REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kto ma największe trudności ze znalezieniem pracy

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Małgorzata Czarnota

REKLAMA

REKLAMA

Rynek pracy ma swoje wymagania. Wymagania te są najczęściej stawiane przez pracodawców wobec kandydatów do pracy. Zależą od one od bardzo wielu czynników, a są to przede wszystkim tendencje utrzymujące się na rynku gospodarczym, zapotrzebowanie na pracowników w konkretnych zawodach, na specjalistów w danej dziedzinie czy na osoby o określonych kompetencjach zawodowych, kwalifikacjach czy umiejętnościach i cechach charakteru. Te czynniki zmieniają się wraz z rozwojem danej firmy, jej specyfiką czy polityką przedsiębiorstwa. Bez względu na to, jakie są oczekiwania pracodawców, istnieje pewna grupa osób, która bardzo często ma problemy ze znalezieniem zatrudnienia. Tych osób jest w Polsce bardzo wiele i można je podzielić na pewne kategorie osób.

Osoby młode

REKLAMA

Jedną z nich są osoby młode - do 25 roku życia. Wielu pracodawców widzi ogromny potencjał w zatrudnianiu absolwentów, którzy nie posiadają jeszcze żadnego doświadczenia. Z tego tytułu można mieć pewne korzyści, np. można zaproponować kandydatowi staż, a nie pełnoetatowe zatrudnienie. Z pewnością osoba młoda jest bardziej skłonna skorzystać z tego typu możliwości zdobycia doświadczenia zawodowego, jak również pozyskania środków na utrzymanie niż osoba, która już pewne doświadczenie w pracy ma, a dodatkowo posiada zobowiązania rodzinne, a tym samym finansowe. 

Ponadto pracodawca może takiemu młodemu pracownikowi zaproponować niższe wynagrodzenie. Większa cześć młodych osób zgodzi się z taką propozycją tłumacząc sobie, że od czegoś należy zacząć, że nie wolno mieć wysokich oczekiwań w pierwszej pracy itp. 

Zobacz również: Pierwsza praca

REKLAMA

Jest jeszcze wiele korzyści płynących z zatrudniania absolwentów, jednak można ostatnio zauważyć tendencję pracodawców do odchodzenia od polityki firmy, którą jest przyjmowanie do pracy tylko i wyłącznie osób młodych. Zwłaszcza ostatnio, kiedy firmy borykają się z problemami finansowymi i walczą o utrzymanie się na rynku, można zaobserwować, że pracodawcy poszukują pracowników, których już nie trzeba będzie wdrażać w obowiązki i szkolić w zakresie prac na danym stanowisku, ale takich, którzy dobrze znają swój zawód, a wręcz swoją wiedzą pomogą w korzystnym funkcjonowaniu firmy. Dlatego też pracodawcom zależy na tym, aby kandydat do pracy posiadał co najmniej kilkuletnie doświadczenie zawodowe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Młoda osoba, nawet jeśli jest bardzo chętna i zmotywowana do pracy, potrzebuje pewnego określonego czasu, kiedy nabędzie umiejętności wymaganych na danym stanowisku. Stąd też swoje zadania w początkowej fazie wykonuje wolniej, mniej dokładnie, jest więcej pomyłek. Pracodawca, dla którego liczą się szybkie, wymierne efekty pracy, często nie dają szansy młodym, niedoświadczonym pracownikom.

Kobiety

REKLAMA

Kolejną grupą osób niechętnie zatrudnianych są kobiety. Są one dyskryminowane jako pracownicy ze względu na pełnioną rolę społeczną jaką jest macierzyństwo. Niechęć pracodawców jest skierowana do kobiet w różnej sytuacji życiowej. Problemy mają te, które jeszcze dzieci nie posiadają, te, które są w ciąży i te, które już są matkami. Niestety pojawiają się podczas rozmów kwalifikacyjnych osobiste pytania na temat stanu posiadanej rodziny czy planach związanych z macierzyństwem. Młode kobiety, które są pannami pytane są o stałego partnera, o plany dotyczące złożenia rodziny.

Jeśli chodzi o zatrudnianie kobiet w ciąży to jest to naprawdę bardzo duży problem, ponieważ - choć pracodawcy często nie mówią o tym wprost - zdają sobie sprawę, że kobieta w każdej chwili może zostać przez lekarza skierowana na zwolnienie. Oczywiście sam poród czy urlop macierzyński (ewentualnie wychowawczy) także są związane z nieobecnością kobiety w pracy, a co za tym idzie brakiem możliwości wypełniania obowiązków pracowniczych. 

Zobacz również: Kiedy pracownica musi powiadomić pracodawcę, że jest w ciąży?

Kobiety, które mają dzieci - zwłaszcza bardzo małe, są postrzegane jako pracownik niedyspozycyjny i problemowy ze względu na opiekę nad dzieckiem, a tym samym możliwości zwolnienia lekarskiego spowodowane chorobą dziecka. Zdecydowanie chętniej są przyjmowane do pracy kobiety, które posiadają dzieci w wieku szkolnym, ponieważ to powoduje znaczne zmniejszenie absencji w pracy, gdyż dzieci są już w miarę samodzielne.

Osoby w wieku przedemerytalnym

Osoby, które są w wieku przedemerytalnym również bardzo często mają trudności w znalezieniu zatrudnienia. Pracodawcy postrzegają takie osoby jako mniej wydajne, skłonne do różnego rodzaju chorób związanych z wiekiem i naturalnym procesem starzenia. Nie bez znaczenia są również zdolności intelektualne, czyli obniżona koncentracja, obniżona zdolność szybkiego uczenia się i zapamiętywania, zmniejsza kreatywność itp. Często u tych osób występuje także mniejsza motywacja do pracy - nie liczą już bowiem, jak młodzi, na rozwój zawodowy i wyznaczanie sobie kolejnych celów na ścieżce kariery, a jedynie dopracowanie kilku lat do emerytury. Często dla pracodawców są to wystarczające powody, aby mając do wyboru kandydata starszego i młodszego, wybierają tych drugich.

Zobacz również: Wiek przedemerytalny a ochrona przez zwolnieniem

Osoby karane

Kolejną grupą defaworyzowaną w procesie rekrutacji są osoby, które były karane. I wcale nie chodzi tu o ograniczenia prawne. Rzeczywiście jest część zawodów, które wymagają zaświadczeniu o niekaralności i jest to wymóg niezbędny, jednak wielu pracodawców takich dokumentów nie wymaga. Jednak sama informacja o problemach z prawem w przeszłości rzuca bardzo niekorzystne światło na wizerunek kandydata do pracy. I często dla pracodawcy nie ma znaczenia rodzaj przewinienia, choćby był on zupełnie nie związany z wykonywanym zawodem.

Schematy myślowe związane z osobami karanymi kojarzą się jednoznacznie z brakiem wiarygodności, niekompetencją, nierzetelnością. Dlatego też pracodawcy nie chcą mieć w swoim zespole pracownika, na którego bezustannie trzeba będzie "mieć oko".

Osoby bezdomne

Jeszcze inną grupą są osoby bezdomne. Bezdomność także jest kojarzona pejoratywnie. I tak bezdomnym przypisuje się takie cechy jak brak odpowiedzialności, wiarygodności, zaradności, różnego rodzaju patologie społeczne jak skłonność do agresji, wulgarność, nałogi, brak umiejętności życia w grupie, dostosowania się społecznego itp. Pracodawcy często usprawiedliwiają negatywną decyzje o zatrudnieniu takiej osoby faktem, że nie mogą być pewni, czy ich pracownik nie zostawi pracy z dnia na dzień, ponieważ nie mają stabilnej sytuacji mieszkaniowej. 

Osoby długotrwale bezrobotne i o niskich kwalifikacjach

Także długotrwale bezrobotni mają trudności z zatrudnieniem. Bardzo często wynika to z faktu, że wiele lat przerwy w pracy zawodowej powodują dezaktualizację nie tylko ich umiejętności i kwalifikacji zawodowych, lecz również zdolności odnalezienia się w środowisku pracowniczym, pracy w grupie, dostosowywanie się do wymagań stawianych przez inne osoby.

Zobacz również: Kto może mieć status bezrobotnego?

Osoby o niskich kwalifikacjach zawodowych także nie są chętnie zatrudniani przez pracodawców. Zwłaszcza na obecnym rynku pracy, gdzie jest bardzo duża konkurencja związana z wykształceniem kandydatów do pracy, osoby bez wyuczonego zawodu bądź z niskim wykształceniem ogólnym mają zdecydowanie mniejsze szanse na zatrudnienie w porównaniu z tymi, którzy oprócz kształcenia w szkołach na różnych poziomach - coraz częściej wyższym - posiadają jeszcze dodatkowe kwalifikacje potwierdzone certyfikatami z ukończonych kursów czy szkoleń.

Należy pamiętać, że rynek pracy kieruje się zasadami popytu i podaży. Pracodawca jest podmiotem, dla którego liczy się zysk. Jeśli umiejętności, wykształcenie czy doświadczenie zawodowe kandydata nie gwarantują takiego zysku dla firmy, wówczas jest mniejsza szansa na zatrudnienie. Dlatego tez tak ważne, aby swoją ścieżkę zawodową planować wcześnie z uwzględnieniem wszelkich możliwych barier i niepowodzeń. Im bardziej będziemy na to przygotowani, tym większe kroki poczynimy, by być w grupie osób, które mają większe szanse na odniesienie sukcesu na rynku pracy.

Zobacz również serwis: Poszukiwanie pracy

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Urlop na udział w pogrzebie Papieża Franciszka czy oglądanie transmisji a zakaz dyskryminacji w miejscu pracy ze względu na religię i wyznanie

W dniu 21 kwietnia 2025 r. zmarł Papież Franciszek - Jorge Mario Bergoglio. Wierni choć byli świadomi złego stanu zdrowia Papieża, który niedawno opuścił klinikę ale jeszcze 20 kwietnia 2025 r., w Wielką Niedzielę brał udział w uroczystościach na placu Św. Piotra w Watykanie - są w szoku i czują ogromne poruszenie. Nie wiadomo jeszcze kiedy odbędą się uroczystości pogrzebowe, ale już teraz wiele osób, czy to wierzących czy niewierzących podkreśla stanowczo: wezmę udział w uroczystości pogrzebowej czy będę oglądał transmisję pogrzebu w TV. A co jeśli pogrzeb Papieża odbędzie się w dniu pracującym, w godzinach pracy?

Żałoba narodowa. Czy dzień żałoby narodowej jest dniem wolnym od pracy?

Kwestie dotyczące wprowadzenia żałoby narodowej w Polsce uregulowane są ustawą z 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych. Czym jest żałoba narodowa? Kiedy jest wprowadzana? Czy dzień żałoby narodowej jest dniem wolnym od pracy?

Pociąg do Chorwacji 2025. Minister Klimczak: obiad w Warszawie śniadanie w Rijece; bilety od 200 zł. PKP Intercity pracuje nad bezpośrednim połączeniem

Minister infrastruktury Dariusz Klimczak poinformował 10 kwietnia 2025 r., że wystąpił do swoich odpowiedników w Austrii, by połączenie kolejowe z Polski do Rijeki w Chorwacji było realizowane od 1 lipca tego roku. "PKP Intercity jeszcze o tym nie mówi, ale ja mogę zdradzić - zaznaczając, że to jest dopiero początek naszych obliczeń, uzależnionych od zgód innych państw - być może udałoby się pojechać za 200 zł z Warszawy do Chorwacji" - przekazał minister Klimczak. Dodał, że to byłby najtańszy bilet.

Papież Franciszek zmienił zasady dotyczące pochówku. Zmiany mają już pół roku

W Poniedziałek Wielkanocny, 21 kwietnia 2025 r. kardynał Farrell w komunikacie przekazanym przez watykańskie biuro prasowe poinformował o śmierci Papieża Franciszka. 20 listopada 2024 r. zmienione zostały zasady dotyczące pochówku.

REKLAMA

W Poniedziałek Wielkanocny zmarł papież Franciszek. Miał 88 lat

Papież Franciszek zmarł w Poniedziałek Wielkanocny, 21 kwietnia o godzinie 7.35 - poinformował kardynał Farrell w komunikacie przekazanym przez watykańskie biuro prasowe. Franciszek (Jorge Mario Bergoglio), który zmarł w wieku ponad 88 lat, to jeden z najstarszych papieży w dziejach Kościoła. Jego pontyfikat trwał 12 lat i cztery miesiące.

Zmarł Papież Franciszek. W jaki sposób będzie przebiegał wybór nowej głowy Kościoła katolickiego i czy w konklawe będą uczestniczyli również świeccy mężczyźni i kobiety?

W Poniedziałek Wielkanocny, 21 kwietnia 2025 r. – Watykan poinformował o śmierci Papieża Franciszka. „Najdrożsi bracia i siostry, z głębokim smutkiem muszę ogłosić śmierć naszego Ojca Świętego Franciszka. (…) Z ogromną wdzięcznością za jego przykład, jako prawdziwego ucznia Pana Jezusa, polecamy duszę Papieża Franciszka nieskończonej miłosiernej miłości Boga Trójjedynego” – ogłosił o godz. 9:45 kardynał Kevin Farrell, kamerling Izby Apostolskiej. W jaki sposób, będzie przebiegał wybór nowej głowy Kościoła katolickiego i czy w konklawe będą uczestniczyli również świeccy mężczyźni i kobiety?

Watykan: zmarł papież Franciszek w Wielki Poniedziałek o godz. 7.35 [21 kwietnia 2025 r.]

W Wielki Poniedziałek zmarł papież Franciszek.

Twoje długi mogą zostać całkowicie umorzone bez obowiązku dokonywania jakichkolwiek spłat. To szansa na nowy start dla tysięcy osób

W ramach upadłości konsumenckiej – jeżeli zachodzą ściśle określone w ustawie przesłanki – dłużnik może uzyskać całkowite umorzenie swoich zobowiązań, bez obowiązku dokonywania jakichkolwiek spłat i tym samym – nowy start w życiu. Z rozwiązania takiego, mogą skorzystać m.in. zadłużeni seniorzy, prowadzący jednoosobowe gospodarstwa domowe, którzy uzyskują świadczenia zbliżone do najniższej emerytury.

REKLAMA

Urlop stażowy 2025: po 10 latach pracy 30 dni urlopu wypoczynkowego, po 15 latach - 35 dni, po 20 latach - 40 dni. Czy wejdzie? Mamy stanowisko resortu pracy

Obecnie analizuje się zagadnienie urlopu stażowego, to ważne, bo daje to szansę na dodatkowy odpoczynek i ochronę zdrowia pracowników. Idea jest bardzo prosta: pracownikom z krótszym stażem (do 10 lat) przysługuje 20-dniowy urlop wypoczynkowy w 100% finansowany przez pracodawcę, natomiast po przekroczeniu dziesięcioletniego okresu pracy zamiast dotychczasowych 26 dni, wypoczynek zostałby zwiększony do 30 dni, a potem – o kolejne 5 dni za każde następne 5 lat. Resort pracy zajmuje pozytywne stanowisko na wprowadzenie tzw. urlopu stażowego, bo proponowane zmiany mają solidne uzasadnienie zarówno logiczne, społeczne jak i prawne. Zresztą – przecież już teraz w wielu zawodach obowiązują dłuższe urlopy.

Biorą się za listonoszy: bo nie dostarczają przesyłek i awiz, a terminy urzędowe i sądowe biegną. Sprawa skierowana do Urzędu Komunikacji Elektronicznej

Kto z nas nie spotkał się taką sytuacją, że listonosz nie dostarczył przesyłki, nie podjął nawet takiej próby i z automatu zostawił w skrzynce awizo. Mato miejsce szczególnie w dużych miastach, z blokami bez wind. To jeszcze nic, czasami tego awiza nie ma! Możemy przeczytać np. taką skargę: "Poczta nie dostarczyła mi awizo do sądu w Lublinie co mam teraz zrobić. Rozmawiałam z listonoszem to się bezczelnie wypiera. Dlaczego przez czyjąś głupotę mam cierpieć?" Problem rzeczywiście istnieje, bo istnieje skutek doręczenia i pewne terminy biegną.

REKLAMA