Mity na temat rynku pracy
REKLAMA
REKLAMA
Brak ofert pracy?
REKLAMA
Okazuje się też, że w większości firm są zatrudnienia, jeśli nie związane z powstawaniem nowych miejsc pracy, to poprzez rotacje pracowników. Jedni pracownicy przechodzą na emeryturę, inni zmieniają miejsca pracy ze względów osobistych czy zdrowotnych, jeszcze inni korzystają z okazji na lepszą pracę itd. Te miejsca pracy, które się zwalniają, zaraz się zapełniają nowymi pracownikami, dlatego też można wnioskować, że praca jest, natomiast nie wszyscy mają dostęp do informacji na temat tych wolnych etatów. Dlaczego tak się dzieje?
Praca przez polecenie
Nie wszyscy pracodawcy umieszczają swoje oferty w prasie czy w urzędach pracy. Próbują oni na inne – według siebie – bardziej skuteczne sposoby pozyskać nowego pracownika. I tak, bardzo popularne wśród pracowników jest szukanie nowych osób do firmy z pomocą pracowników, którzy właśnie odchodzą lub tych, którzy obecnie pracują.
Zobacz również: Praca przez znajomych - czy warto?
REKLAMA
Pracodawca wówczas pyta, czy pracownik nie zna osoby, która może pracować na danym stanowisku. Dlaczego taka forma rekrutacji jest korzystna dla pracodawcy? Przede wszystkim nie traci on czasu. Aby zamieścić ofertę pracy, należy ułożyć ten anons, wypisać oczekiwania wobec kandydata na dane stanowisko. W zależności od tego, gdzie to ogłoszenie ma się ukazać, związane są z tym nakłady finansowe, które pracodawca ponosi.
Ogólna dostępność tej informacji sprawia, że dokumentów aplikacyjnych pojawia się bardzo wiele, osób, które są zainteresowane przychodzą dziesiątki, a wybrać można tylko jedną. Z tych wszystkich kandydatów wielu może wcale nie spełniać wymogów formalnych, jednak i tym należy poświęcić czas, aby chociażby przekazać, jakie są oczekiwania pracodawcy. Przez te wszystkie zabiegi przedsiębiorca musi poświęcić wiele czasu, aby wyselekcjonować osobę, którą chciałby widzieć w swojej firmie.
W przypadku, kiedy poprosi o pomoc swoich pracowników bądź innych znajomych, cały proces rekrutacji i selekcji znacznie się skraca. Przede wszystkim przychodzą osoby szczególnie zainteresowane, które już posiadają jakąś wiedzę na temat tego, jakie warunki może zaoferować pracodawca i czego można się spodziewać. Ze strony pracodawcy natomiast jest to o tyle korzystne, że znajomi polecą osoby rzeczywiście godne zaufanie, rzetelne, uczciwe, kompetentne i pod tym względem nie trzeba już wybierać pracownika.
Zobacz również serwis: Poszukiwanie pracy
REKLAMA
Oczywiście ostateczna decyzja, co do wyboru przyszłego pracownika należy do pracodawcy. Nie należy tego rozumieć, jako załatwienie pracy. Nawet, jeśli otrzymamy informację o wolnym miejscu pracy, nie jest pewne, że spełnimy oczekiwania szefa. Jednak to zawsze będzie dodatkowa oferta, która może być szansą na zatrudnienie.
Zatem źródłem informacji o miejscach pracy mogą być wszystkie osoby, które obecnie pracują, jak również te, które z pracującymi utrzymują kontakt. Dlatego też tak ważne, aby osoba poszukująca zatrudnienia mówiła otwarcie, jakiej pracy potrzebuje oraz jakie posiada kwalifikacje zawodowe. Oprócz osób, które znamy bardzo dobrze, warto też rozmawiać ze znajomymi, sąsiadami, sprzedawcą w osiedlowym sklepie czy listonoszem. Są to osoby, które mają kontakt z wieloma innymi osobami i zawsze istnieje szansa, że posiadają informacje nas interesujące.
Warto mieć oczy i uszy szeroko otwarte
Oferty pracy pojawiają się także w miejscach, które powszechnie nie uważamy za kojarzone z pośrednictwem pracy. Mogą to być oferty zamieszczone na różnego rodzaju tablicach ogłoszeniowych – w sklepie, na klatce schodowej czy w osiedlowym klubie.
Często także osoby bezrobotne poszukują pracy w Internecie. To bardzo dobre i szybkie źródło informacji o wolnych miejscach pracy. Jednak oprócz portali zajmujących się ofertami zatrudnienia, warto przeglądać strony internetowe konkretnych firm. Często one posiadają zakładka ”praca”. Istnieje wówczas możliwość złożenia swojej aplikacji. W momencie, kiedy pracodawca będzie miał taką potrzebę, skontaktuje się z wybranymi osobami. Nie zamieszcza on wówczas żadnego ogłoszenia, tylko korzysta z bazy danych, jaką sam stworzył.
Zobacz również: Jak przedstawić się pracodawcy przez dokumenty aplikacyjne?
Bardzo skuteczną metodą na poszukiwanie ofert pracy jest samodzielny i osobisty kontakt z pracodawcą. Wielu pracodawców pozwala zostawiać dokumenty aplikacyjne kandydatów do pracy w swojej firmie. W ten sposób również tworzą swoją bazę osób, które są zainteresowane pracą w tym konkretnym miejscu pracy. Jeśli zachodzi taka potrzeba, aby przyjąć pracownika, nie trzeba już zamieszczać dodatkowego ogłoszenia, a wystarczy się jedynie skontaktować z osobami, które zostawiły aplikacje.
Chociaż pewne oferty pracy nie pojawiają się w urzędzie czy prasie, wcale nie musi to oznaczać, że pracodawcy na lokalnym rynku pracy nie potrzebują nowych osób. To jednak od zaangażowania kandydatów do pracy zależy, czy te oferty samodzielnie odszukają. Im większa aktywność osoby, tym większa szansa na to, że w krótszym czasie znajdzie odpowiednią pracę dla siebie. Zatem przed zniechęceniem w poszukiwaniu pracy, najpierw należy zadać sobie pytanie, czy zastosowaliśmy wszystkie metody, aby tę pracę skutecznie znaleźć.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat