone do najniższej emerytury.

REKLAMA